Gündem

En genç ve en yavaş galaksi keşfedildi!

Bir astronom ekibi, ALMA teleskopunu kullanarak Evren’in başlarında yavaş dönen bir gökada (galaksi) buldu. Bu galaksi, şimdiye kadar bulunan ölçülen bir dönüşe sahip en genç galaksi olarak öne çıkıyor ve günümüz galaksilerinden çok daha yavaş bir şekilde dönüyor.

Tüm galaksiler, genellikle inanılmaz hızlarda döner. Örneğin, Samanyolu galaksisi saniyede 200 kilometrenin üzerinde bir dönüş hızına sahiptir. Ancak astronomlar, galaksilerin bu hızlara nasıl ulaştığını henüz bilmiyor. Şimdilik bunu anlamanın tek yolu, kozmik zaman boyunca galaksilerin ölçümlerini yapmak ve bir galaktik evrim haritası oluşturmak olarak görülüyor.

Tokyo Waseda Üniversitesi’ndeki bir astronom ekibi, Kısa bir süre önce aşırı uzak bir galaksiyi gözlemlemek için Şili’deki ALMA’yı (Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi) kullandı. Bu galaksi, MACS1149-JD1, o kadar uzakta ki normalde gözlemlenemeyecek kadar düşük bir parlaklığa sahip.

Ancak bu galaksiden gelen ışık, dev bir galaksi kümesinden geçiyor ve bu kümeden gelen kütleçekimsel mercekleme MACS1149-JD1’in daha büyük gözükmesini sağlıyor. Astronomlar, galaksiyi görmek için bu büyütmeyi kullanabiliyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/en-genc-ve-en-yavas-galaksi-kesfedildi-dunya-umurunda-degil-tek-basina-donuyor-62e38b52ff989c68c92209b6

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu