Dizi & Film

Dünya Sistemine Karşı Duruşlarıyla Dikkat Çeken Sistem Eleştirisi Yapan En Düzgün Sinemalar

Yaşadığımız dünyada özgür müyüz? Ailemizin yanında, okulda, işte, toplumda yerimizi var mı? Ne kadar kendimizi üzere davranabiliyoruz? Pekala ya toplum? Toplum kendi başına özgür mü yoksa kısıtlamalarla çevrili, törpülenmiş katı bir kavram mı? Bu üzere sorulara karşılık arayan sinemalardan bir listeyle aydınlanacağımızı umuyoruz. Sistem eleştirisi yapan en yeterli sinemalar listesini; düşündüren sinemalar, kapitalizmle ile ilgili sinemalar, emperyalizmi anlatan sinemalar, sınıf ayrımını anlatan sinemalar üzere alt tiplere bakarak hazırladık. Hazırsanız ayrıntılara geçelim;

IMDb puanları baz alınarak sıralanmış ve sinema bilgileri turkcealtyazi.org dan derlenmiştir.

45. Bizim de Günümüz Gelecek (2010) IMDb 6.1

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 0 JFTEgqvi

Notre jour viendrahttps://www.imdb.com/title/tt1651328/?ref_=nv_sr_srsg_0

Dışlanan, zorbalığa uğrayan kızıl bir genç olan Remy, kendisi üzere kızıl bir psikolog olan Patrick ile tanışır. Patcirk, Remy’nin bastırılmış nefretini ve cinselliğini hür bırakmasına yardımcı olur. Özgürlük arayışı içindeki ikili Fransa’dan İrlanda’ya halüsinasyonlu bir seyahate çıkar.

44. Vakte Karşı (2011) | IMDb 6.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 1 by3Xidwh

In Timehttp://www.imdb.com/title/tt1637688/

İnsanların yaşlanmayı durdurduğu yakın bir gelecekte geçecek olan sinemada beşerler 25 yaşından sonra artık daha fazla yaşlanmayacağını ve ölümsüzlüğün sırrına erişildikten sonra yaşananları anlatan bir üretim ‘ parası olanın sonsuza kadar yaşayabileceği bir dünyanın”. Sinemada, vaktin altın bedelinde olduğu bu yeni dünyada beşerler, ölümsüzlüğün peşinde koşarak hayatta kalma uğraşına girerler. Bu nedenle, nüfus artışının son haddeye varmasıyla, yeni düzenlemelere girişen insanoğlunun öyküsü sinemada anlatılıyor.

43. Patch Adams (1998) | IMDb 6.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 2 1uNDYQsl

Patch Adamshttp://www.imdb.com/title/tt0129290/

Yaşanmış bir hayat kıssasından alınmıştır. İntihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına rağmen, ülkülerinden ötürü hocalarından reaksiyon görür. Hedefi ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır.

42. Köpek Dişi (2009) | IMDb 7.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 3 1C2jCkFE

Kynodontashttps://www.imdb.com/title/tt1379182/?ref_=nv_sr_srsg_0

Bir aile, dünyanın geri kalanından kopmuş, günlük ömürlerine devam ediyor. Denetimci, manipülatif bir babanın koyduğu hudutlar tarafından kuşatılan üç yetişkin ‘çocuk’ en fazla meskenlerinin bahçesine çıkabiliyor. Lakin dış dünyadan gelen tesirler bu korunaklı alanı tehdit etmeye başlıyor.

41. Fahrenheit 451 (1966) | IMDb 7.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 4 NTcHDLfb

Fahrenheit 451http://www.imdb.com/title/tt0060390/

Montag (Oskar Werner) devlet tarafından kitapları yakmak üzere görevlendirilmiş bir itfaiyecidir.Kitap okumaya cüret eden devrimci öğretmen Clarisse’le tanışınca kendisini kaçak avının içinde bulur. Montag,sadece iki bayan ortasında değil,kişisel güvenliği ve fikir mülkiyeti ortasında da seçim yapmak zorundadır.

40. 1984 (1984) | IMDb 7.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 5 IphUSjNd

Nineteen Eighty-Fourhttp://www.imdb.com/title/tt0087803/

III. Dünya Savaşı sonrası dünyanın tertibi değişmiştir. 1984 yılında Londra artık Okyanusya isimli polis devletinin başşehridir. Faşist hükümetin Gerçek Bakanlığı için çalışan bürokratlardan biri olan Winston Smith’in vazifesi, farkında olmasa da tarihi gerçekleri saptırmaktır. Sıkı bir partili olan Smith, her şeyin palavra üzerine şurası olduğunu öğrendiğinde kendisini sorgulamaya başlar. Bakanlıkta çalışan Julia ile tanışıp aşık olduğunda Aşk Bakanlığı’nın bile olağan olduğu bu dünya Smith için daha da karışık hale gelecektir.

39. 9,90 TL (2007) | IMDb 7.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 6 UraznS7A

99 francshttp://www.imdb.com/title/tt0875113/

Octave dünyanın yargıcıdır; Octave reklâm metni müellifliği yapmaktadır. Yarın ne isteyeceğinize bugün o karar verir. Onun için, “insan bir eserdir, tıpkı öteki eserler gibi”. Octave dünyanın en büyük reklâm ajansında çalışmaktadır: Ross & Witchcraft, nam-ı başka “La Ross”. Paraya para demez, etrafı kızlarla çevrilidir ve kokainin hasını kullanır. Yeniden de içi rahat değildir…

38. İlah Amerika’yı Korusun (2011) | IMDb 7.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 7

God Bless Americahttp://www.imdb.com/title/tt1912398/

Karısından farklı yaşayan Frank, hasta ilgilerden ve hastalıklı sevgilerden nefret eder bir durumdayken bir de 11 yıldır çalıştığı işinden sudan bir mazeret ile kovulması ruhsal buhrana girmesine sebep olur.. Medya için yapılan şov programlardan halkın berbat istikamette etkilendiğini varsayarak bundan kurtulmanın kendince yolunu aramaktadır.. Ve bunu bulduğunu düşünerek uygulamaya başlar.. Günümüzün insan münasebetlerini deşifre eden hoş bir sinema.

37. Art Bahçe (2005) | IMDb 7.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 8 D3CuNflN

The Constant Gardenerhttp://www.imdb.com/title/tt0387131/

Kuzey Kenya’nın sapa bir bölgesinde, kararlı, zeki ve tutkulu Tessa Quayle (Rachel Weisz) canice öldürülmüş olarak bulunur. Tessa’nın yol arkadaşı olan yerli tabip olay yerinden kaçmıştır ve tüm ispatlar bunun bir aşk cinayeti olduğunu göstermektedir. Sandy Woodrow (Danny Huston), Sör Bernard Pellegrin (Bill Nighy) ve İngiliz Yüksek Komiserliğinin başka üyeleri, Tessa’nın eşi olan meslektaşları Justin Quayle’dan, bu olayın takibini kendilerine bırakmalarını ister.

36. Mevtle Hayat Ortasında (2003) | IMDb 7.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 9 AEfFjl1L

The Life of David Galehttp://www.imdb.com/title/tt0289992/

David Gale mevt cezası terslerinin en değerli isimlerinden biridir ve idam cezasının kaldırılması için büyük uğraş sarf etmektedir. Kendisi üzere idama karşı çıkan Constance Harraway ismindeki bayan tecavüze uğramış ve vahşice öldürülmüştür lakin bu trajik olayın acı tarafı ise kabahat David’in üzerine kalmıştır. Gazeteci Elizabeth Bloom ile çok özel bir röportaj yapmayı kabul eden David ona olayı açıkça anlatır. Çok âlâ bir haber yakaladığının farkında olan Bloom onun anlattıklarını dinledikçe olayın öteki boyutlarını da öğrenir.

35. Ülke ve Özgürlük (1995) | IMDb 7.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 10 8ihbqLvb

Land and Freedomhttps://www.imdb.com/title/tt0114671/?ref_=nv_sr_srsg_0

Ülke ve Özgürlük, İspanya İç Savaşı’nın birinci günlerinde faşizme karşı çabaya katılan personel sınıfından David’in tecrübelerini anlatıyor. Askerlerle dostluk kuran David, bulunduğu saftaki siyasi iç çekişmelere şahit epeyce savaşa dair çok taraflı bilgiler ediniyor.

34. Hair (1979) | IMDb 7.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 11 k12jBDB6

Hairhttps://www.imdb.com/title/tt0079261/?ref_=nv_sr_srsg_0

Claude Bukowski, New York’a gitmek için Oklahoma’daki aile çiftliğinden ayrılır ve burada Berger liderliğindeki hippi gençler kümesine dâhil olur. Çok geçmeden güçlü bir kız olan Sheila Franklin’e âşık olur. Ne var ki Vietnam Savaşı’nın patlak vermesiyle Bukowski askere alınır.

33. Karanlıkta Uyananlar (1964) | IMDb 7.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 12

Karanlıkta Uyananlarhttps://www.imdb.com/title/tt0279168/?ref_=nv_sr_srsg_0

Ertem Göreç klasiği Karanlıkta Uyananlar, imalatçıdan maaşlarını alamayan bir küme boya personelinin greve giden seyahatini anlatıyor.

32. Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler (2005) | IMDb 7.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 13 wcdjlKT7

Thank You for Smokinghttp://www.imdb.com/title/tt0427944/

Nick Naylor, büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak sigara üreticilerinin ve sigara tiryakisi olan insanların haklarını savunmaktadır. Fakat bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. Sigaranın sıhhate verdiği fecî ziyanlar, kullanıcılar tarafından bile bilinen bir gerçektir. Sigaranın bu olumsuz imajını düzeltmek için yeni bir çalışma başlatan Nick, karşısında sıhhat örgütlerini ve amansız bir senatörü bulur. Bunların hiçbirinden gözü korkmayan Nick için kırılma noktası, oğlunun ona bakış açısının değişmesi olacaktır.

31. Eğitmenler (2004) | IMDb 7.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 14 bL59KbUv

The Edukatorshttp://www.imdb.com/title/tt0408777/

Jan, Peter ve Jule isyankar gençlerdir. İçinde bulundukları dünya tertibini değiştirmeyi hayal etmektedirler. Gizemli ‘EĞİTMENLER’ kimliği altında, yaratıcı ve şiddet içermeyen bir biçimde zenginlerin meskenlerine girip ‘Varlıklı günleriniz sayılıdır’ ve ‘Çok fazla paranız var’ ikazını yapmaktadırlar.Amaçları, zenginleri şok etmek ve onları zengin-fakir ortasındaki uçurum konusunda düşündürtmektir. Peter tatildeyken, Jan ve Peter’ın sevgilisi Jule ortasında bir yakınlaşma olur. Bir arada Jule’in konutundan atılmasına sebep olan güçlü iş adamı Hardenberg’in meskenine ‘EĞİTİM’ vermek için girerler lakin onu kaçırmak zorunda kalırlar.

30. Tehlikeli Oyun (2008) | IMDb 7.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 15 bbJZiH4G

Die Wellehttp://www.imdb.com/title/tt1063669/

Günümüz Almanyası.Lise öğretmeni Rainer Wenger (Jürgen Vogel), proje haftasında, Totaliter hükümetlerin nasıl işlediğini öğrencilerine anlatmak için bir deney yapmayı tasarlar ve farklı kimliklere bürünmeyi içeren bu oyun ile trajik sonuçları da böylelikle oluşmaya başlar. Bir kaç gün içinde, disiplin ve toplum üzere zararsız kavramlarla başlayan bu olay dalga dalga yayılan gerçek bir harekete dönüşür ve oyunun bir modülü olan öğrenciler öbür arkadaşlarını ötekileştirip tehdit etmeye başlarlar.

29. İsyan (2002) | IMDb 7.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 16 uwwPjsRc

Equilibriumhttp://www.imdb.com/title/tt0238380/

Üçüncü Dünya Savaşının yaralarını güç da olsa sarmayı başarabilmiş yakın geleceğin dünyasındayız. Savaşın travmasını üzerinden atamamış olan hakim totaliter sistem, barışı korumak ismine insanların hislerini baskı altına almaktadır. Sanatsal objeler bulundurmak yahut sanatla ilgilenmek yasaktır. Hisleri tetikleyecek hareketler ya da açığa vuracak davranışların cezası çok büyüktür. Üst seviye bir güvenlik elemanı olan Rahip John Preston (C. Bale) kurallara karşı gelenleri bulup yok etmekle görevlendirilmiştir. Günü birinde Preston kimliğinden uzaklaşmaya başlar.

28. Savaş Yaradanı (2005) | IMDb 7.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 17

Lord of Warhttp://www.imdb.com/title/tt0399295/

Baht sayesinde Yuri Orlov en büyük yeteneğini keşfeder: yasa dışı silah ticareti çeki pak çıkan herkese mal verirken bir yandan da kardeşinin yardımıyla silah işindeki en büyük vurgununu gerçekleştirir. Bugüne kadar istediği her şeye ulaşmasını sağlayan süratli zekası ve mahareti, ısrarla peşine düşen INTERPOL ajanından da (ethan hawke) kurtulmasına yardımcı olur. Lakin yüreğinin doruğundayken müşterilerinin sağlayabileceğinden daha fazlasını talep edebileceğinin farkına varır ve vakitle muhafazaya çalıştığı beşerler üzerinde ölümcül bir sorumluluk haline gelir.

27. Malcolm X (1992) | IMDb 7.7

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 18 Tt9NBVSH

Malcolm Xhttps://www.imdb.com/title/tt0104797/?ref_=nv_sr_srsg_0

Tarihin gördüğü en kıymetli insan hakları savunucularından Malcolm X’in hayatını takip eden sinemanın direktör koltuğunda Spike Lee oturuyor. Siyah önderin erken hayatından Müslümanlığa geçişine, mahpus yıllarından suikastına kadar kapsamlı bir portresi çiziliyor.

26. Elveda Lenin! (2003) | IMDb 7.7

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 19 DC28Keib

Good Bye Lenin!https://www.imdb.com/title/tt0301357/?ref_=nv_sr_srsg_0

1989’da yılında hassas bir bayan olan Christiane, tam sekiz ay komada kalacağı ölümcül bir rahatsızlık geçirir. Birebir vakitte Komünist Parti destekçisi olan Christiane, Berlin Duvar’ının yıkıldığı bir dünyaya gözlerini açar. Oğlu Alex, annesinin sıhhatinin berbata gideceğinden endişelenerek ona dünyayı farklı göstermeye çalışır ve gerçekleri saklar. Lakin bu sanıldığından çok daha zordur.

25. Kopma (2011) | IMDb 7.7

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 20 Aj7jq7cE

Detachmenthttp://www.imdb.com/title/tt1683526/

Öğrencileriyle birebir alaka kurabilen, ziyadesiyle yetenekli bir eğitimci olan Henry Barthes bu mesleği art plana atarak süreksiz olarak öğretmenlik yapmaktadır. Şimdiye kadar hiç bir okulda arkadaşları ve öğrencileriyle duygusal bağ kuracak kadar kalamaz. Son gönderildiği devlet okulunda ise öğrencileri hatta okulun yöneticisine kadar beşerler içine kapanık yaşamaktadır. Öğrencilerinden bir adedinin sokakta yaşamasına göz yummayan bu kıymetli öğretmen onun konutuna dönmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterir. Hayatta hala sevgiyi hak eden beşerler vardır.

24. Persepolis (2007) | IMDb 8.0

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 21 1hvj9B7H

Persepolishttp://www.imdb.com/title/tt0808417/

Marjane’nın gözünden büyüme çağının kendine has problemlerini Şah periyodunun son günleri, İslam İhtilali, Irak-İran Savaşı üzere değerli bir tarihi süreçle mükemmel bir formda işlenerek, İran’daki o periyodun bireylerde yarattığı problemleri gösteriyor. Bu karanlık süreci, Marjane’nin gözünden kimi zaman esprili bir lisanla de anlatan trajikomik ve politik bir sinema tanımlaması tam oturacaktır.

23. Yasak Bölge 9 (2009) | IMDb 8.0

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 22 2eQsXScs

District 9http://www.imdb.com/title/tt1136608/

Sinemada, 1982 yılında hayatta kalan son uzaylıların, hayatlarını idame ettirebilmek için dünyayı mesken tutmalarının kıssası anlatılıyor. Güney Afrika’nın bir bölgesine yerleşen uzaylılar çok geçmeden bir araştırma grubu tarafından keşfedilip müşahede altına alınırlar. MNU isimli özel bir şirketin kontrolü altında tutulan uzaylılar, District 9 isimli bir bölgeye konuşlandırılırlar. Bu şirketin yetkilileri uzaylıların teknolojisinin sırlarını öğrenip uygulamayı, böylelikle de muazzam paralar kazanma peşindedir. Bunun için gerekli olan şey ise uzaylı DNA’sıdır.

22. Pink Floyd Duvar (1982) | IMDb 8.0

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 23 iCVDGLzL

Pink Floyd The Wallhttp://www.imdb.com/title/tt0084503/

Pink Floyd’un 1979 yılında yayınladığı albümle tıpkı ismi taşıyan sinema, imgeleri ve elbette müzikleriyle ön plana çıkıyor. Kümenin efsanevi albümünün hakkını ziyadesiyle veren sinema, elbet bütün vakitlerin en düzgün müzikallerden.

21. Kanlı Elmas (2006) | IMDb 8.0

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 24 fgumsJY7

Blood Diamondhttp://www.imdb.com/title/tt0450259/

Afrika kökenli bir paralı asker olan Danny Archer (Leonardo DiCaprio) kendi sistemleriyle Sierra Leone’de elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Sağlam yer altı ve askeri kontakları olmasına karşın, bir gün huduttan elmas geçirmekte iken yakalanıp tutuklanır. 90’lı yılların başında Sierra Leone’de katliamlar yapan, çocukları kaçırıp acımasız katiller haline getiren Devrimci Birleşik Cephe’nin körüklediği iç savaş ve kaos ortamı hakimdir. Üç çocuklu balıkçı Solomon Vandy (Djimon Hounsou)’nin köyü D.B.C. tarafından basılır, beşerler vahşice öldürülür. Solomon ailesini kurtarmayı başarmasına karşın, esir düşer ve elmas çıkarma kamplarında çalışmaya götürülür.

20. Truman Gösteri (1998) | IMDb 8.0

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 25 qVfMVEA4

The Truman Showhttp://www.imdb.com/title/tt0120382/

Dünyanın en hoş adalarından birinde yaşayan halk, imrenilecek derecede ütopik bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan beşerler her güne keyifli uyanıp rastgele bir meseleyle müsabakadan günü sonlandırıyorlardır. Ana karakterimiz Truman da bu şanslı insanlardan biridir. Hoş bir eşe ve keyifli bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu üzere yaşar. Babasını gördüğüne emindir fakat adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur.

19. Pardon (2005) | IMDb 8.1

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 26

Pardonhttp://www.imdb.com/title/tt0425333/

Üç yakın arkadaşın hayatları, içlerinden biri yüzünden büsbütün değişecektir. Her zamanki üzere akıp giden günler artık hiçbir vakit eskisi üzere olmayacaktır? İbrahim( Ferhan Şensoy) ve Bülent Kayabaş’ın sorgulama sahnesi ile başlayan sinemanın devamında ne usul gülünç olaylarla karşılaşacağımızın sinyali verilmekte ve içinde bulunduğumuz mevcut sistemin -adalet özelinde- eleştirisi yapılmaktadır.

18. Protesto (1995) | IMDb 8.1

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 27

La hainehttp://www.imdb.com/title/tt0113247/

Tamamı siyah beyaz çekilen sinemada Yahudi Vinz, siyahi Hubert ve Arap Said Paris’in varoşlarında yaşayan üç gençtir. Arap asıllı Abdel polisin saldırısına uğrayınca varoşlarda tansiyon yükselmeye başlar. Bu ortada Vinz bir polisin düşürdüğü silahı bulur. Genç adam, Abdel’in intikamını almaya kararlıdır.

17. Şebeke (1976) | IMDb 8.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 28 GPyfF6MB

Networkhttp://www.imdb.com/title/tt0074958/

Deneyimli sunucu Howard Beale işten atılınca, canlı yayın sırasında şiddetli bir hudut krizi geçirir. Ancak yerlerde sürünen ratingleri onun bu sonlu atıp tutmalarından sonra tavan yapar ve haber kanalı onu anında tekrar işe alır ve ‘haber dalgasının çılgın peygamberi’ terimini yaratır. Fakat ‘peygamberin’ ratingleri azalmaya başlayınca Beale hakkında bir şey yapmanın vakti gelir. Olağan ki bunun kamera önünde, canlı ve stüdyo konuklarının önünde olması birinci tercihtir.

16. V For Vendetta (2005) | IMDb 8.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 29 Dpc3dUXv

V For Vendettahttp://www.imdb.com/title/tt0434409/

Faşist bir sistemin hükümran olduğu Büyük Britanya’da, çağ ötesi bir olay gelişir. ‘V’ olarak bilinen bir özgürlük savaşçısı baskıcı topluma karşı savaşmak için terörist taktiklerini kullanmaktadır. V, bilinmeyen polisten genç bir bayanı kurtarır ve bu bayan beklenmedik bir biçimde onun müttefiki olacaktır

15. Özgürlük Yolu (2007) | IMDb 8.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 30 A2qVbinC

Into the Wildhttp://www.imdb.com/title/tt0758758/

Christopher McCandless üniversiteden mezun olduktan çabucak sonra iş, aile ve sorumluluk üzere yükleri geride bırakıyor. Bütün parasını yakıyor ve Alaska’da tabiat ile birebir yaşamak için yola koyuluyor. McCandless, uzun seyahati boyunca bin bir cins macera ve bin bir çeşit insan ile karşılaşıyor. Grand Canyon’da river rafting yapıyor, doğayı kendine konut ediniyor, orta yaşlı bir hippi çift ve bilhassa yaşlı yalnız bir adamla unutulmaz birer münasebet kuruyor.

14. Mr. Smith Washington’a Gidiyor (1939) | IMDb 8.2

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 31 qNZzyOv6

Mr. Smith Goes to Washingtonhttp://www.imdb.com/title/tt0031679/

Washington’da senatörün ölmesinin haberi tüm eyalette yayılmıştır ve Senator Joseph Paine’in medya işvereni Jim Taylor?dan istediği süreksiz misyona gelecek kişi için işlerine pek karışamayacak birini bulmasıdır. Jefferson Smith Uzunluk Rangers’ın lideri, dürüst ve mefkureleri olan biridir ve bu istek için biçilmiş kaftandır. Ne var ki, Washington entrikaları içinde Jefferson’ın dürüstlüğü ve kendini insanlara adaması birtakım değişimlere sebep olur.

13. Sürü (1979) | IMDb 8.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 32 j4GdhYRq

Sürühttp://www.imdb.com/title/tt0078355/

Hamo (Tuncel Kurtiz) geçimleri hayvancılık üzerine heyeti, göçer bir ailenin reisidir. Hamo’nun oğlu Şivan (Tarık Akan), ortalarında kan davası olan düşman bir aşiretin kızı Berivan’la (Melike Demirağ) evlidir. Hamo, oğlundan olan üç çocuğu da yaşamadığı için Berivan’ı bir türlü sevemez; Berivan, Hamo’nun aşireti için uğursuz ve lanetlenmiş bir gelindir. Hamo, Şivan’ın Berivan’dan boşanmasını ister. Şıvan ise, babasının baskılarına karşı, yalnız ve çaresiz Berivan’i terk etmez. Bu yüzden baba oğul sürekli kavgalıdırlar.

12. Metropolis (1927) | IMDb 8.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 33 d91XkNEp

Metropolishttp://www.imdb.com/title/tt0017136/

Metropolis, yalnızca devrinin değil, tüm vakitlerin en üstün bilim kurgu yapıtlarından biridir. Sanayileşme çağının tesirini hissettirdiği bir devirde, Lang’ın gelecek tasarımı da bundan hissesini alır. Beşerler ikiye ayrılmıştır. Yeraltında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve üstte daha konforlu bir ömür süren yönetici sınıf. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, insanı bir aşktan yola çıkarak, uzlaştırmaya çalışır.

11. Full Metal Jacket (1987) | IMDb 8.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 34 2TCdMejj

Full Metal Jackethttps://www.imdb.com/title/tt0093058/?ref_=nv_sr_srsg_0

Stanley Kubrick imzası taşıyan Full Metal Jacket’te yeni denizcilerden oluşan bir müfrezenin acımasız bir talim çavuşu komutasında gördükleri sert eğitim anlatılıyor. Lakin acımasız eğitim kamplarından Hue’daki kanlı sokak dövüşlerine kadar pek çok zorlayıcı talimden geçseler de hiçbir şey onları Vietnam Savaşı’nın sert gerçeklerine tam manasıyla hazırlayamıyor…

10. Yurttaş Kane (1941) | IMDb 8.3

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 35 YJPZNIZ7

Citizen Kanehttps://www.imdb.com/title/tt0033467/?ref_=nv_sr_srsg_0

Orson Welles klasiği Yurttaş Kane, güçlü ve şöhretli medya işvereni Charles Foster Kane’in ölmeden evvel söylediği son kelam olan ‘Rosebud’un peşine düşen bir haber muhabirin, bu giz perdesini aralama uğraşını anlatıyor.

9. Otomatik Portakal (1971) | IMDb 8.4

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 36 tM2PKqtV

A Clockwork Orangehttp://www.imdb.com/title/tt0066921/

Tarihi meçhul, apokaliptik bir gelecekte, şiddet günlük ömrün bir kesimi haline gelmiştir. Uyuşturucu, hırsızlık, tecavüz ve cinayete dayalı bir cümbüş anlayışının hükmettiği gençlerden biri, suçüstü yakalandığında arkadaşları tarafından yüzüstü bırakılır ve mahpusa girer. Mahpustan çıkmak için her şeyi göze alan Alex, hükümetin suçluları ‘topluma kazandırmak’ emelli tedavi araştırmalarında denek olmayı kabul eder.

8. Dr. Garipaşk (1967) | IMDb 8.4

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 37 WZvhQSt5

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bombhttps://www.imdb.com/title/tt0057012/?ref_=nv_sr_srsg_0

Çılgın bir Amerikan generali, Sovyetler Birliği’ne bombalı bir taarruz planlar. Komutasındaki askerler için nükleer bomba dolu bir uçakla Rus sonu yakınlarındayken bombalama buyruğunu alırlar. Gökyüzünde bunlar olurken yeryüzünde generaller ve kumandanlar bir toplantı odasında durumu kıymetlendirmektedir. Sovyet Büyükelçisi, ABD makamlarına Sovyet savunma teknolojisinin geldiği son noktanın eseri olan ‘Doomsday Device’dan bahseder. Eski Nazi bilim insanı Dr. Strangelove’ın görüşüne nazaran bu silah dünyadaki tüm canlı hayatı yok edecek güçte olan bu silah, Sovyetlere yapılacak rastgele bir taarruzda harekete geçirilecektir.

7. 3 Aptal (2009) | IMDb 8.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 38 KA2RsAME

3 Idiotshttp://www.imdb.com/title/tt1187043/

Hindistan’ın en uygun mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin hep yarış üzerine heyeti olduğu, herkesin en düzgün olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı sinema dram ve güldürü tipini en âlâ formda harmanlayıp bize öğretici bir sinema olmakta.

6. Çağdaş Vakitler (1936) | IMDb 8.5

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 39 1mGb5Q42

Çağdaş Timeshttp://www.imdb.com/title/tt0027977/

Sinema, ağıllarına hakikat süratle ilerleyen bir koyun sürüsünün üstten imajıyla başlıyor. İşte bu noktada Charlie Chaplin’in yarattığı lümpen serseri, anarşist kimliğiyle ön plan çıkıyor. Hasılı Chaplin ve Çağdaş Vakitler gerek yarattıkları karakter gerekse de sinematografik lisanıyla çağdaş hayatın inşa ettiği konformizmin hapishanesinin modernist firarileridir.

5. Geçmişin Gölgesinde (1998) | IMDb 8.6

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 40 9wBfepWl

American History Xhttp://www.imdb.com/title/tt0120586/

Derek Vinyard, odasında ve göğsünde Nazi amblemi bulunan; zenci düşmanı bir Nazi’dir. Kardeşi Danny ise, Derek kadar yiğit ve atılgan olmasa da, ağabeyi kadar ırkçı bir Nazi’dir. Zenciler tarafından öldürülen babası yüzünden nefreti dizginlenemeyen Derek, bir gece hayatını tümüyle değiştirecek olan bir kabahat işler. Derek Vinyard, artık bir katildir ve hapishaneye gönderilir. Hapishane ortamında Derek’in bilmediği kurallar geçmektedir ve genç adam artık bıçak sırtındadır.

4. Kibar Feyzo (1978) | IMDb 8.7

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 41 TqZ9XesU

Kibar Feyzohttps://www.imdb.com/title/tt0252597/?ref_=nv_sr_srsg_0

Yoksul bir köylü olan Feyzo, askerlikten döndüğü üzere hayatının aşkı Gülo’yla evlenmek için babasının konutunun yolunu fiyat. Lakin geleneğe nazaran, bir erkeğin evlenebilmesi için gelinin babasına çok para ödemesi gerekir. Feyzo, bir yandan Gülo’nun astronomik ölçüde para isteyen babasının açgözlülüğüyle baş etmeye çalışırken bir yandan da gelinin parasıyla öküz almak isteyen annesiyle uğraşır. O denli bu türlü parayı denkleştirip Gülo’yle evlenen Feyzo, bu kere da köyün sahibi Maho Ağa tarafından köyden atılır. Büyük kente sürgüne giden Feyzo, personel haklarından sendikalaşmaya, bayan erkek eşitliğinden faşizm kavramına öğrendiği şeylerle köye geri döner ve ağaya karşı bir ayaklanma başlatır.

3. Matrix (1999) | IMDb 8.7

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 42 qireFAES

The Matrixhttp://www.imdb.com/title/tt0133093/

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson (Keanu Reeves), gecelerini ‘Neo’ ismi altında program kırarak ve Matrix’i araştırarak geçirir. Gizemli formda Trinity (Carrie Ann Moss) ve Morpheus (Laurence Fishburne) ile tanışan Neo, yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus’un önderliğindeki gruba katılır. Neo gerçek dünyada birinci nefesini aldıktan sonra simülasyona tekrar girerek Matrix’in ne olduğunu kavrayacak ve kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen olaylar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.

2. Dövüş Kulübü (1999) | IMDb 8.9

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 43 WMchyEYQ

Fight Clubhttp://www.imdb.com/title/tt0137523/

İsimsiz anlatıcı (Norton) uykusuzluktan muzdarip bir araba şirketinde çalışan birisidir. Hekim ona daha fazla ilaç vermeyi reddeder ve kendisine yardımcı olabilecek bir dayanak kümesini ziyaret etmesini önerir. Anlatıcı testis kanseri mağdurları için olan bir takviye kümesine katılır ve orada Marla ile tanışır; o da anlatıcı genç adam üzere hasta olmamasına karşın kümeye katılmaktadır. Bir iş gezisinden sonra konutuna döndüğünde bir patlama nedeniyle konutunun tahrip olduğunu görür ve seyahat esnasında tanıştığı, sabun satıcısı Tyler Durden’ı (Brad Pitt) arayarak onunla bir barda buluşur. İçtikleri birkaç biradan sonra dışarı çıkarlar ve Tyler, kahramanımızı kendisine vurması için kışkırtmaya başlar. Bu hengame kahramanımızın hayatını büsbütün değiştirecektir.

1. 12 Kızgın Adam (1957) | IMDb 8.9

dunya sistemine karsi duruslariyla dikkat ceken sistem elestirisi yapan en duzgun sinemalar 44 5ZRni54s

12 Angry Menhttp://www.imdb.com/title/tt0050083/

Kıssa bir cinayet davasındaki yargıcın heyete talimatlar verdiği kapanış konuşmasının sonrasında başlar. Amerikan yaslarına nazaran heyetin kararı (suçlu ya da suçsuz) oy birliği ile alınmalıdır. Oy birliği ile alınmamış olan karar heyetin kendini feshetmesi ve davanın yeniden görülmesi manasına gelir. Heyetin karara bağlaması gereken bahis kentin yoksul bölgesinde yaşayan bir çocuk zanlının babasını öldürüp öldürmediğine karar vermektir. Heyet ayrıyeten sanığın hatalı bulunması halinde uygulanacak cezanın idam olacağı (elektrikli sandalye) konusunda bilgilendirilir. Sonrasında on iki heyet üyesi davayı tartışacakları ve birbirlerinin kişiliğini tanıyacakları heyet odasına girerler.

Kaynak: https://onedio.com/haber/sistemi-elestiren-filmler-404554

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu