Sıradaki içerik:

Xiaomi MIUI 12 Özellikleri: Gelişmiş Dark Mode Geliyor!

e
sv

Dolandırıcılar Dark Web’de Koronavirüs Öldüren MP3 Satmaya Başladılar!

542 okunma

Koronavirüsün insanlığı çaresiz bırakması, yeni kuşak dolandırıcıları meydana çıkarıyor. Dark Web’de koruyucu ekipmanlardan solunum cihazlarına kadar detaylı mamüllerin yanı sıra koronavirüsü öldüren MP3 dosyaları da satılıyor.

Dark Web’de dolandırıcılar, koronavirüsten akıl almaz yollarla kazanç sağlamaya çalışıyor. Daha evvelce internetin karanlık doğrultusunda düzmece aşılar, COVID-19 ile enfekte olmuş kan örnekleri ve genelde hileli malzemelerin satıldığı görülmüştü.

Geçtiğimiz zamanlarda ise iki siber istihbarat firması Sixgill ve DarkOwl doğrulusunda yayınlanan bir rapor, bu insanlık dışı dolandırıcılık eğiliminin nasıl civar atladığını gösterdi. Dark Web’de şahsi korunma ekipmanlarından solunum cihazlarına, hem de sözde koronavirüsü öldüren MP3 dosyalarına kadar detaylı yeni mamüller satıldığı keşfedildi.

1. Kişisel koruyucu ekipmanlar

Dark Web’de satılan şahsi koruyucu ekipmanların (PPE) başında medikal N95 maskeleri geliyor. Üstünde bir Alman şirketi olan Farstar Medical’ın logosunun yer aldığı kutular, değişik satıcılar vasıtasıyla satışa sunuluyor. Maskelerin 10’lu paketlerinin 80 euro’dan satıldığı görülüyor. Ödemeler ise kripto para birimi olan Bitcoin ile alınıyor.

Dark Web’de satılan koruyucu ekipmanlar yalnızca maskelerle sınırlı değil. Yukarıda görebileceğiniz üzere, maskelerin yanı sıra alkol bazlı dezenfektanların da satıldığı görülüyor.

2. Solunum cihazları

Koronavirüs salgınının sonrasında solunum cihazlarının küresel çapta yetersiz kalması, dolandırıcıları harekete geçirdi. Evde bakılan hastalar amacıyla sarfedilen solunum cihazları, taşınabilir solunum cihazları ve hastanelerde süregelen olarak sarfedilen cihazlar da detaylı kategorilerde satılıyor.

Solunum cihazları, dizayn seçeneklerine ve tahmini kullanım sürelerine göre değişiklik gösteriyor. Aralarında Puritan Bennett 980 gibi profesyonel olarak sarfedilen üst civar cihazlar da var.

3. Koronavirüsü frekansla öldüren MP3 dosyaları

Dark Web de koruma ve tedavi hedefli ekipmanlar bulunduğu gibi birtakım dolandırıcılık hedefli mamüller de var. İlk olarak 3 Nisan 2020’de görülen bir MP3 dosyasının, günde 3-6 kez dinlendiğinde, frekansı nedeniyle koronavirüsü öldürmeye yardımcı olabileceği iddia ediliyor.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.