Gündem

Dünyanın Gözü Dubai’de: Fotoğrafçı Bayan Hakkında Verilen İdam Cezası Uygulanacak mı?

Geçtiğimiz yıl Dubai’ye giden fotoğrafçının Fida Kiwan’ın meskenine baskın düzenleyen polis yüklü ölçüde uyuşturucu unsur ele geçirdi. Kiwan uyuşturucu bulundurmaktan idam cezasına çarptırıldı. Bu ay içinde gerçekleşmesi beklenen cezasının uygulanıp uygulanmayacağı ise merak konusu.

dunyanin gozu dubaide fotografci bayan hakkinda verilen idam cezasi uygulanacak mi 0 T4XF7y1Z

İsrailli Fida Kiwan, Dubai’deki konutunda kokain bulundurmaktan hatalı bulundu ve vefata mahkum edildi. Birtakım kaynaklarda 38 bazılarında de 43 yaşında olduğu aktarılan Kiwan’ın, bir yıl evvel orada çalışmak üzere Filistinli bir tanıdığının daveti üzerine Dubai’ye gittiği bildiriliyor. 

CNN Türk’te yer alan habere nazaran Kiwan, 17 Mart 2021’de dairesinde yapılan aramada 500 gram esrar ve 50 gram kokain ele geçirilmesinden kısa mühlet sonra tutuklandı.

Fida Kiwan ve ailesi, uyuşturucunun ona ilişkin olduğunu reddediyor.

dunyanin gozu dubaide fotografci bayan hakkinda verilen idam cezasi uygulanacak mi 1 nWmcJjrL

Davaya aşina olan yetkililer, The Times of Israel’e yaptıkları açıklamada, cezanın temyiz üzerine uzun bir mahpus cezasına çevrilmesini beklediklerini söyledi.

Uyuşturucu konusunda maddeleri çok katı olan Birleşik Arap Emirlikleri, uyuşturucu kaçakçılığının vefat cezasını ekseriyetle ömür uzunluğu mahpusa çeviriyor.

Geçen Mart ayından bu yana Dubai’de bir hapishanede tutulan Fida Kiwan, iş için Dubai’de bulunuyordu.

dunyanin gozu dubaide fotografci bayan hakkinda verilen idam cezasi uygulanacak mi 2

Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı argüman edilen Kiwan, bu suçlamayı reddetti ve dairesine kokainin yerleştirildiğini sav etti. Bir yıl mahpus yattıktan sonra, argüman edilen kabahatten 30 Mart’ta mevt cezasına çarptırıldı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, davadan haberdar olduklarını ve ‘konsolosluk ve Emirlikler’deki temsilcilerimiz aracılığıyla ele aldıklarını’ söyledi.

Bu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir İsrail vatandaşından çok ölçüde uyuşturucu ele geçirdiği birinci olay değil. Ekim 2021’de 31 yaşındaki İsrailli Halil Dasuki, Birleşik Arap Emirlikleri üzerinden İsrail’e gönderilen yarım ton kokain kaçakçılığına karıştığı kuşkusuyla Dubai’de tutuklandı. Polis yetkilileri, uyuşturucu taşıyan konteyneri tanımlayan bir ipucunun kendilerine verilmesi sayesinde kaçakçılık teşebbüsünü engellediklerini söyledi. Uyuşturucu kaçakçılığı konusunda uzmanlaşmış memleketler arası bir kabahat örgütüne aracılık yaptığından şüphelenilen ‘Orta Doğu kökenli’ şüphelinin tutuklandığını belirtilmişti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyanin-gozu-dubai-de-fotografci-kadin-hakkinda-verilen-idam-cezasi-uygulanacak-mi-1066377

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu