Gündem

Domuz Bağı Cinayetler, Azaplar, Mezar Meskenler… 90’lı Yılların Kâbusu Hizbulllahçıların Tahliyeleri Gündemde

İşledikleri fecî cinayetler ve toplu mezarlarla 90’lı yıllara damga vuran Hizbullah yöneticilerinin tekrar yargılama gerekçesiyle tahliye edilmeleri tartışılıyor. 

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 0 I5elfS6Q

Gazeteci Gökçer Tahincioğlu, 2019 yılındaT24‘te yayımladığı haberinde yüksek yargıdaki FETÖ varlığı ve mahkeme heyetinde askeri hâkimin bulunması gibi münasebetlerle 100’e yakın Hizbullah yöneticisinin hür bırakıldığını kamuoyuna bu tabirlerle duyurmuştu:

‘Yüzlerce insanı vahşice tekniklerle öldüren Hizbullah’ın üst seviye yöneticisi 34 ismin 2011 yılında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nin büyük reaksiyon çeken kararlarıyla tahliye edilmelerinden 8 yıl sonra, cezaevlerinden 100’e yakın Hizbullah yöneticisinin daha hür bırakıldığı, cezaevinde ağır cezaya mahkûm Hizbullah mahkumu kalmadığı ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin 2018’de “heyette askeri hâkim bulunması tekrar yargılama nedenidir” kararı vermesinden sonra Türkiye’nin dört bir yanındaki mahkemelerin ağır kabahatlerden hükümlü olan Hizbullahçılar için “tahliye” kararı verdiği anlaşıldı.’

2011’de özgür bırakılan 34 üst seviye Hizbullah yöneticisinin kısa müddette kayıplara karıştığını belirten Tahincioğlu, 2019’da tahliye edilen hükümlü sayısının net olarak bilinmemekle birlikte 100’e yakın olduğunu yazmıştı.

Tahincioğlu, 30 Nisan 2022’de kaleme aldığı yazıda ise ‘Tahliyeler bu isimlerle sonlu değil çünkü toplam tahliye edilmiş Hizbullahçı sayısının Türkiye genelinde 400’ü aştığı söyleniyor. Kesin sayısı ise bilen yok.’ diye yazdı.

????

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 1 QU4n3LPU

????

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 2 XXqK41HC

91 cinayetten karar giydi, artık özgür…

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 3 7X5Zt9Ti

Sözcü gazetesinden Özgür Cebe, tahliye edilen bu isimlere ait yakın vakitte üç haber yayımladı. Bu haberlere nazaran tahliye edilen Hizbullahçılar arasında 91 kişinin vefatından sorumlu tutulan ve ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verilen Mehmet Salih Kölge de bulunuyordu.

Gaffar Okkan‘a suikast kararının alındığı şura toplantısında yer aldığı belirtilen Kölge’nin Gaziantep’teki bir gazinoda konsomatrislik yapan bir bayanı eski bir Hizbullahçı ile evlendiği için sorgulayıp her ikisini de öldürüp konutun bahçesine gömdüğü ve üzerini betonla kapattığı üzere ayrıntılar Yargıtay kararında yer almıştı.

Öbür kimler hür kaldı?

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 4 Gml9IBlT

Batman ve Adana’da 1993-2001 yılları ortasında Hizbullah ismine 32 kişinin öldürülmesi hareketine katılmaktan ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılan ve bu cezaları Yargıtay tarafından kanıtlarla sabit olduğu gerekçesiyle onanan askeri kanat sorumlusu Mithat Soysal ile Mehmet Salih Şimşek de mahkeme tarafından tahliye edilmişti.

Savcı huzurunda tek tek anlatmışlardı

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 5 38QpK9TW

Kasım Azarkan işlediği cinayetleri savcıya anlatırken

90 yılların başında ismi tek kurşunlu Hizbullah infazlarıyla sıkça duyulan Diyarbakır’ın Silvan İlçesinde 9 vatandaşın öldürülmesi, 3’ünün de yaralandığı suikastlarda tetikçilik yaptıkları gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılan ve bu cezaları Yargıtay tarafından oy birliğiyle onanarak katılaşan Abdulcabbar Kırtay, Kasım Azarkan ile Mizbah Sayan da özgür kalan isimlerden oldu.

Gazeteci Cebe bu isimlerin, yargılandıkları periyotta mahkemede askeri üye vardı diye ‘AİHM içtihatları göz önünde tutularak’ tahliye edildiklerini belirtti.

Seçimlerle tahliyelerin ne alakası var?

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 6 CLPi6pQC

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, 29 Nisan 2022’deki ‘Siyasetin adaleti!’ başlıklı yazısında iktidarın Hizbullahçıları seçim pazarlığı için hür bıraktığını öne sürmüştü.

Yazısında örgütün karıştığı olaylara değindikten sonra ‘Peki bu kadar somut kararlar ve hatta “hüküm” varken bu isimler nasıl tahliye edildi?’ diye soran Zeyrek şunları yazmıştı:

‘Muhalefetle ilgili birçok kararı görmezden gelinen, hatta reddedilen AİHM’in içtihatları münasebet gösterildi. Sanıkların avukatlarından dilekçeler alındı ve yargılamaların yapıldığı devirde Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde askeri üye bulunduğu ve bunun adil yargılamanın ihlali olduğu savunuldu. Dilekçeler kabul edildi ve tekrar yargılama kararları çıkmaya başladı. Ortada Yargıtay kararı olmasına rağmen durumları “uzun tutukluluk” sayıldı ve cinayet mahkumu şahıslar teker teker tahliye edilmeye başlandı. Mahkemeler bir an evvel yeni yargılamaya başlamak zorunda ancak daima altı aylık erteleme kararları geliyor.

Bu kararların tamamının 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde çıktığını anımsatmak isterim.

Pekala mahallî seçimlerle bu kararların ne alakası vardı?

Şöyle arz edeyim: İktidar o seçimlerde bölgede güç kazanan Hür Dava Partisi’yle (HÜDA PAR) iş birliği yapmak istiyordu ve görüşmelerde Hizbullah sanıklarının durumu pazarlık konusu olmuştu.

Anayasal nizamı silah yoluyla yıkmak için kurulan Hizbullah’ın ağırlaştırılmış müebbet mahkumu katilleri ortamızda dolaşırken, ömürleri boyunca silahla alakaları olmamış Osman Kavala, Mücella Yapan, Çiğdem Mater üzere isimler, AK Parti Milletvekili Adayı bir yargıcın tartışmalı kararıyla cezaevine konuldu.

Ülkemizde yargının siyasallaştığının “karşılaştırmalı özeti” budur!

İktidarı kaybetmekten öteki kaygısı kalmayan siyasetin adaleti de ne yazık ki bu kadar oluyor!’

CHP’li vekil sordu: Yargılamalar ne oldu? Hizbullahçılar nerede?

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 7 bzRVUGh1

Tahliye edilen Hizbullahçılar konusunu gündeme getiren bir öteki isim ise CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan oldu. Bakan, “Yargılamalar ne oldu? Tahliye edilen Hizbullahçılar nerede?” diye sordu.

Anayasa Mahkemesi’nin 2018 yılında ‘heyette askeri hâkim bulunması tekrar yargılama nedenidir’ kararı verdiğini ve mahkemelerin ağır hata mahkumu Hizbullahçılar için ‘tahliye’ kararları vermeye başladığını söz eden CHP’li Bakan, “Öyle ki Hizbullah evrakını uzun mühlet kesin karara bağlamayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu tercihiyle, 2011’de, ‘uzun tutukluluk’ düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle, Hizbullahçıların bilhassa karar giymiş üst seviye yöneticilerinin özgür kalmasına sebep olmuştu. Ortadan geçen vakitte çok sular aktı, cezaevlerinde hükümlü Hizbullahçı kalmadı. Artık ise tahliye sırasının, hükümlü olan tetikçi Hizbullahçılara geldiği görülüyor. 2019’da onlarca Hizbullahçı özgür bırakıldığında devrin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sormuştuk. Gül, sorularımıza cevap vermek yerine mevzuatı yazıp tüm yetki ve sorumluluğun yargı mercisine ilişkin olduğunu söz etmekle yetinmişti. Yüzlerce insanı vahşice katleden Hizbullah ile ilgili aldıkları bu tasarrufu da bu ‘cesur’ hali da anlamak mümkün değil” ifadelerine yer verdi.

“Tahliye edilen hükümlü sayısı kaç?”

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 8

CHP İzmir Milletvekili Bakan, açıklamasının devamında mevzuya ait sorular ve karşılıkların tüm kamuoyunu ilgilendiğini belirterek şunları lisana getirdi:

“Biz 2019’da devrin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sorular sorduk: ‘Cinayet, azap, örgüt yöneticiliği üzere hatalardan mahkûm edilen lakin Anayasa Mahkemesi’nin 2018 yılında verdiği ‘heyette askeri hâkim bulunması yine yargılama nedenidir’ kararın akabinde tahliye edilen Hizbullah mahkumlarının sayısı kaçtır? Bütün örgüt kabahatleri ile ilgili yargılamaları ve temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyelerinin ihraç edilmesinin yine yargılama nedeni sayılması, bütün örgüt hataları açısından tekrar yargılama kapısının açılması manasına mı gelmektedir? Anayasa Mahkemesi’nin kararının akabinde askeri hâkimin bulunduğu mahkemelerde yargılanmış farklı örgütlerin mensupları olan kaç hükümlü yine yargılanma müracaatında bulunmuştur? Müracaatların kaçı kabul edilmiş, kaçı reddedilmiş, kaçı hâlâ işlemdedir? Hizbullah mahkumları dışında tıpkı münasebetle tahliye edilen farklı örgütlere mensup hükümlü olmuş mudur? Olduysa sayısı kaçtır?’

“Bu soruların karşılığını istiyoruz”

domuz bagi cinayetler azaplar mezar meskenler 90li yillarin k busu hizbulllahcilarin tahliyeleri gundemde 9 1kV8AIPz

Bakan, bu sorularına karşılık gelmediği üzere, CİMER müracaatlarında da Bilgi Edinme Hakkı Kanununun ‘Kurum içi düzenlemeler’ başlıklı 25’inci hususu ile cevap verildiğini kaydederek, “Madde, ‘Kurum ve kuruluşların, kamuoyunu ilgilendirmeyen ve yalnızca kendi çalışanı ile kurum içi uygulamalarına ait düzenlemeler hakkındaki bilgi ve dokümanlar, bilgi edinme hakkının kapsamı dışındadır. Lakin, kelam konusu düzenlemeden etkilenen kurum çalışanlarının bilgi edinme hakları saklıdır’ diyor. Yani ya cinayet, azap, örgüt yöneticiliği üzere kabahatlerden mahkûm edilen Hizbullahçıların kaçının hür bırakıldığı ve akıbeti kamuoyunu ilgilendirmiyor? Ya da bu Hizbullahçıların hür bırakılması ‘kurum içi düzenleme…’ Bunu da sorduk buna da cevap alamadık. Kaç hükümlü Hizbullahçı tahliye edildi, hür bırakılma tarihlerinden itibaren nerede ikamet ettiler, yurtiçindeler mi yoksa yurtdışına çıktılar mı? Kelam konusu tekrar yargılamalar sonuçlandı mı? Bu soruların cevabını istiyoruz. Ayrıyeten Anayasa Mahkemesi’nin kararının akabinde askeri hâkimin bulunduğu mahkemelerde yargılanmış farklı örgütlerin mensupları olan kaç mahkumun yine yargılanma müracaatında bulunduğu, müracaatların kaçının kabul edildiği, kaçının reddedildiği, Hizbullah mahkumları dışında birebir münasebetle tahliye edilen farklı örgütlere mensup mahkumların olup olmadığı soruları da cevaplanmak zorunda. Çünkü toplumun belleğine vahim cinayetlerle kazınmış bu terör örgütüyle ilgili her ayrıntı, tüm bu sorular ve yanıtları kamuoyunu ilgilendiriyor” dedi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/domuz-bagi-cinayetler-iskenceler-mezar-evler-90-li-yillarin-kabusu-hizbulllahcilarin-tahliyeleri-gundemde-1066134

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu