Gündem

Dolarda yükseliş devam ediyor! Yıl sonu beklentisi açıklandı

Dolar kurunda yaşanan gelişmeler geçen yıla damgasın vurmuştu. Şimdi de benzer bir durum söz konusu. Geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası‘nın faiz indirimleri sebebiyle dolar kurunda ciddi hareketlenmeler yaşanmıştı. Ardından açıklanan Kur Korumalı TL Mevduatı paketi ile dolar kuru kontrol altına alınmış ve uzun bir süre 14 seviyesinde gitmişti.

Ancak ardından yaşan Rusya-Ukrayna krizi, artan enflasyon ve Amerika Merkez Bankası FED’in faiz artırımı gibi sebeplerle dolar kurunda tekrar yukarı yönlü hareket başlamış durumda.

Dolarda yükseliş devam ediyor! Yıl sonu beklentisi açıklandı

dolarda yukselis devam ediyor yil sonu beklentisi aciklandi 0

Uzun süredir 14 seviyelerinde kalan dolar kuru dün ilk kez kendini 15 üzerine attı. Şu aralar 15,17 seviyelerinde hareket eden dolar için uzmanlar yıl sonu tahminlerini belirtti. Yıl sonunda 18 seviyelerini tahmin eden uzmanlar dolardaki hareketin dış etkenler sebebiyle yükselişinin kaçınılmaz olacağını ön görüyor.

Ancak durum böyle olunca önlem almak maksadıyla bazı diğer enstrümanlar da kullanıma sunulabilir. Bu kapsamda yakında ne gibi adımlar atılacak ve ne tarz önemler alınacak hep beraber bekleyip göreceğiz. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan artan konut fiyatları sebebiyle yeni destek paketlerini duyurdu. Bu paketler üç kapsamlı olacak ve düşük gelirli vatandaşların konut almasına yardım edecek. Sıfır ve ikinci elde 0,89 faiz oranı ile kredi verileceği duyuruldu.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/dolarda-yukselis-devam-ediyor-yil-sonu-beklentisi-aciklandi-627a0e438b23073e0f4a319b

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu