Gündem

Esad Rejimi Güçleri, Hayat Pahalılığını Protesto Eden Halka Ateş Açtı: 1 Sivil Öldü

Beşşar Esad rejimi güçleri, Suriye’nin güneyinde Dürzi ağırlıklı nüfusa sahip Süveyda ilinde hayat pahalılığı, yolsuzluk, kötü yaşam ve güvenlik şartlarına karşı protesto düzenleyenlerin üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucu 1 sivil hayatını kaybetti, 4 sivil yaralandı.

Süveyda 24 yerel ağının haberine göre, Esad rejiminin kontrolündeki Süveyda il merkezinde halk hayat pahalılığı, yolsuzluk, kötü güvenlik ve yaşam şartlarına karşı protesto başlattı

esad rejimi gucleri hayat pahaliligini protesto eden halka ates acti 1 sivil oldu 0 IEZc4EHj

Ağın protestolara ilişkin paylaştığı görüntülerde, göstericilerin ‘Esad rejimi alaşağı edilsin’ sloganları atarak, valilik binasına girmeye çalışması yer aldı. Görüntülerde ayrıca güvenlik güçlerine ait zırhlı aracın göstericilerin üzerine sürüldüğü esnada devrilerek yakılması dikkati çekti.

Lastik yakarak eylemlerini sürdüren göstericilerin bazıları, valilik binasına girerek, rejim lideri Beşşar Esad’in posterini indirdi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, protestocuları dağıtmak isteyen rejim güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 sivil hayatını kaybetti, 4 sivil yaralandı. Beşşar Esad rejiminin İçişleri Bakanlığı ise olaylara müdahale eden bir kişinin öldüğünü duyurdu.

“Güvenliği sağlama konusunda sıkıntı yaşıyorlar”

esad rejimi gucleri hayat pahaliligini protesto eden halka ates acti 1 sivil oldu 1 KnMyYQAN

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonun (SMDK) Süveyda üyesi Hafız Karkut, Esad rejiminin kentte güvenliği sağlama ve temel yaşam malzemeleri temin etme noktasında sıkıntı yaşadığını söyledi.

“Kentteki halk yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor”

esad rejimi gucleri hayat pahaliligini protesto eden halka ates acti 1 sivil oldu 2 MGl4kJBb

‘Kentteki halk yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor.’ diyen Karkut, kötüleşen güvenlik şartlarının da halkın protesto nedenlerinden biri olduğunu vurguladı. Karkut, rejim tarafından korunan milislerin düzenlediği suikastlar, artan hırsızlık vakaları ve okulların önünde uyuşturucu madde satılması gibi nedenlerle halkın protesto gösterisi düzenlediğini ifade etti. Karkut, Esed rejiminin bu protestolara kurşunla yanıt vermesinin kentteki gerginliği daha da artıracağını savundu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/esad-rejimi-gucleri-hayat-pahaliligini-protesto-eden-halka-ates-acti-1-sivil-oldu-1111902

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu