Kripto Para

Elon Musk, Twitter’ın Sansür Evraklarını İfşaladı

Elon Musk, Twitter‘ın Joe Biden ve grubu tarafından sansür emeliyle ağır bir formda kullanıldığına dair evrakları ifşaladı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, satın aldığı Twitter‘ın geçmişte sansür maksadıyla kullanıldığına dair belgeleri ifşaladı. ABD‘de Demokratlar olarak bilinen siyasalların, Twitter aracılığıyla propaganda yürüttükleri ortaya çıkartıldı. Teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan toplumsal medya akımında, Twitter öne çıkan şirketlerden birisi oldu. Global çapta kitleye erişen platform, mahzurlar olmadan bağlantı kurulmasının önünü açtı. Anında fikir belirtme ve bilgi oluşturma üzere özelliği bulunan platformun, vakitle propaganda aracına dönüşmesi de gözden kaçmadı. Siyasetçilerin vaktinde kullandığı klâsik propaganda araçları, günümüzde toplumsal medyalara evrildi. Lakin Elon Musk, Twitter tarafında dönen olayları ifşalayarak gündemi sarstı.

Elon Musk İfşaladı: Twitter Joe Biden için Sansür Uygulamış

Twitter kullanıcısı Matt Taibbi‘nin belgeler paylaşımına, Elon Musk‘tan onay niteliğinde bir retweet geldi. Taibbi, Musk‘tan aldığı belgeleri dökümanlar halinde paylaştı.

Twitter Dosyaları isimli paylaşım serisinde, Demokratlar olarak bilinen Joe Biden ve takımının sansür uyguladığı ortaya çıkartıldı. Global çapta büyüyen platform, finansal dolandırıcılık ve spam üzere hususlar için engellemeler getirdi. Bu yeni tasarım 2020 yılında, Demokratlar ağır bir biçimde kullanılan sansür sistemine dönüştü.

Taibbi‘ye nazaran, vakit içinde engelleme sistemi daha fazla kullanım alanı bulmaya başladı. Dışarıdan şahıslar, platform çalışanlarına mailler yollayarak manipüle talebinde bulundu. 2020 yılına gelindiğinde bu durum, tweet silme ve hesap kapatma noktasına kadar geldi.

Twitter şirketinden bir kişi, öteki bir çalışana “Biden takımından incelenecek çok şey var” formunda bir mail gönderdi. Karşı mailde, “İşlendi” cevabı geldi. Bu durum, ünlüler yahut anonim hesapların Biden ekibinin talebiyle platformdan uzaklaştırıldığını öne çıkardı.

elon musk twitterin sansur evraklarini ifsaladi 0 ueAv9B76

Taibbi‘ye nazaran, Twitter‘ın kitlesel propaganda gücüne ABD‘nin iki politikte erişebiliyordu. 2020 yılında, hem Donald Trump‘ın hem de Joe Biden‘ın talepleri yerine getirildi. Platform, iki siyasi tarafın da isteklerini alıyor ve yerine getiriyordu.

Twitter İstikrarı Demokratlara Kaydı

Dosyaları paylaşan Matt Taibbi, sistemin istikrarlı yürütülmediğini ve temaslar ile işlendiğini belirtti. Twitter, ezici bir üstünlük ile Demokratlara daha yakın olmaya başladı. Bu sayede daha fazla talep geliyor ve bunlar süratlice yerine getiriliyordu.

Birçok eski üst seviye yöneticinin de onayladığı sansür sistemi, içerik denetlemenin berbata kullanılmasıyla gerçekleştirildi. Gündeme bomba tesiri yaratan olay ise, başkanlık yarışında Joe Biden ekibinden gelen talep oldu. 2020 yılında global basında yankı bulan Hunter Biden olayı da ifşalandı. Joe Biden‘ın oğlu olan Hunter Biden‘ın, dizüstü bilgisayarının içeriğinden sızdırılan bir haber gündeme düşmüştü. Taibbi, Twitter’ın bu habere yönelik tüm paylaşımları platformdan kaldırdığını ifşa etti.

elon musk twitterin sansur evraklarini ifsaladi 1 9ZmTeZsU

Taibbi, çocuk pornografisini önlemek için geliştirilen algoritmanın bile Hunter Biden olayını kapatmak için kullanıldığını belirtti. Twitter‘ın uyguladığı bu ağır sansür, Demokratların talebi üzerine geldi.

Ayrıca periyodun Beyaz Saray sözcüsü Kaleigh McEnany‘nin, bu haberle ilgili tweet attığı için hesabının kapatıldığı da argüman edildi. Taibbi’ye nazaran bu sansür, Biden haberini müsaadesiz erişimle elde edilmiş malzeme olarak kıymetlendirdi.

McEnany, Twitter’ın Demokratların gerçekleri gizlemesine yardımcı olduğunu sav etti. Tüm bu paylaşımlar, Elon Musk‘ın olayları onaylamasıyla körüklendi.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/elon-musk-twitterin-sansur-dosyalarini-ifsaladi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu