Yaşam

e-Devlet Argümanı: 17 Yaşındaki Kuşkulu Genç Yakalandı

Geçtiğimiz haftalarda toplumsal medyada İbrahim Haskoloğlu ve Mesut Çevik tarafından, çeşitli ünlü isimlerin de dillendirdiği müthiş bir argüman ortaya atılmıştı. Bu ididaya nazaran e-Devlet ve devlete ilişkin internet siteleri hacklenmiş, vatandaşların telefon numaralarından kimlik fotoğraflarına kadar tüm bilgiler ele geçirilmişti.

Tezlerin akabinde İbrahim Haskoloğlu yetkililer tarafından tutuklanırken, İçişleri Bakanlığı tıpkı gün argümanları yalanlamıştı. Olaya ait son açıklama geçtiğimiz gün Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştı. EGM, paylaştığı açıklamasında ‘bilgilerin çalınmasının katiyen kelam konusu olmadığını’ duyurmuştu. Bugünse e-Devlet argümanları hakkında yeni ve kıymetli bir gelişme yaşandı.

17 yaşındaki kuşkulu yakalandı:

e devlet argumani 17 yasindaki kuskulu genc yakalandi 0 LahJa1NU

EGM, yeni açıklamasında e-Devlet üzerinden ferdî dataların çalındığı tezi ile gazetecileri dolandırmaya çalışan 17 yaşındaki kuşkulu ‘K.Ç’nin yakalandığını açıkladı. EGM tarafından yapılan açıklama şu biçimdeydi:

“Son günlerde toplumsal medya üzerinden e-Devlet sisteminin hacklenerek ferdî dataların ele geçirildiği iddası ile başta gazeteci Fatih Altaylı olmak üzere birden fazla gazetecinin dolandırılmaya çalışıldığı anlaşılmıştır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda; kelam konusu gazetecileri dolandırmaya çalışan K.Ç.(17) isimli suça sürüklenen çocuk Bursa’da yakalanmış ve hakkında isimli süreç başlatılmıştır.”

EGM, son açıklamasında bir dolandırıcılık şebekesinin kimi ferdî kullanıcıların şifrelerini ele geçirerek elde edinilen bilgilerle dolandırıcılık yapmaya çalıştığını, bu kapsamda 3 kişi hakkında süreç başlatıldığını açıklamıştı.

YouTube video

Kaynak: https://www.webtekno.com/e-devlet-hack-17-yasindaki-genc-gozaltina-alindi-h123318.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu