Teknoloji Haberleri

Dünyanın En Küçük Uzaktan Kumandalı Robotu Geliştirildi: Damarların İçinde Gezebilecek Kadar Minik!

Robotlar kelam konusu olunca tüm bilimkurgularda bir kıyamet senaryosu üzerinde duruluyor. Northwestern Üniversitesi araştırmacılarının geliştirdiği yeni minik robot ne yazık ki bu senaryoları destekliyor. Bir kuruşun üzerinde bile görülemeyen bu küçük uzaktan kumandalı robot yengeç insanı ürkütüyor.

Minik yengeç robotu görebiliyor musunuz? İşte o küçücük şey uzaktan kumandayla hareket ettirilebiliyor.

dunyanin en kucuk uzaktan kumandali robotu gelistirildi damarlarin icinde gezebilecek kadar minik 0 SBjDRVUu

Minik robotlar yapmak yeni bir fikir olmaktan çok uzak: nanobotlar on yıllardır bilimkurguda tanınan oldu ve dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar , keşif maksadıyla yahut belli bölgelere ilaç ulaştırmak için canlı yaratıkların içinde gezinebilen mikroskobik olarak küçük robotlara odaklandı.

Lakin bu robotlar ekseriyetle bir bedenin deveran sisteminde hareket eden sıvılar ortasında yüzmek yahut basitçe sürüklenmek üzere tasarlanmıştır. Dün Science Robotics mecmuasında yayınlanan bir makalede detaylı olarak açıklandığı üzere, Northwestern Üniversitesi’ndeki araştırmacıların başardığı şey, kablolar yahut fizikî bir temas olmadan uzaktan yönlendirilebilen ve bir dizi bacak yahut öbür bir yerde dolaşan bir robot geliştirmek oldu.

Araştırmacılar pilleri, servoları ve yarım milimetrelik yengeci sıkıştıracak kadar küçük başka elektronikleri nasıl buldular?

dunyanin en kucuk uzaktan kumandali robotu gelistirildi damarlarin icinde gezebilecek kadar minik 1 rlU4DkE8

Büsbütün öteki bir teknoloji geliştirdiler. Bu minik robotta, Boston Dynamics Spot üzere karmaşık çok bacaklı robotlardan büsbütün farklı bir hareket yaklaşımı kullanıldı. Yengeç robot, imalat süreci sırasında uygulanan ince bir cam kaplama ile deforme olan, lakin ısı uygulandığında özgün başlangıç ​​şekline dönen hal hafızalı bir alaşımdan oluşturulur. Kolunuzun büküldüğünü hayal edin, lakin kaslar yerine, yalnızca bir saç kurutma makinesini ona doğrultmak, düzleşmesine neden olur. Daha sonra soğuyunca tekrar bükülür.

Küçük bir yengeç, bu mikro robotların alabileceği biçimlerden sırf biriydi.

dunyanin en kucuk uzaktan kumandali robotu gelistirildi damarlarin icinde gezebilecek kadar minik 2 9ACdLeU8

Araştırmacılar ayrıyeten, solucanların, böceklerin ve cırcır böceklerinin hareketlerini taklit eden emsal boyutta botlar inşa ettiler, lakin çalıştırılacakları ortama bağlı olarak büsbütün farklı formlar da üretilebilir. Örneğin bir kumsalda ilerlemek, tekrarlanan zıplama hareketleriyle çok daha kolay olurdu, zira bu ölçekte bu kum taneleri o kadar küçük olmazdı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyanin-en-kucuk-uzaktan-kumandali-robotu-gelistirildi-damarlarin-icinde-gezebilecek-kadar-minik-1071463

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu