Kripto Para

Dijital Türk Lirası Projesinin Pilot Uygulama Başlıyor

Geçtiğimiz aylarda, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tasarılarının onayını imzaladığı Dijital Türk Lirasının çalışmalarının başladığının haberini sizlere vermiştik. Yaklaşık 7 ay evvel, ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile yapılan iş birlikleriyle Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurulmuştu.

Artık HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM’in yaptığı ortak duyuruya nazaran Dijital Türk Lirası, borsalarda yerini almaya çok yakın. Gelen haberlere nazaran Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve üstte bahsettiğimiz kuruluşların yürüttüğü Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi’nde pilot uygulamaya başlanacak.

Dijital Türk Lirası Projesinin pilot uygulaması HAVELSAN tarafından yürütülecek

dijital turk lirasi projesinin pilot uygulama basliyor 0 epJyEtZ9

Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme projesinde ana kol HAVELSAN olacak. HAVELSAN, projenin altyapısının hazırlanmasında ve entegrasyonunda misyonlu. HAVELSAN ayrıyeten pilot uygulama sürecini, sistem performansı testini ve kullanıcı tecrübelerinin raporlanmasını da üstleniyor olacak.

HAVELSAN ayrıyeten projenin güvenlik testlerini de yürütecek. Mümkün bir taarruz durumunda ne yapılması gerektiği konusundan değerli bir ilerleme olacak. Dijital Türk Lirası projesinin pilot uygulamasının birinci fazı kapsamında ‘Dijital Türk Lirası Ağı’ tesis edilecek ve testler bu ağdaki ögeler tarafından gerçekleştirilecek.

Dijital Türk Lirası alım satım süreçleri yapıldıktan sonra, kurumlar, kullanıcı raporlarını ve sistem performanslarını değerlendirecekler. Akabinde da yapılan değerlendirmeler ve geliştirmeler sonrası Dijital Türk Lirası, genel kullanıma sunulacak. Siz Dijital Türk Lirası hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak: https://www.webtekno.com/dijital-turk-lirasi-projesi-pilot-uygulamasi-basliyor-h123334.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu