Teknoloji Haberleri

Dünya Devi Apple’ın Kurucu Ortağı Steve Wozniak Bitcoin’e ‘Saf Altın’ Benzetmesinde Bulundu

Kripto ve Bitcoin piyasaları global olarak yaşanan gelişmelerden dolayı aşağı istikametli bir ivmeyle seyrediyor olsa da tekrar her zamanki üzere gündemdeki yerini koruyor. Dünya devi Apple’ın kurucu ortağı Bitcoin için ‘saf altın’ benzetmesinde bulunurken piyasalar hakkında ne düşünüyor?

Ayrıntılar içerikte…

Not: Bu içerik bilgilendirme hedefli üretilmiştir. Rastgele bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. 

Bitcoin hafta boyunca 45.000 dolar bandında fiyatlarda seyretse de hafta sonu itibariyle 38.000 dolar düzeylerine kadar çekilmişti.

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 0 MYNCvqD7

Global gelişmeler kripto piyasasını da derinden etkilemeye devam ederken Bitcoin’e her vakit ölçülü, altcoin’lere ise kuşkuyla yaklaştığı bilinen Apple kurucu ortağı Steve Wozniak’tan dikkat çeken bir açıklama geldi. Wozniak, Bitcoin için ‘saf altın’ benzetmesinde bulundu.

Bitcoin’i ‘saf altın’ olarak nitelendirirken sayıları epey fazla olan altcoin’lere temkinli yaklaşıyor.

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 1 8mSNqe3T

Birebir vakitte elektronik mühendisi ve bilgisayar programcısı olan Wozniak, Business Insider ile yaptığı son röportajda kripto piyasasının geneline kuşkucu bir formda yaklaşıyor. Günlük olarak yaratılan birçok kripto para projesinin soygun olarak nitelendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

“Her proje Apple üzere umut vadedemez!”

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 2 mukSd6m1

Sayıları hayli fazla olan altcoin’lere temkinli yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Wozniak, birçok reklamda ve piyasadaki işlerde tanıdık yüzler aracılığıyla dolandırıcılık yapıldığına vurgu yaptı. Her projenin Apple üzere ileri görüşlü olamayacağını vurgulayan Apple kurucu ortağı Wozniak, FOMO’ya kapılmamak gerektiğini vurguladı.

FOMO nedir?

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 3 5Mcdiu4H

Tam olarak Fear Of Missing Out olarak açıklanabilir. Yani piyasadaki büyük fırsatları kaçırma kaygısıdır. Yani her yatırımcının yaşayabileceği kaçınılmaz bir endişe… Örneğin bir yatırımcı kripto paranın düşmesini beklerken bir anda yükselmesiyle paniğe kapılıp alım sürecini gerçekleştirirse bedel düştüğünde uğradığı hayal kırıklığına sebebiyet veren şey ‘kaçırma korkusu’ formunda açıklanabilir.

Piyasaların düşük fiyatlarla alıp pahalanmasını beklediği ya da düşmesini beklerken yükselen altcoin’leri panikle satın alması yatırımcılar için her vakit kârlı olmuyor.

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 4

Wozniak: ‘Görünüşe nazaran, en erken basamakta, kuruş değerindeyken yatırım yapmak isteyen insanlardan bir sürü para topluyorlar. Çabucak her gün herkes için yeni bir altcoin çıkıyor ve projeler için tanınmış yüzler hazırda bekliyor.’

“Kanun yapıcılara olan güvensizliğinden ötürü altcoin’lere güvenemediğini” belirtiyor.

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 5 3K3iM3sb

Hükümetlerin kripto paralara karşı oluşan çok ilgiden rahatsız olabileceğini tabir eden Wozniak, Rusya örneğinde olduğu üzere çok ilginin hükümeti rahatsız ettiğini belirtiyor. Bu sebeple hükümetlerin denetimi kaybettikleri noktada kripto kullanımının önüne geçmek için hareket edeceğini belirtiyor.

“Sorun şu ki hükümetler Bitcoin ve kripto paraların denetimlerinden çıkmasına müsaade vermeyecek. Her şeyin blockchain ile yapıldığı bir noktaya gelirsek, müşahede ve vergilendirme yapılamaz ise hükümetler denetimi kaybettiğini düşünür ve onları yasaklayabilir.”

Her ne kadar karamsar bir tablo sunsa da Bitcoin’e güvendiği ve desteklediği de biliniyor.

dunya devi applein kurucu ortagi steve wozniak bitcoine saf altin benzetmesinde bulundu 6 ZqwAgQNm

O denli ki Wozniak daha evvel katıldığı bir aktiflikte, Bitcoin’i yatırım aracı olmasının dışında “matematiksel bir mucize” olarak gördüğünü söylemişti. Şimdilerde ise Bitcoin’e saf altın benzetmesi yaptı. Wozniak, Talent Land Digital 2021 etkinliğinde ise Bitcoin’i ve ardındaki teknolojiyi desteklediğini söz etmişti. 

Bakalım kripto dünyasındaki yeni gelişmeler neler olacak…

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunya-devi-apple-in-kurucu-ortagi-steve-wozniak-bitcoin-e-saf-altin-benzetmesinde-bulundu-1052552

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu