Gündem

‘Dünyanın En Saçma Binası’nı Kurban Keserek Yıktılar

İnşa edildiği günden bu yana ‘Dünyanın en saçma binası’ olarak anılan yapının yüzde yarıdan fazlası yıkıldı. Yıkım işini alan firma son kolonunun yıkılmasıyla birlikte bina önünde kurban kesti.

dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 0 RpudYDyc
dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 1 5pllnhab

img.onedio.com

Kahramanmaraş’ta 1994 yılında inşa edilen ve mimari yapısı yüzünden ‘Dünyanın en saçma binası’ olarak anılan binanın yıkımı sürüyor. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı kent meydanı projesi kapsamında ocak ayında yıkımına başlanan binanın yüzde 70’i yıkıldı.

Yıkılan son kolonun akabinde kurban kesildi

dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 2 byeUfO5e

Kentin en işlek caddesi olan Trabzon Bulvarı’ndaki bina tıraşlama tekniğiyle yıkılıyor. Büyük vinçlerle en doruğa çıkarılan iş makineleri tüm katları tek tek yıkarak aşağı iniyor. 

Binanın her biri 45 metre uzunluğundaki 8 büyük kolon da yıkıldı. İlgili firma son kolonunun yıkılmasıyla birlikte kurban kesti.

Firma yetkilisi Kenan Türkmen, 8 kolonun kaza yaşanmadan, kimse ziyan görmeden yıkılmasının değerli olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Yıkımda binadan çıkan demir, bakır, alüminyum üzere geri dönüştürülebilecek hurdaları molozlardan ayırdıklarını kaydeden Türkmen, ‘Yıkım çalışmamızın yüzde 70’i tamamlanmış vaziyette. 2 aylık çalışmamız kaldı. Tüm katları söktükten sonra -3’e ineceğiz ve 2 ay sonra büsbütün teslim edeceğiz. Şu ana kadar yaklaşık 270 ton hurda geri dönüşüme gönderildi. Eksi katları da söküp dolgusunu da yaptıktan sonra yol kotunda teslim edeceğiz’ diye konuştu.

dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 3 GuApDKUr
dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 4 GSe7Xn7n
dunyanin en sacma binasini kurban keserek yiktilar 5 hCKF9e9P

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyanin-en-sacma-binasi-ni-kurban-keserek-yiktilar-1071620

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu