iPhoneTelefonlar

Dolby Vision iPhone 12 ve 12 Pro’nuzda Nasıl Etkinleştirilir?

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nun piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, beklemediğimiz birçok özellik ile bizi şaşırttı. Örneğin, MagSafe ve onu kullanan tüm aksesuarlar. Bununla birlikte, şirket aynı zamanda bir dizi yazılım özelliğini de piyasaya sürdü. Akıllı telefonun girişinin en önemli özelliklerinden biri Dolby Vision video kaydıydı, Yeni format, yakın gelecekte sektöre öncülük edebilecek büyük bir anlaşma. Aşina değilseniz, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’nuzda Dolby Vision videosunu nasıl etkinleştirebileceğinizi size anlatacağız.

İşte iPhone 12 Modellerinde Dolby Vision Video Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Nasıl Etkinleştirileceği

Dolby Vision, standart dinamik aralıktan daha fazla bilgi içeren yüksek dinamik aralığı temsil eden bir HDR video formatıdır. Bir HDR videosu, belirli bir sahne hakkında daha fazla ayrıntı kaydeder; bu, düzenlemenin daha fazla manevra seçeneği sunacağı anlamına gelir. Ancak, bir HDR videoyu tüm ekranlarda izleyemezsiniz ve aynısı Dolby Vision içeriği için de geçerlidir. Yeni format yaygın olarak benimseniyor olsa da, standart haline gelmesi için hala zamana ihtiyacı var.

Dolby Vision, görüntüyü sahne sahne veya hatta kare kare düzenlemek için kullanabileceğiniz dinamik meta verileri kullanır. Bizi şaşırtan şey, Dolby Vision videosunun bir akıllı telefona uygulanması için çok fazla hesaplama gücü gerektirmesiydi. Bununla birlikte, hepimiz Apple’ı ve performansındaki üstünlüğünü A serisi yongalardan biliyoruz. Dolayısıyla, A14 Bionic çip , iPhone’da Dolby Vision video kaydını işlemek için oldukça güçlüdür.

Dolby Vision iphone 12 pro nasil etkinlestirilir teknobizdeyiz 1
Dolby Vision iPhone 12 ve 12 Pro'nuzda Nasıl Etkinleştirilir? 5

iPhone 12 modelleri, Dolby Vision’ı 30 fps’de 4K olarak kaydedebilirken, iPhone 12 Pro modelleri formatı 4K 60fps’de çekebilir. Bu potansiyel olarak Pro modellerinde 6GB RAM, standart modellerde ise 4GB RAM bulunmasından kaynaklanıyor. Bununla birlikte, tüm varyantlarda, Dolby Vision video formatını bir şampiyon gibi kullanabilen çip üzerinde A14 Biyonik sistem bulunur.

Tüm iPhone 12 modelleri, en yüksek 1200 nit parlaklığa ulaşabilen 10 bit OLED ekranlara sahiptir. Rakamlar gerçekten etkileyici ve oradaki çoğu televizyon seti ve monitörden daha yüksek. iPhone 12 veya iPhone 12 Pro’nuzdan kaydedilmiş bir Dolby Vision videosunu farklı bir ekranda izlemek istiyorsanız, bunun uyumlu olduğundan emin olun. Aşina değilseniz, yeni iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modellerinde Dolby Vision videosunu nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Dolby Vision Video Nasıl Etkinleştirilir

Yeni iPhone 12 modellerinizde Dolby Vision videosunu etkinleştirmek için izleyebileceğiniz tüm gerekli adımlar altta yer alıyor.

  1. iPhone 12, iPhone 12 Pro’nuzdaki Ayarlar uygulamasına giriş yapın.
  2. Aşağı kaydırın ve Kamera seçeneğine dokunun.
Dolby Vision iphone 12 pro nasil etkinlestirilir teknobizdeyiz 2
Dolby Vision iPhone 12 ve 12 Pro'nuzda Nasıl Etkinleştirilir? 6
  1. Şimdi, Video Kaydet’e dokunun.
  1. Dolby Vision’ı etkinleştirmek için HDR Videoya geçin.
Dolby Vision iphone 12 pro nasil etkinlestirilir teknobizdeyiz 3
Dolby Vision iPhone 12 ve 12 Pro'nuzda Nasıl Etkinleştirilir? 7

Hepsi bu kadar. İşlem oldukça basittir ve harici donanım veya geçici çözüm gerektirmez. 10 bit HDR ve Dolby Vision’da 60 fps videoda 4K’ya kadar kayıt yapabilirsiniz. Özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, aynı adımları izleyin ve sonunda HDR videoyu kapatın.

Tüm sürecin en iyi yanı, iPhone 12’ye Dolby Vision kaydetmenin ne kadar basit olduğudur. Ayrıca Apple, Dolby Vision videosunu doğrudan iPhone’unuzda düzenlemenin kolay bir yolunu da sağlar. Dolby Vision videoyu standart Fotoğraflar uygulamasıyla düzenleyebilirsiniz. Filtreleri uygulama, parametreleri değiştirme ve daha pek çok seçeneğe sahipsiniz. Bu noktada sınırlı olsa da, videoyu her zaman dışa aktarabilir ve formatı düzenlemek için diğer güçlü yazılımları ve araçları kullanabilirsiniz.

Kaydedilen çok fazla veri olduğu için Dolby Vision’ın iPhone 12’nizde çok yer kaplayacağını unutmayın. Üstelik bu, çok fazla işlem gücü gerektirdiğinden pil ömrünü de etkileyecektir. İPhone’unuza Dolby Vision kaydederken bu hususları da not ettiğinizden emin olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu