Sosyal Medya

Elon Musk’ın korkulu rüyası Bluesky beta sürecine girdi! Yeni Twitter!

Yalnızca davetle kullanılabilen uygulama, yakında Mastodon da dahil olmak üzere gelişmekte olan Twitter rakiplerinin oluşturduğu kalabalık bir gruba katılabilir.

İlgilenen kullanıcılar, bekleme listesine katılmak için e-posta adreslerini gönderebilir. Bluesky uygulamasının Twitter’dan büyük ölçüde ödünç alındığı söyleniyor. Ancak “Neler oluyor?” Ve “Naber?” arasında olduğu gibi küçük farklılıklara sahip. Uygulama bir gönderi (fotoğraflar da dahil) oluşturmak için basitleştirilmiş bir sürece sahip. Bunun dışında, kullanıcıları arama ve takip etme ve gönderilerini bir Ana Sayfa zaman akışında görüntüleme gibi tanıdık özelliklere sahiptir.

Bluesky, 2019’da Twitter tarafından finanse edilen bir yan proje olarak başlamıştı. Twitter’ın kurucu ortaklarından olan ve girişim başladığında hala CEO olan Dorsey, Bluesky’ı giderek merkezileşen Twitter’a karşı daha açık bir alternatif olarak gördü.

Elon Musk’ın korkulu rüyası Bluesky beta sürecine girdi! Yeni Twitter!

Ardından Bluesky, 2021’de ayrı bir şirket olarak Twitter’dan ayrıldı. Dorsey, sosyal medyanın şirket veya hükümet kontrolünden bağımsız olması gerektiğine ve yalnızca yazarların sosyal medya içeriklerini kaldırma yetkisine sahip olması gerektiğine inandığını söyledi. Ek olarak, Twitter’ın 6 Ocak ayaklanmasını kışkırtmadaki rolünden sonra Donald Trump’ı yasaklama kararının “doğru karar” olduğunu söylese de, “özgür ve açık bir küresel interneti” tehlikeye atma emsalinden de endişe duyduğunu belirtti.

Twitter’da önemli bir fark yaratacak kadar çok sayıda kişinin Bluesky’ye (veya diğer platformlara) kaçıp kaçmayacağı açık bir soru işareti. Bununla birlikte, alternatif arayan birçok kişinin mevcut CEO Elon Musk’ın aşırı sağcı figürleri ve ideolojiyi manşetlere taşıyan kucaklayıcı tavrı nedeniyle bunu yapabileceğini düşünürsek bile, bu kişilerin yasaklama konusunda çekinceleri olan birinin platformuna akın etmelerini beklemek mantıksız olabilir.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/elon-muskin-korkulu-ruyasi-bluesky-beta-surecine-girdi-yeni-twitter-64008aabcfceb514ae5cf3b7

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu