Yaşam

Ergenlikteki Makûs Ruh Sıhhati Geleceğinizi Olumsuz Etkiliyor

Yetişkinliğe adım atmaktaki son basamak olan ergenlik devri, pek çok insan da epey sıkıntı geçen bir devir. O denli ki bu devri atlatan bireyler bile ergenlik devrini düşündüğünde yaptığı kimi davranışlara mana veremeyebiliyor. Daha agresif ve yıkıcı haller sergilenebilen bu devirde, etrafımızın üzerimizdeki tesirleri ise çok büyük.

Etrafımızdan olumsuz yahut olumlu olarak etkilenebiliyoruz ve bu durum bir mühlet sonra davranışlarımıza da yansıyor. Tam da bu bahisle ilgili yapılan bir araştırma ergenlik periyodundaki bireylerin bu devirde zorlanmasının ileride ne üzere problemler ortaya çıkarabileceğini ortaya koyuyor.

Ergenlik devrindeki bireylerin birden fazla ruh sıhhati sorunlarıyla boğuşuyor

ergenlikteki mak s ruh sihhati geleceginizi olumsuz etkiliyor 0 7Z1yEI29

CDC tarafından yapılan yeni bir araştırma, ergenlik devrinde ruh sıhhatinde sorunlar yaşayan gençlerin sayısının giderek arttığını ortaya çıkarıyor. Gençlerin büyük bir çoğunluğunun hayatlarının tahminen de en güç devri olan ergenlik çağında bilhassa depresyon başta olmak üzere çok sayıda ruhsal hastalıkla boğuştuğu açıklandı. Ergenlik periyodunda ruh sıhhatinin korunmasında en kıymetli faktörlerin aile ve okul yaşantısı olduğu, bu devirdeki çocuklarına yahut öğrencilerine karşı bireylerin çok daha hassas düşünmesi gerektiği belirtildi. Pandemi devrini atlatmaya çalıştığımız şu günlerde, COVID-19 sürecinin de gençlerin ruh sıhhatleri üzerinde epeyce fazla olumsuz tesir yarattığı ve ergenlik periyodundaki ruh sıhhati sorunu yaşayan şahısların sayısının süratli bir halde artış gösterdiği açıklandı.

Bununla birlikte araştırmanın ortaya çıkardığı sonuçlar, ergenlik devrindeki bireylerin ruh sıhhatinin olumsuz etkilenmesinin sonuçlarını da ortaya koydu. Ergenlik periyodunda daha çok aksiliğe maruz kalınmasının yetişkinlikte de pek çok sorunu beraberinde getirdiği ortaya çıktı. Bu problemlerin en başında uyuşturucu kullanımı, şiddet eğilimi yahut şiddete maruz kalma, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve davranışsal bozukluklar geliyor. Bununla birlikte gençlerin arkadaşlarından, aile ve okul yaşantılarından uzaklaşması da ruh sıhhatlerini son derece olumsuz etkilerken gelecekteki toplumsal yaşantılarınında da meselelerle müsabakalarına sebep oluyor.

Bu sebeple uzmanlar, ailelerin ve eğiticimlerin ergenlik periyodundaki gençlerle bağlarını olabildiğince sağlıklı tutmaları konusunda uyarıyor. Tıpkı biçimde gençlerin de kendilerini olumsuz olarak etkileyebilecek kişi ve çevrelerden uzak kalması ve daha sağlıklı bağlantılara yönelmelerinin gelecekteki toplumsal yaşantılarını olumlu tarafta etkileyeceği belirtiliyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/ergenlikteki-ruh-sagligi-cok-daha-buyuk-sorunlara-sebep-oluyor-h122840.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu