Gündem

Ehliyetler ile Kimlik Kartları 21 Eylül’de Birleştirilecek!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 21 Eylül itibarıyla başlayacak ehliyetler ile kimlik kartlarının birleştirilmesi projesinin lansmanında konuştu. Kimlik kartlarındaki çiplerde 5 alan bulunduğunu ifade eden Soylu, bunların dördünü kullanmak istediklerini ifade etti.

Dün sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, çipli kimlik kartlarıyla ehliyetlerin birleşeceğinden bahsetmiştik. Bu sayede vatandaşlar, tek bir kart ile hem ehliyet hem de kimlik kartı gerektiren işlerini yürütebileceklerdi. Bugün, bu proje amacıyla bir lansman faaliyeti gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu doğrulusunda açıklamaların yapıldığı lansman, projeyi biraz daha detaylandırıyor.

Soylu, bu projedeki temel amaçlarının teknolojiden faydalanarak vatandaşın işini basitleştirmek olduğunu ifade etti. Yeni kimlik kartlarının gerisinde tespit edilen çipte 5 değişik alan bulunduğunu ifade eden İçişleri Bakanı Soylu, bu alanların dördünün kullanılmak istendiğini sözlerine ekledi. Üstelik pazartesi günü itibarıyla dileyen vatandaşlar, Nüfus Müdürlükleri’nden randevu alarak rastgele bir ödeme yapmadan kimlik kartları ile ehliyetlerini birleştirebilecekler.

kimlik kartlari teknobizdeyiz
Ehliyetler ile Kimlik Kartları 21 Eylül'de Birleştirilecek! 3

Soylu’nun açıklamalarına göre 21 Eylül itibarıyla kimlik kartları, çok daha fonksiyonel olacak. Kendi kimlik kartı üzerinden de numune veren bakan, kimlik kartının içersinde sürücü belgesi, iki adet silah taşıma ruhsatı, banka kredi kartı, TBMM kartı ve THY’nin kartı olduğunu vurguladı. Bu sayede tek bir kartın hangi işlevlerle kullanılabildiği de anlaşılmış oluyor.

Kimlik kartı amacıylae yerleştirilen sürücü belgeleri süreli olacak
Bakanın açıklamalarına göre vatandaşlar, kimlik kartlarına yüklettikleri sürücü belgelerini edebiyete dek kullanamayacaklar. Tıpkı eski kartların yenilendiği gibi bir programın yeni sistemde de sahip olunan olacağını ifade eden Soylu, zamanı dolan sürücü belgelerinin kimlik kartlarından otomatik olarak silineceğini söyledi.

Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalara göre milyonlarca vatandaş, her sene nüfus ve vatandaşlıkla alakalı işlemler yaptırıyorlar. İşte yeni sistem de bu işlemlerin daha basit bir şekilde yürütülmesini sağlayacak. Yeni düzenin vatandaşın memnuniyetini sağlamak amacıyla oluşturulan bir devrim olduğunu ifade eden Soylu, projede emeği geride bıraktığımız herkese de teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu