Dizi & Film

Dış Ticarette Açık Artarken Türkiye’nin Dizi İhracatı Sayılarını Erdoğan Açıkladı!

Türkiye’nin dış ticaret verilerinin açıklandığı toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada dizi ihracatına değindi. Biz de önemli bir gelir kalemi olan bu verileri kısaca inceledik.

Türkiye’nin 2022 yılında ihracatı yüzde 12,9 oranında artarken, ithalatı yüzde 34,3 oranında artış gösterdi. Böylelikle dış ticaret açığı da geçen yıl yüzde 138,4 oranında arttı.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dış ticaret verilerinde ihracattaki artışa değinerek, Cumhuriyet tarihi rekoru olduğunu vurguladı. Ayrıca Türk dizilerinin dünya ticaretinde ihracatta ABD’den son 2. sırada geldiğine dikkat çekti.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 1 ArUKPcP1

Erdoğan, 10 yıl gibi bir sürede dizi ve film ihracatında Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada 160’dan fazla ülkede 800 milyonu aşkın izleyiciyle buluştuğunu söyledi. 2022 yılı sonunda da yaklaşık 750 milyon dolar düzeyinde bir ihracat hacmi yakalandığını belirti.

Türk dizileri dünyada o kadar çok ülkede seviliyor ki Kıvanç Tatlıtuğ’un Arap Baharı’nı başlattığına varan abartılarla durum anlatılabiliyor.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 2

2018 yılında yaklaşık 150 ülke 500 milyon dolara varan sektörün ihracat gelirleri, ABD’den sonra ikinci sırada geldiği doğrudur.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 3 GL9gzCqP

Özellikle Orta Doğu ülkelerinde ilgi gören dizilerin oyuncularda bu ülkelerde çok seviliyor. Latin Amerika ve Balkanlarda da Türk dizileri çok ilgi görürken, yaklaşık 700 milyondan fazla seyirciye ulaşıyor.

Bugüne kadar en çok ülkeye ihraç edilen dizi “Muhteşem Yüzyıl” olurken, 70 ülkede 500 milyondan fazla seyirciye ulaşmış durumda.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 4

En çok gelir getiren diziler arasında da ‘Kara Para Aşk’, ‘Kuzey Güney’, ‘Karadayı’, ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’, ‘Adını Feriha Koydum’, ‘Gümüş’, ‘Fatmagül’ün Suçu Ne’, ‘Ezel’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Diriliş Ertuğrul’ ve ‘Kara Sevda’ gibi yapımlar bulunuyor.

Türkiye tarihinde ilk ihraç edilen dizi 1981 yılında 1975 yapımı Aşk-ı Memnu olurken, sektörde 2008’den bu yana dünyaya açılım hız kesmiyor.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 5 8QOPTXjH

Dizi ihracatı ABD’de Kurtlar Vadisi’nin araştırmalara konu olmasına neden olurken, İsrail’de çocuklar Pepee izleyerek Türkçe öğrenebiliyor.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 6

Türk dizileri oyuncularının dünyada da tanınmasını sağlayan ihracat, ürün satışları gibi alanlarla da gelir sunuyor. Aynı zamanda sosyokültürel de bir tanıtım sağlıyor.

Geçen aylarda Fransa Cannes’da yapılan MIPCOM fuarına Türkiye’den 33 firma katılırken, İTO Başkanı Şekip Avdagiç de yaptığı konuşmada pandemi etkisiyle bölüm başına gelirin 650 bin dolarlardan 350-400 bin dolar seviyesine gerilediğini ancak ilginin artarak sürdüğünü belirtmişti.

dis ticarette acik artarken turkiyenin dizi ihracati sayilarini erdogan acikladi 7 4XIpLz8W

Ancak hem İTO Başkanı’nın belirttiği gibi hem de yaptığımız araştırmalar sonucu dizi ihracatına dair resmi kayıtlarda net veri setleri bulunmuyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dis-ticarette-acik-artarken-turkiye-nin-dizi-ihracati-rakamlarini-erdogan-acikladi-1118459

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu