Gündem

Erdoğan’ın ‘İsveç ve Finlandiya’ Çıkışı Batı’da Nasıl Yankılandı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, NATO üyeliği için başvurmaya hazırlanan Finlandiya ve İsveç ile ilgili açıklamaları Batılı ülkeleri karıştırdı. ABD durumu netleştirmeye çalıştıklarını belirtirken İsveç’ten Erdoğan’a imalı cevap geldi.

erdoganin isvec ve finlandiya cikisi batida nasil yankilandi 0 bLyBiZfi

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası yıllardır sürdürdükleri askeri tarafsızlık siyasetlerini terk eden Finlandiya ve İsveç, NATO üyeliği için başvurmaya hazırlanıyordu. İki ülkenin bu kararı NATO ve ABD tarafından memnuniyetle karşılanırken Rusya’nın reaksiyonunu çekmişti.

Türkiye’nin bu iki ülkeye NATO üyeliği konusunda yeşil ışık yakmaması Batılı ülkelerde tedirginliğe yol açtı. Zira Türkiye’nin de başka NATO üyeleri üzere bir ülkenin üyelik başvurusunu veto etme hakkı bulunuyor. 

Yeni bir üyenin İttifak’a kabulü için 30 üye ülkenin hepsinin onayı gerekiyor.

“İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin misafirhanesi gibi”

erdoganin isvec ve finlandiya cikisi batida nasil yankilandi 1 XQT6z9Lj

Bugün İstanbul’da cuma namazı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmadığını şu sözlerle açıklamıştı:

‘Biz şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz fakat olumlu bir niyet içerisinde değiliz. Zira daha evvel Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı NATO’yu da ardına alarak takındığı hali biliyorsunuz. Bu mevzuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi üzere. PKK’sı, DHKPC’si İsveç’te, Hollanda’da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil.’

ABD: Türkiye’nin tavrını netleştirmeye çalışıyoruz

erdoganin isvec ve finlandiya cikisi batida nasil yankilandi 2 gs4Jqsc3

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bir soruya cevaben ‘Türkiye’nin tavrını netleştirmeye çalıştıklarını’ söyledi. 

AFP ajansına konuşan üst seviye bir Amerikalı yetkili de ABD ve Türkiye dışişleri bakanları Antony Blinken ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun bu hafta sonunda Almanya’nın başşehri Berlin’de düzenlenecek NATO dışişleri bakanları toplantısına katılacağına işaret ederek Erdoğan’ın sözlerini netleştirmeye çalışacaklarını söyledi.

İsveç’ten “Türkiye’nin çıkarına olmaz” iletisi

erdoganin isvec ve finlandiya cikisi batida nasil yankilandi 3 aQypHXq2

Erdoğan’ın kelamları Finlandiya ve İsveç’te de yankı buldu. 

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto , Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bir soruya ‘Bu tıp süreçlerde biraz sabır gerekir. Bunlar bir günde gerçekleşmez. Şu an söyleyebileceklerim bundan ibaret. Süreçleri adım adım yürütmemiz lazım’ diye konuştu. 

Haavisto, mevzuyu Berlin’deki NATO toplantısında Türk mevkidaşı Çavuşoğlu ile görüşme fırsatı olabileceğini belirtti.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de, ülkesinin NATO üyeliğine başvurması halinde İttfak’ın tüm üyelerinden dayanak görmek isteyeceğini belirtti. Linde, Türkiye’nin hali konusunda ise ‘İsveç ve Finlandiya’nın, değerli üye devletlerin ‘son derece güçlü’ dayanağına sahip olduğunu ve bu ülkelerle uygun ilgileri sürdürmenin Türkiye’nin çıkarına olacağını’ söyledi.

Biden İsveç ve Finlandiya önderleriyle görüştü

erdoganin isvec ve finlandiya cikisi batida nasil yankilandi 4 GWjnk7TB

Öteki yandan ABD Lideri Joe Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto’nun üçlü telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. 

Finlandiya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, üç önderin ‘Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü savaşla ilgili derin kaygıyı paylaştığı’ belirtilerek ‘Cumhurbaşkanı Niinisto Biden’a, Finlandiya’nın NATO üyeliği yolunda ABD’den gelen gerekli dayanağı derin şükranla karşıladığını lisana getirdi’ sözüne yer verildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da Biden’ın ‘NATO’nun açık kapı siyasetine ve Finlandiya ile İsveç’in kendi gelecekleri, dış siyasetleri ve güvenlikleriyle ilgili karar verme haklarına verdiği dayanağa vurgu yaptığı’ kaydedildi.

DW Türkçe ve AA

Kaynak: https://onedio.com/haber/erdogan-in-isvec-ve-finlandiya-cikisi-bati-da-nasil-yankilandi-1067766

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu