Gündem

En uzak galaksi keşfedildi! Yeni galaksi ne kadar uzaklıkta?

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) evrenin keşfi için birçok ülkeyle birlikte ortak çalışıp uzaya gönderdiği James Webb uzay teleskobu, yaklaşık bir aydır çalışmalarını sürdürüyor. Teleskop, heyecan verici görüntülerine bir yenisini daha ekledi.

CEERS-93316 olarak adlandırılan galaksi, 35 milyar ışık yılı ötede
James Webb uzay teleskobu, insanlık tarihinin önemli buluşlarından birisini gerçekleştirdi. Teleskop, aynalarını 35 milyar ışık yılı öte bulunan bir galaksiye çevirdi. NASA yetkilileri, galaksiyi CEERS-93316 olarak adlandırdı.

CEERS-93316, 35 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Böylece insanoğlu, ilk kez bu kadar uzaktaki bir galaksiyi görüntüleme şansını elde etti. Ancak James Webb’in 10 yıl daha çalışacağını düşünürsek yeni galaksi için bu unvan çok da uzun sürmeyebilir.

James Webb uzay teleskobu, görüntüleriyle adeta zamanda yolculuk yapıyor. Teleskobun elde ettiği görüntü, galaksinin Büyük Patlama’dan 235 milyon yıl sonrasını gösteriyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/james-webb-en-uzak-galaksiyi-kesfetti-yeni-galaksi-ne-kadar-uzaklikta-62eb6c6501b081723a63368a

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu