Sosyal Medya

Elon Musk, Twitter’ı satın alırsa özgür değil daha kısıtlı olabilir: İşte nedeni!

Ünlü iş adamı Elon Musk birinci evvel toplumsal medya platformu Twitter’dan pay aldı. Platforma kent meydanı benzetmesi yapan Elon Musk, Twitter’ın daha özgür ve demokratik bir yer olmasını istediğini lisana getirdi. Bundan ötürü da özel bir alana dönüştürmek için toplumsal platformu büsbütün satın almak istedi.

Bağımsız bir haber sitesinde yer alan akademisyen ve müelliflerin hazırladığı araştırma raporuna nazaran Twitter, şayet satın alırsa Elon Musk’ın bahsettiği kadar özgür olmayabilir. Zira toplumsal medyada bilhassa düzmece hesapların yer alması ve her kitleden insan olması nedeniyle birçok çeşitlilik barındırıyor. İnsanların fazla olduğu yerde ise çok fazla fikir ortaya çıkıyor. Haberin ayrıntılarına daima birlikte göz atalım.

Twitter özgürlüğü, kısıtlamayı da getirir mi?

Yapılan araştırmalara nazaran Elon Musk’ın tabir özgürlüğü kapsamında Twitter’ı değiştirmesi öbür sıkıntıları da ortaya çıkaracak. Zira toplumsal medya aracılığıyla taciz edilen bireyler, yeteri kadar dayanak almıyor. Yani Musk’ın özgürleştirme siyaseti, rapora nazaran teoride yanlışsız görünse de pratikte birebir halde beklenmiyor.

elon musk twitteri satin alirsa ozgur degil daha kisitli olabilir iste nedeni 0

Raporlara nazaran internet üzerinden yapılan tacizlerde sırasıyla en çok bayanlar, marjinal görünümlü beşerler ve engelli bireyler gaye alınıyor. Tacizlerden sonra kâfi takviyesi bulamayan kullanıcılar en son devayı hesaplarını kapatarak büsbütün çekilmekte buluyor.

Taciz ve hakarete uğrayan toplumsal medya şahıslar, duygusal ve ruhsal travma yaşıyor. Hatta bazen toplumsal izolasyona kadar da varıyor. Ama Elon Musk’ın Twitter’ı satın alıp aldıktan sonra daha özgür bir hale getirmeden evvel alacağı tedbirler de olabilir.

Siz okuyucularımız bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Twitter’ın daha özgür olması ortamı olumlu mu yoksa olumsuz mu etkileyecek? Niyetlerinizi yorum kısmında ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/twitter-elon-musk-ozgur-politika

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu