Donanım

Ekran kartı dalında son yılların en büyük düşüşü!

Pandemi sonrasında yaşanan çip krizinin en çok etkilediği dallardan birisi de ekran kartı oldu. Üretim problemleri ile birlikte ekran kartlarının maliyetleri de artarken, fiyatlar 2020 yılına nazaran dolar bazında iki katına çıkmış durumda. Bu gelişmeler ekran kartı pazarını da olumsuz etkiliyor.

Ekran kartı dalında küçülme devam ediyor

Jon Peddie Research tarafından paylaşılan GPU sevkiyat sayıları daldaki son durumu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya nazaran bilgisayar ekran kartlarının sevkiyatında geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 38’lik bir azalma mevcut. Tıpkı vakitte 2022 yılının son çeyreğinde sevkiyatlar, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 15,4 düşmüş durumda.

ekran karti dalinda son yillarin en buyuk dususu 0 7UXF3tBq

Yıldan yıla, tüm platformları ve tüm GPU cinslerini içeren toplam sevkiyatlar yüzde 38 azalırken, masaüstü grafik üniteleri için bu düşüş yüzde 24, dizüstü bilgisayarlar için ise yüzde 43 oldu. Bu sayılar, 2011 yılında tepe yapan donanım kesimi için en büyük düşüşü tabir ediyor.

Markalar özelinde baktığımızda ise son çeyrekte AMD’nin pazar hissesi yüzde 0,4 ve NVIDIA’nın yüzde 0,68 artarken, Intel’in hissesi ise yüzde 1,1 azalmış durumda. Son devirde gitgide küçülen GPU pazarından markalar da olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Üereticiler, ekran kartlarını bilgisayarın sevkiyatını yapmadan çok evvel sisteme işledikleri için ortaya çıkan sayılar, önümüzdeki sene için de fikirler veriyor. Ortaya çıkan bilgilere nazaran önümüzdeki çeyrekte de düşüş sürecek. Düşüşün ise yüzde 6,44 oranında olması bekleniyor.

YouTube video

Kaynak: https://shiftdelete.net/ekran-karti-sektoru-sorun-yasamaya-devam-ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu