Sıradaki içerik:

Karşınızda Huawei MateBook D !

e
sv

Emojiler mahkemeleri istila etti!

344 okunma

Emojiler genel olarak internet ve özelde sosyal medyanın popülerleşmesi ile hayatımıza giren gerektiğince yeni bir kavram. Emojilerin karıştığı suçlar ise daha yeni. Emoji tüketimi ile meydana gelen suçlardaki şaşkınlık veren artış, Amerika Birleşik Devletleri’nde gündeme oturdu. Dünyada görülen emoji davası adedi da giderek artacak gibi duruyor.

Emojiler nasıl suç olur?

Ortaya çıkan verilere göre, 2017’de 33 olan “Emoji kaynaklı suç” vakalarının adedi geçen sene 53’e yükseldi. Bu sayının 2019 bittiğinde 100’ü geçeceği ön görülüyor.

Emojilerin hukuk davalarına husus olması, bu mevzuya olan ilgiyi de artırıyor. İnterneti kullanan bireylerin yüzde 92’sinin aktif biçimde emoji kullandığı ön görü ediliyor. Her sene 2,3 trilyon mobil mesajda değişik emojiler kullanılıyor.

Emojiler genelde sevimli, keyifli ve garip kabul edilir. Ancak, bu sevimli ufak görseller şiddet ima eden bir şekilde kullanıldığında suç öğeyi olarak saseneabiliyor.

Tüm dünyada emoji davası

Fransa’daki bir mahkeme 22 yaşındaki bir şahısyi, eski kız arkadaşına bir “Tabanca emojisi” attığı amacıyla üç ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkemenin “Gerçek bir tehdit” olarak nitelendirilmesiyle tabanca emojisi bir suç öğeyi olarak kabul edildi.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde de benzer bir hal yaşandı. Güney Carolina vilayetinde bir şahıs sırayla yumruk, işaret ve ambulans emojisi göndererek muhatabını tehdit etti ve ceza aldı.

Bu üç emoji tek başlarına kullanıldığında sevimli görünebilir, fakat ard arda sıralanmaları mesajı yazan bireyin şiddet içerikli bir manası kastettiğini gösteriyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.