Gündem

Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la neden görüşmek istemiyor? 4 gün önceki demecinde sinyali vermişti

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile el sıkıştıktan bir hafta sonra Suriye hakkında da açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye ile işlerin yoluna koyulabileceğini ifade ederek “Siyasette dargınlık olamaz” diyerek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşebileceğini vurgulamıştı.

ESAD, GÖRÜŞME TEKLİFİNİ REDDETTİ

Erdoğan’ın bu çıkışı sonrası tüm gözler Esad kanadına çevrilmişti. Ancak dün akşam Reuters’a konuşan Suriye’ye yakın üç yetkili, Esad’ın Erdoğan ile Putin’in arabuluculuğunda görüşme teklifini reddettiğini açıkladı.

“SEÇİMLERDEN ÖNCE HERHANGİ BİR YAKINLAŞMA OLMAZ”

Yetkililerden biri, “Erdoğan’a neden zaferi bedavaya teslim edelim? Seçimlerden önce herhangi bir yakınlaşma olmaz” ifadesini kullandı. Yetkili ayrıca, Esad’ın dışişleri bakanları düzeyinde bir toplantı fikrini de geri çevirdiğini sözlerine ekledi. Üçüncü kaynak ise Suriye’nin “Somut bir şey getirilmediği takdirde böyle bir toplantıyı yararsız gördüğünü ve şimdiye kadar istedikleri şeyin Türk birliklerinin tamamen bölgeden geri çekilmesi olduğunu” söyledi.

PEKİ ESAD NE İSTİYOR?

4 gün önce Syrian Observer isimli internet sitesine konuşan Esad dikkat çeken bir çıkışa imza atmıştı. Dün akşam saatlerinde Reuters’a açıklamalarda bulunan üçüncü kaynağın sözlerine paralel ifadeler kullanan Esad, “Türkiye, Suriye’nin taleplerini karşılamaya hazır olduğunu gösterdi. Suriye, Türkiye’den söz değil, icraat bekliyor. Türkiye’nin tutumunun samimi mi yoksa sadece siyasi bir manevra mı olduğunu yargılamak mümkün değil” demişti.

Kaynak: https://www.haberler.com/politika/esad-cumhurbaskani-erdogan-la-neden-gorusmek-15470188-haberi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu