Sosyal Medya

Elon Musk’lı kripto reklamı toplumsal medyayı karıştırdı

2020 yılından bu yana kripto para dünyasına olan yakınlığıyla bilinen Elon Musk, dolandırıcıların ağından kurtulamıyor. Elon Musk ve Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ismini kullanarak düzmece çekilişler düzenleyen makus niyetli bireyler, milyonlarca dolar çalmayı başardı.

Geçersiz kripto para reklamları, Elon Musk ve Jack Dorsey’in katıldığı “The ₿ Word” konferansı imajlarını kullanarak milyonlarca dolar çalıyor. Musk’ın açıklamalarını ön plana çıkaran bu düzmece çekilişler, aktifliğe katılan herkese “iki kat kazandırma” kelamı veriyor.

Elon Musk’ın konuşmalarından geçersiz kripto reklamı hazırladılar

Berbat niyetli şahısların geçersiz reklamları, yatırımcıların kripto paralarına göz dikmeye devam ediyor. Tesla CEO’su ve Twitter kurucusunun yer aldığı görüntüler kullanılarak milyonlarca dolar pahasındaki kripto paranın çalındığı ortaya çıktı.

elon muskli kripto reklami toplumsal medyayi karistirdi 0 sJApKp1j

Bleeping Computer tarafından hazırlanan yeni rapor, geçersiz görüntülerin, kripto para yatırımcılarına iki kat getiri vaat eden dolandırıcılık için kullanıldığını gösterdi. Musk ve Dorsey’in geçtiğimiz Temmuz ayında düzenlenen The B Word konferansındaki konuşmalarını kullanan görüntüler, on binlerce defa görüntülendi.

Bu görüntülerden kimilerinde, izleyiciler için çekiliş yapıldığını argüman eden bir ilişki paylaşıldı. Temas, yatırımcıların düzmece promosyonlardan yararlanması için, kripto paralarını transfer etmesi gereken bir web sitesine açılıyordu. Web sitedeki adrese kripto para gönderen yatırımcılara, iki kat ödeme yapılacağı tabir edildi.

Rapor, dolandırıcılıkla irtibatlı YouTube kanalından birinin 1 milyondan fazla abonesi olduğunu gösterdi. McAfee ayrıyeten dolandırıcılıkla kontaklı olduğuna inandığı 26 web sitesini listeledi, lakin sayının muhtemelen daha fazla olduğunu söyledi.

elon muskli kripto reklami toplumsal medyayi karistirdi 1 IfiHvrTs

YouTube’daki geçersiz çekilişlere ek olarak Twitter’da binlerce kripto dolandırıcısı olduğunu belirtmek gerekiyor. Elon Musk’ın ismini kullanan bu hesaplar, geçersiz web siteleri üzerinden para kazandırdığını argüman ediyor.

Pekala siz düzmece Elon Musk kripto reklamı hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/elon-musk-kripto-reklami-dolandiricilik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu