Teknoloji Haberleri

Dünyanın Birinci Cyborg’u Olan Bilim İnsanı Hayatını Kaybetti

Dünyanın birinci tam cyborgu olan İngiliz bilim insanı 64 yaşında vefat etti. Peter Scott-Morgan, 2017 yılında motor nöron hastalığı teşhisi sonrası büsbütün robotik olmak için bedeninde modifikasyonlar yaptırmıştı.

Doktorlar Dr. Scott-Morgan’a 2019’un sonunda öleceğini söylediğinde, onların yanıldıklarını kanıtlamak için teknolojiden faydalanmaya karar verdi.

dunyanin birinci cyborgu olan bilim insani hayatini kaybetti 0 pgGFJHfr

2017 yılında Dr. Peter Scott-Morgan’a motor nöron hastalığı (MNH) teşhisi kondu. Ona kaslarının kuruyacağı ve 2019’un sonunda muhtemelen öleceği söylendi. İngiliz bilim insanı Scott-Morgan’ın ise daha enteresan bir fikri vardı. 

Ölümden kaçmak için kendisini robota çeviren bilim insanı dünyanın birinci tam cyborg’u olmaya karar verdi. 

Dr. Scott-Morgan, çağdaş teknolojinin kişinin biyolojik durumunu ne kadar hafifletebileceği konusunda tartışmalı bir halde yeni bir ölçüt belirledi. Biyoteknolojideki şaşırtan iyileştirmeler ve istediği üzere tanımlama özgürlüğü ile bir “siborg” olmak muhakkak her zamankinden daha mümkün.

“Ölmüyorum. Dönüşüyorum. Ah, bilimi ne kadar seviyorum” demişti.

dunyanin birinci cyborgu olan bilim insani hayatini kaybetti 1 dNsRvFP1

Dr. Scott-Morgan bir siborgdan daha fazlasına dönüşmüştü. Ömür tutkusu ve mahzurların üstesinden gelmesi onu, emsal hastalıklardan muzdarip olanlar için bir idol haline getirmişti.

Bu nedenle, sentetik ya da değil, sesinin artık sağır kulaklara düşeceğini hayal etmek sıkıntı görünüyor.

Ancak ne yazık ki Peter Scott-Morgan bugün hayata gözlerini yumdu.

dunyanin birinci cyborgu olan bilim insani hayatini kaybetti 2

Ailesi, bu sabah  Twitter hesabından vefat haberini doğruladı.

‘Peter’ın inanılmaz isyancı destekçilerine: Kırık bir kalple, Peter’ın ailesi ve ona en yakın şahıslarla çevrili olarak barış içinde geçtiğini hepinize bildiriyorum.’ 

Dünyanın birinci tam cyborg’u olan İngiliz bir bilim insanı 64 yaşında vefat etti. Peter Scott-Morgan, 2017’de motor nöron hastalığı teşhisi konulduktan sonra bahtını kabul etmeyi reddedince insan olmanın ne demek olduğuna meydan okumaya karar verdi.

Dünyanın birinci gerçek cybrog’u olmayı başaran Peter Scott-Morgan’ın mevti sevenlerini ne kadar üzse de geride kalanlar için bir umut ışığı yakabilir.

dunyanin birinci cyborgu olan bilim insani hayatini kaybetti 3 LUJzqsZg

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyanin-ilk-cyborg-u-olan-bilim-insani-hayatini-kaybetti-1076043

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu