GenelGündem

e-Devlet uygulamasını kaç kişi kullanıyor?

e-Devlet Kapısı’ndan 5 bin 75 değişik hizmet sunulurken; bunların 2 bin 535’i devlet, 2 bin 88’i belediye, 396’sı özel kurum, 54’ü de su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor.


Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Kamu Bilişimcileri Derneğince Antalya’da düzenlenen “4. Kamu Bilişim Zirvesi”nde 2008’de başlatılan e-Devlet düzeneğinin ilerlemiş verimlilik, maliyet azaltma ve tasarruf sağladığını söyledi.

e-Devlet’in avantajlarından birinin kağıt esaslı sistemlere göre verimliliğin artmasını sağlamak olduğuna altını çizen Koç, kağıt esaslı işlerin e-Devlet kanalıyla elektronik ortamdan sunulmasının insan gücüne olan gereksinimi azalttığını kaydetti.

Böylece, sürecin daha az çalışanla yürütülmesi ve bundan dolayı işletme maliyetlerinin azalmasını sağladığına değinen Koç, vatandaşların, e-Devlet Kapısı’ndan günün her saati fiziki olarak hiçbir kamu kurumuna gitmeden anlık olarak hizmet alabildiğini bildirdi.

Bu durumun ciddi vakit tasarrufu sağladığını izah eden Koç, e-Devlet’in işletmeler ve vatandaşlar ile devlet arasında daha iyi, basit etkileşim sağladığını ifade etti.

“E-DEVLET KAPISI’NDAN 5 BİN 75 FARKLI HİZMET SUNULMAKTA”

e-Devlet’in kamu kurumları ve vatandaşlar amacıyla süreçleri basitleştirmeye yardımcı olduğunu, devlet bilgi programlarına ve hizmetlerine erişimi basitlaştırdığını açıklayan Koç, vatandaşların, istedikleri vakit ve istedikleri yerden devlet dairelerine ve acentelerine fiziksel seyahat gerekmeksizin etkileşim kurabileceklerini söyledi.

Koç, sistem yardımıyla bireylerin kendilerine ait bilgileri anlık olarak gördüğünü, süreçleri çevrimiçi olarak takip edebildiğini dile getirdi.

Koç, e-Devlet kullanıcı adedinin 2008’de 6 bin 990 şahıs olduğunu belirterek, şu şekilde konuştu:

“e-Devlet kullanıcı adedi 44 milyon 585 bin 564 şahsa ulaştı. 2008 senesinde 5 bin 747 olan giriş adedi da bu sene 1 milyar 9 milyon 512 bine ulaştı. Her sene bu rakamlar artıyor. e-Devlet Kapısı’ndan 5 bin 75 değişik hizmet sunulmakta. Bunların 2 bin 535’i devlet kurumu hizmetleri, 2 bin 88’i belediye hizmetleri, 396’sı özel kurum hizmetleri, 54’ü su ve kanalizasyon hizmetlerinden oluşuyor. Bu sene 944 yeni hizmet e-Devlet Kapısı’na birleşik edildi. Kamu hizmetlerinin e-Devlet Kapısı’na birleşik edilmesi çalışmaları devam etmektedir.”

EN FAZLA KULLANILAN KURUM SOSYAL GÜVENLİK KURUMU

e-Devlet üzerinden en çok sarfedilen kurumun Sosyal Emniyet Kurumu (SGK) olduğuna ilgi çeken Koç, “Kullanıcılarımız e-Devlet üzerinden 234 milyon 641 bin kere 4A hizmet dökümü, 143 milyon 847 bin kere dava dosyası sorgulaması, 121 milyon 542 kez vergi borcu sorgulaması, 70 milyon 535 bin kez mobil hat sorgulaması yaptı ilaveten SGK tescil ve hizmet dökümü, vasıta plakasına yazılan ceza sorgulaması, e-bordro hizmeti, icra dosyası sorgulaması, tapu bilgileri sorgulaması, yükseköğretim mezun belgesi sorgulaması da en çok tercih edilen hizmetlerden oldu” diye konuştu.

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu