Donald Trump’tan Huawei için sürpriz karar!

3 dk


Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bugünkü G20 zirvesinde ABD Huawei gerilimi ile ilgili birkaç önemli ve umut verici açıklamada bulundu. Şaşırtıcı cümleler kuran Trump, daha önceki birkaç kararıyla da geri adım sinyallerini vermişti. O sinyallerin neticesi bugün ortaya çıktı.

Çin ABD gerilimi sona mı eriyor?

En son geçici bir ateşkes ile gerilimi hafifleten ABD, bu hamlesi ile beraber barış yollarının açık olduğunu gösterdi. Trump ile Huawei arasındaki hassas dengenin korunması adına yapılan pazarlıklar ve yaşanan gecikmeler, işe yaramış gibi görünüyor. Peki, Çin ABD gerilimi hakkındaki son gelişmeler neler?

G20 zirvesinde yaptığı açıklama ile herkesi şok eden Başkan Trump, ABD şirketlerinin Huawei’ye yaptığı satışların devam edeceğini ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti“Bu teknolojileri üretenler, Amerikan şirketleridir. Bu, kompleks bir durum. Sistematik ve bilimsel. Çinli firmanın satın aldığı teknolojinin tek sahibi biziz. Ürünlerimizi onlara satmaları adına şirketlerimize izin verdimFirmalarımızın başkalarına satış yapmasından hoşlanıyorum. Bunlar, çok karmaşık olaylar ve bu yüzden yapılması kolay şeyler değil. Markalarımız çok üzgünlerdi ama şimdi ben onları destekliyorumEğer ortada bir ulusal güvenlik sorunu yoksa satış yapmaya devam edebilirler.

Huawei kara liste yaptırımından kurtulacak mı?

G20 zirvesindeki kişiler tarafından yorumlanan bu adım, olumlu karşılandı. Onlara göre ABD lideri, durumun önemini ve ağırlığını nihayet anladı ve Trump, Çin ile ABD arasında devam eden teknolojik iş birliğinin derinliğini de kavradı. Buna bağlı olarak, patent sorunları da ortadan kalkacak gibi gözüküyor. ABD Başkanı, Huawei ile olası bir ticaret anlaşmasına ilişkin müzakerelerin de bir süre sonra gerçekleştirileceğini (büyük ihtimalle Salı günü) belirtti.

Bu gelişmelerin ışığında akıllara gelen ilk soru, Huawei’nin kara listeden çıkıp çıkmayacağı… Yarın ya da Salı günü Ticaret Bakanlığı ile görüşeceğini açıklayan Başkan, şunları da sözlerine ekledi: “Hatırlarsanız ZTE ile ilgili bir karar almıştım. Bu, kişisel bir işti. Başkan Xi beni aradı ve benden çok önemli olduğunu düşündüğüm kişisel bir iyilik istedi. O, büyük bir ülkenin lideri ve iş dünyasında başarısız olmuş 85.000 çalışanı var. Xi, ayrıca, bana 1.2 milyar dolar ödeme ile beraber ekstra maliyetleri de karşılamayı kabul ettiğini dile getirdi .”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

48
6 Paylaşım, 48 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir