iOS

Elon Musk’tan App Store kuruluna tepki!

Birçok ünlü iş beşerinin bilakis Elon Musk, niyetlerini Twitter’da paylaşmaktan korkmuyor. Daha evvel Twitter’ı sevdiğinden sıkça bahseden Musk, geçen hafta platformu satın alarak da gündeme gelmişti. Twitter’da paylaşılan haberlere sık sık cevap veren teşebbüsçü, bu kere App Store’un uygulama geliştiricilerinden aldığı App Store komitesi hakkında konuştu.

iPhone ve iPad aygıtlara sadece App Store üzerinden uygulama indirildiği için Apple, komitesi istediği üzere yansıtıyor ve rakibi olmadığı için rahat davranabiliyor. Fakat Apple’ın geliştiricilerden aldığı komite, bugüne kadar pek çok kez tartışma konusu oldu. Tahminen de bahsedeceğimiz tweet, yeni bir tartışmayı alevlendirir.

Elon Musk, App Store komitesi hakkında konuştu

Twitter’da Apple’ın ödeme sistemiyle ilgili bir haber paylaşıldı ve bu haberi görenlerden biri de Elon Musk oldu. Musk, verdiği karşılıkta App Store’un geliştiricilerden kestiği yüzde 30’luk komitenin muhakkak âlâ olmadığını belirtti.

Musk’ın App Store kurulu açıklaması

Apple bu komiteleri geliştiricilerden alsa da işin sonunda kullanıcılar da daha fazla ödemiş oluyor. Bunun düzgün bir örneği, YouTube Music’in Android‘de 16.99 iken iOS‘ta 21.99 olmasıdır. Geliştiriciler, kendi gelirlerini biraz olsun muhafaza altına alabilmek için sattıkları hizmetin fiyatını yükseltmek zorunda kalıyor. Böylelikle, ülkemizde esasen değerli olan Apple eserlerinin üçüncü parti eserleri bile kıymetli hale geliyor.

Kimi ülkelerdeki yasalar, Apple’ın alabildiği komitesi kısıtlasa da ülkemiz dahil dünyanın pek çok yerinde yüzde 30 kuralı geçerli. Umuyoruz ki Musk’ın cevabı bir davet olur ve Apple, geliştirici kurullarında indirime sarfiyat.

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-app-store-komisyonu-tepki

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu