En Yüksek 5G İndirme Hızına Sahip İlk 10 Ülke

6 dk


Geçen yılın başından bu yana, 5G ağının ticarileştirilmesinde bir üstünlük gördük. 5G ağının 4G’ye göre en büyük avantajlarından biri ağ hızıdır. Ancak 5G’nin ticarileşmesi devam ederken, farklı ülkeler farklı 5G ağ hızlarına sahip. 

Aslında, aynı ülkedeki farklı öperatörlerin farklı 5G hızları vardır. Bizlerde sizler için en yüksek ortalama 5G indirme hızına sahip İlk 10 ülkeye tanıtmak istedik. Openignal, dünyanın çeşitli ülkelerindeki mobil operatörlerdeki kullanıcıların gerçek dünyadaki 5G deneyimini analiz etti. Analizi, Asya (Çin hariç), Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’daki ülkelere bakmaktadır. İşte en yüksek 5G indirme hızına sahip ilk 10 ülke.

Suudi Arabistan

STC Group, Haziran 2019’da Suudi Arabistan’da 5G ticari hizmetlerinin lansmanını resmen duyurdu. Şirket, Krallık’ta bu hizmeti ticari olarak sunan ve Krallık’ın çeşitli şehirlerinde müşterilere sunan ilk operatör oldu. Küresel olarak, Suudi Arabistan’daki 5G kullanıcıları genel olarak en hızlı ortalama indirme hızını görüyor. Batı Asya ülkesi, 414,2 Mbps’lik bir indirme hızı deneyimi kaydediyor.

Güney Kore

Güney Kore, 3 Nisan 2019’da 5G’yi ticari olarak kullanıma sunan dünyadaki ilk ülkedir. O zamanlar, SK Telecom Co., KT Corp. ve LG Uplus Corp., ülke genelinde 5G ağlarını dağıttı. Şu anda, ülkedeki 100’den fazla şehrin yaklaşık 85’i 5G ağına sahip. Ayrıca, Nisan 2020 itibarıyla Güney Kore’nin altı milyonun üzerinde 5G abonesi var. 5G indirme hızı söz konusu olduğunda Güney Kore ortalama 312,7 Mbps indirme hızıyla ikinci sırada yer alıyor.

Avustralya

Avustralya’da 5G’nin ticarileştirilmesi 2019’da başlamış olsa da, şimdilik sadece belirli şehirlerde bu ağ var. Telstra, Avustralya’da 5G ağını başlatan ilk taşıyıcıdır. Mart 2020’de Vodafone, Yeni Güney Galler’deki Parramatta’daki ilk 5G kulesini açtı ve 2020 boyunca piyasaya sürülmeye devam ediyor. Şu anda 5G, Avustralya’da yalnızca 10’dan fazla şehir ve kasabada mevcut. 5G’ye sahip bazı şehirler Brisbane, Sidney, Melbourne, Adelaide, Perth, Canberra, Hobart, Launceston, Gold Coast, Toowoomba, vs.’dir. İndirme hızı açısından, Avustralya’daki ortalama 5G indirme hızı 215,7 Mbps’dir.

Tayvan

5G’nin Tayvan’da ticarileşmesi çok genç. Far EasTone (FET), Tayvan’ın metropol şehirlerinde ticari 5G’yi başlattı. Radyo erişim ağı (RAN) ve 5G çekirdek teknolojisi yalnızca Ericsson’a aittir. 5G hızına gelince, ortalama 210,2 Mbps 5G indirme hızı ile dördüncü sırada yer alıyor.

Kanada

Tıpkı Tayvan gibi, Kanada’nın 5G’si sadece birkaç aylık. Ticari 5G bu yıl Kanada’da başladı. Kuzey Amerika ülkesinde 5G’nin yayılması hala küçük ama iyi gidiyor. Şu an itibariyle Rogers, Bell ve Telus gibi operatörler Kanada’da tüketici 5G ağlarını işletiyor. Vancouver, Calgary, Edmonton, Toronto, Ottawa ve Montreal gibi şehirler şu anda bazı bölgelerde 5G ağlarına sahiptir. Videotron 5G, Freedom Mobile 5G, SaskTel 5G ve diğer bölgesel ağ operatörleri 2021’de 5G dağıtımını başlatmalıdır. Genel ortalama indirme hızı açısından Kanada 5G 178.1 Mbps’ye ulaştı.

Kuveyt

Kuveyt’teki ticari 5G hizmetleri, Haziran 2019’a kadar uzanıyor. Ancak, 5G, Orta Doğu ülkesinde 2018’den beri mevcut. 5G indirme hızı söz konusu olduğunda, bu ülke altıncı sırada yer alıyor. OpenSignal’a göre Kuveyt’in ortalama 5G indirme hızı 171,5 Mbps‘yi buluyor.

İsviçre

İsviçre, 2019’da ticari 5G’yi kullanmaya başlayan ilk ülkelerden biri. Bununla birlikte, 5G antenlerinden gelen radyasyondan kaynaklanan sağlık korkuları nedeniyle, dağıtımda bir yavaşlama oldu. İsviçre’nin ülkede yüzlerce 5G anteni var ve bu onu dünyanın 5G öncülerinden biri yapıyor. Üç büyük İsviçreli telekom operatörü – Salt, Sunrise ve Swisscom, ülkenin 5G’sini kapsayacak. 5G indirme hızı için ortalama 150,7 Mbps’ye ulaşıyor.

Hong Kong

Tıpkı Tayvan ve Kanada gibi, Hong Kong’un 5G’si nispeten genç ve yalnızca bu yıl aktif hale geldi. 1 Nisan 2020’de HKT, Hutchison 3 ve China Mobile Hong Kong (CMHK) 5G hizmetlerini başlattı. CMHK için 5G hizmetleri, Hong Kong Adası’nın ana bölgelerinin %90’ından fazlasında mevcuttur. Bununla birlikte, HTK 5G ağı, bölgedeki 18 ilçenin yalnızca 11’ini kapsıyor. 5G indirme hızına gelince, yeni olsa da, Hong Kong’un 5G indirme hızı 142,8 Mbps’ye ulaştı.

Birleşik Krallık

İngiltere, 5G’yi resmi olarak ticarileştiren ilk ülkelerden biridir. Mayıs 2019 itibarıyla, Birleşik Krallık’ta yalnızca iki ağ (EE ve Vodafone) 5G hizmetleri sunmuştur. Şu anda, Birleşik Krallık’taki dört büyük operatörün tümü 5G hizmetleri sunuyor. Ancak, kapsama şu an için hala yaygın değil. EE’nin 5G’si 80 kasaba ve şehirde, Vodafone’un 5G’si ise 44 kasaba ve şehirde satılıyor. O2 5G hizmetleri 60 kasaba ve şehirde mevcuttur. Ancak, belirli posta kodlarında Üç adet 5G geniş bant hizmeti mevcuttur. 5G indirme hızına gelince, Birleşik Krallık’ta ortalama 133,5 Mbps. 

Almanya

5G hizmetleri şu anda 1.000’den fazla şehirde mevcut ve tahmini 40 milyon Alman zaten 5G ağını kullanıyor. Berlin, Hamburg, Münih, Köln ve Frankfurt gibi büyük şehirlerde zaten yaygın 5G hizmetleri var. Bununla birlikte, 5G indirme hızı açısından, Almanya’nın 5G’si, ortalama 102.0 Mbps hız ile dünya çapında onuncu sırada yer alıyor. 

Diğerleri – Hollanda ve ABD

Listeye Amerika Birleşik Devletleri’ni yerleştirmek için “Diğerleri” segmentini diğer segmente dahil etmek zorunda kaldık. Ancak ortalama 5G indirme hızı hala Hollanda’nın altında. Hollanda, 79,2 Mbps’lik ortalama 5G indirme hızı kaydetmektedir. ABD’ye gelince, 5G indirme hızının 4G’nin 2 katından daha az olması oldukça hayal kırıklığı yaratıyor. Ortalama 50.9 Mbps indirme hızı kaydediyor.

ABD’deki mütevazı 5G İndirme Hızları, mevcut olan sınırlı miktardaki yeni orta bant 5G spektrumunun ve düşük bant spektrumunun popülerliğinin bir kombinasyonundan kaynaklanmaktadır – T-Mobile’ın 600MHz ve AT & T’nin 850MHz – mükemmel kullanılabilirlik ve erişim sunar. ancak ABD dışındaki her ülkede ana 5G bandı olarak kullanılan 3.5GHz orta bant spektrumundan daha düşük ortalama hızlar Bununla birlikte, Verizon’un mmWave tabanlı 5G hizmeti, 494.7 Mbps‘lik ortalama 5G İndirme Hızları oldukça hızlıdır. Bu Suudi Arabistan’ınkinden bile daha hızlı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

52
7 Paylaşım, 52 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir