Gündem

Elektronik sigara kullanımı beyin, kalp ve kolonda iltihabı tetikliyor

elektronik sigara kullanimi beyin kalp ve kolonda iltihabi tetikliyor 0

Klasik sigaralara daha sağlıklı bir alternatif oldukları tez edilse de kronik kapsül(pod) tabanlı e-sigara kullanımı üzerine gerçekleştirilen yeni bir araştırma, bireylerin beyin, kalp, akciğerler ve kolon dahil olmak üzere birçok organ sistemindeki gerçekleştirebileceği olumsuz tesirlere odaklanıyor.

En büyük tesir beyinde görüldü

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi bilim insanları, kapsül tabanlı e-sigaraların günlük kullanımının bireyler üzerindeki tesirlerine odaklanan bir çalışma gerçekleştirdiler. Fareler üzerinde yapılan testlerde nane ve mango aromalı elektronik sigaraların kronik kullanımı modellendi.

Testler kapsamında genç yetişkin fareler, üç ay boyunca günde üç defa aromalı e-sigara aerosollerine maruz bırakıldı. Üç ay boyunca farelerin bu unsurlara maruz bırakılmalarının akabinde yapılan testlerde en büyük tesir görülen beyinde değerli inflamatuar belirteçler bulundu.

Bu tesirlerin bilhassa ödül, zevk ve bağımlılık üzere sistemleri yönettiği bilinen beynin nükleus akumbens ismi verilen bölgesinde ağırlaştığı gözlemlendi. Araştırmacılar, bu bölgedeki ‘nöroinflamasyonun unsur kullanımı ve bağımlılığını daha da kötüleştirebilecek korku, depresyon ve bağımlılık yapan davranışlarla ilişkili olduğu için büyük kaygılar uyandırdığını’ söylüyorlar.

Gerçekleştirilen testler sonucunda en büyük tesir beyinde gözlemse de kalp, akciğer ve kolon üzerinde de olumsuz tesirlerin bulunduğu belirtildi.

Yayınlanan çalışma raporunda: “Bulgularımız, e-sigara aerosolleri içindeki kimyasalların kronik olarak solunmasının çoklu organ sistemlerinde inflamatuar değişikliklere yol açabileceğini gösteriyor. Elektronik sigara kullanıcıları farkında olmadan kendilerini artan nörolojik, kolonik ve kardiyak riske maruz bırakabilirler. E-sigaranın uzun müddetli tesirlerini daha uygun anlamak için daha fazla araştırmaya büyük ölçüde gereksinim var.” sözleri yer aldı.

Bağırsak mikrobiyomunu antibiyotiklerden koruyacak usul bulundu

2 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri çalışmaların sırf üç aylık bir devri kapsadığını belirterek tesirlerin uzun periyodik kullanımlarda daha ağır oluşabileceğini söylüyor. Yeni çalışmalarla elektronik sigara kullanımının uzun ve kısa vadeli tesirlerinin araştırılması gerektiği vurgulanıyor.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/elektronik-sigara-kullanimi-beyin-ve-kalpte-iltihabi-tetikliyor–147522

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu