Gündem

Endüstricinin Para Hırsı, Marmara’ya Akan Dereyi Kızıla Boyadı

Marmara Denizi’ne dökülen dere, etraftaki sanayi tesislerinin atıkları nedeniyle kırmızı renge büründü. Çevreciler ortaya çıkan görünüme isyan etti.

endustricinin para hirsi marmaraya akan dereyi kizila boyadi 0 6Tiut7Zu

Üstteki imgeler Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Kamara Deresi’nden. Marmara’ya dökülen derenin kirlenmesine, yakın bölgedeki fabrikaların neden olduğu öne sürülüyor.

İlçenin Belediye Lideri Hikmet Cet, ‘Dere, tıpkı problemle daha evvel de karşılaştı. 40 gün evvel bu türlü bir durum oldu. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü mevzunun takipçisi oldu. Bugün de müdürlüğü bilgilendirdik. İncelemelerde bulunup nereden geldiğini bulmaya çalışacaklar. Daha evvel bir firmaya yüklü ölçüde ceza kesilmişti. Yeniden oradan olma ihtimali var’ diye konuştu.

İnceleme için dereden numune aldıklarını belirten Marmaraereğlisi Etraf Müdürü Ozan Deniz, Bunun içindeki kimyasal hususlar denize ulaştığında martılar ve öbür hayvanlar ziyan görecektir. Bitki örtüleri ziyan görecektir’ dedi. 

Marmaraereğlisi Etraf Gönülleri Derneği Lider Yardımcısı Özgür Aksun ise Kamara Deresi’nin daima kirletildiğini lisana getirerek, ‘Bu endüstrilere acilen süreçlerin yapılmasını talep ediyoruz, kapatılmasını talep ediyoruz’ diye konuştu.

İmajlar toplumsal medyanın da gündemindeydi. ????

Kaynak: https://onedio.com/haber/sanayicinin-para-hirsi-marmara-ya-akan-dereyi-kizila-boyadi-1061847

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu