Gündem

Doktora Hakaret Eden Adama 3 Mahpus Cezası Verildi: Kararda Toplumsal Sınıfın Özelliklerine Atıf Yapıldı

Kahramanmaraş 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi, toplumsal medyadan hekimlere küfrettiği argümanıyla Uğur Yılmaz Deniz’i, 3 ay 22 gün mahpus cezasına çarptırdı. Kararın münasebetinde sosyolog Joseph Kahl’ın 7 unsurluk toplumsal sınıfın özelliklerine atıf yapıldı.

doktora hakaret eden adama 3 mahpus cezasi verildi kararda toplumsal sinifin ozelliklerine atif yapildi 0 wGfDdKAS

Kahramanmaraş Tabip Odası, 2020 Kasım ayında toplumsal medyada Uğur Yılmaz Deniz isimli kullanıcının hekimlere küfürler ederek, ‘Sonra bu tabipler neden dayak yiyor. Düzgün oluyor’ biçimindeki paylaşımı üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada, paylaşımı yapan Uğur Yılmaz Deniz’in Antalya’da yaşadığı belirlendi. Tabirine başvurulan ve paylaşımın kendisine ilişkin olduğunu kabul eden Deniz hakkında soruşturma sonunda Kahramanmaraş 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘halkın bir kesitini toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet yahut bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılamak’ cürmünden dava açıldı.

“Küçük düşürüldüm” dedi

doktora hakaret eden adama 3 mahpus cezasi verildi kararda toplumsal sinifin ozelliklerine atif yapildi 1 zAL9q6ut

Duruşma açılmadan kolay yargılama adabı kapsamında görülen davada, mahkemeye yazılı savunma veren Uğur Yılmaz Deniz, hastanede hekimin kendisini azarladığını sav ederek, ‘Antalya Devlet Hastanesi’ne gittiğimde sıra bekliyordum ve doktora bir şey sormak istemiştim. Tabip da beni sanırım bir evvelki hastadan ötürü hudutlu olduğu için azarladı ve beni o kadar insanın içinde küçük düşürdü. Sonlu bir formda çıktım ve pişman olduğum bu paylaşımı yaptım. Yazdığım bu yazıdan ve verdiğim bu yansıdan ötürü çok pişmanım’ dedi.

Hakim Joseph Kahl’ın 7 unsurluk toplumsal sınıfın özelliklerine atıf yaptı

doktora hakaret eden adama 3 mahpus cezasi verildi kararda toplumsal sinifin ozelliklerine atif yapildi 2 Ud11gZy8

Yargılama sonundan Uğur Yılmaz Deniz, 3 ay 22 gün mahpus cezasına çarptırıldı ve kararın açıklanması geri bırakıldı. Mahkeme hakimi, kararın münasebetinde, Deniz’in ceza aldığı Türk Ceza Kanunu’nun 216’ncı unsurunun halkın toplumsal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet yahut bölge bakımından farklı bir bölümüne duyulan ortak saygıyı, toplumsal ve ahlaki prestiji rencide eden, o kesiti başka halk bölümlerinin hasımlık ve nefretiyle karşı karşıya bırakan, öteki kısımlar nazarında küçük düşüren aşağılayıcı her türlü hareketi önlemek ve toplumsal barışı muhafazayı amaçladığına dikkat çekti. Bu nedenle toplumsal sınıf tarifinin üzerinde durulması gerektiğine değinen hakim, kararın münasebetinde şöyle dedi:

‘Toplumsal sınıf hem kendisi, hem de diğerleri tarafından saygınlık, toplumsal münasebetler, aksiyonlar, mallar ve bedel kararları bakımından nüfusun öteki kesitlerinden farklı sayılan bir bölümüdür. Joseph Kahl, toplumsal sınıfın özelliklerini 7 temel boyutta toplamaktadır.

1) Saygınlık. Kimi beşerler, toplumda başkalarından daha fazla ferdî saygınlığa sahiptirler ve hürmet görürler.2) Makul ölçüde servet ya da gelire sahip olmak.3) Toplumsal etkileşim. Geniş bir toplumda herkes herkesle etkileşimde bulunamaz. Farklı bağ ortaya çıkar ve beşerler ‘kendi çeşitlerinden’ olanlarla daha rahattırlar.4) Meslek. Kimi meslekler başkalarından daha yüksek sayılırlar. Sebepleri ise daha fazla ödüllendirme, toplum refahı için daha değerli olma, özel yetenekler gerektirme.5) Sınıf şuuru. Muhakkak seviyelerde olan kimselerin kendi toplumsal kümelerinin başkalarından farklılığının şuurunda olmaları.6) Bedel yönelimleri. Toplumdaki bireyler farklı ya da kıymetli saydıkları şeyler bakımından başkalarından farklıdır. Muhakkak bireylerden oluşan kümeler, başkalarından farklı, hudutlu sayıdaki soyut kıymetler ya da bedel sistemlerine sahiptirler.7) İktidar ya da diğerlerinin aksiyonlarını kontrolü altına alabilme yeteneği.

Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde; sanığın hata tarihinde toplumsal paylaşım sitesinde yorum olarak yazdıklarının objektif olarak kıymetlendirilmesi durumunda mesleksel açıdan halkın bir kısmını aşağılama öğesinin yazı içeriğinde bulunduğu, yazılıp paylaşılan kelamın aşağılama öğesi taşıdığı anlaşılmakla, sanığın halkın bir bölümünü, toplumsal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet yahut bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama hatasını işlediği cürmün maddi ve manevi ögelerinin oluştuğu vicdani kanısına varılmıştır.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/doktora-hakaret-eden-adama-3-hapis-cezasi-verildi-kararda-toplumsal-sinifin-ozelliklerine-atif-yapildi-1065276

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu