Gündem

Devletin En Üstüyle Sıcak Münasebet Kurduğu Sav Edilen Şeriatçı Yapılanma: SADAT

Son günlerde isminden sıklıkla kelam ettiğimiz bir yapı SADAT. Kendi tabirleriyle kuruluş gayesi da şu formda: İslam İttifakına hizmet etmek hedefiyle, İslam Ülkelerinin dini hassasiyetlerine saygılı, TSK’ nin çeşitli kademelerinde muvaffakiyet ile hizmet etmiş, 64 subay ve astsubayın takviyesinde, ileri çıkan 23 kurucu hissedar tarafından “SADAT Memleketler arası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” kurulmuştur.’ Gelin bu yapıyı kendi sitelerinden aldığımız bilgilerle daha güzel anlamaya çalışalım.

SADAT’ın kuruluş tarihi 28 Şubat 2012 ve bu rastgele seçilmiş bir tarih değil. Gölge Ordu kitabına nazaran 28 Şubat 1997’den tam 15 sene sonra seçilmi bu tarihin bir nedeni var.

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 0 5dyT3BDh

Sadat kurucularının büyük çoğunluğu 28 Şubat ‘a giden süreçte ve 28 Şubat periyodunda çeşitli münasebetlerle ordudan tasfiye edilir. Bu tarihin de değeri burada yatar.

Bu tasfiyeler beraberinde ASDER isimli bir derneği getirir. ASDER (Adaleti Savunanlar Derneği) 2000 yılında kurulur ve kendi sitelerinde şu ibare vardır: “Derneğin yedi kurucu üyesinin tamamı TSK`lerinden Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla irtica gerekçesiyle emekli edilmiş işçidir.”

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 1 Ai3yciYI

Fotoğrafta görülen Adnan Tanrıverdi ile Nevzat Tarhan ASDER’in 2. ve 3. liderleri. Tarhan’ın tokalaştığı ise Fuat Oktay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı. 2019’da gerçekleştirilen bu görüşme esnasında SADAT Lideri Tanrıverdi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından biridir.

Bu ortada Sedat Peker de “Oluk oluk kan” telaffuzunun mimarı olarak bahsettiği Nevzat Tarhan’ın Adnan Tanrıverdi alakası ile ilgili uzunca bir tweet zinciri atarak Türkiye’yi “uyarmıştı.”

ASDER evvel kendi için ASSAM’ı doğurur ve ASSAM’dan SADAT’a bir geçiş kelam konusu olur. Lakin ASSAM faaliyetlerine devam eder. Yani sizin anlayacağınız ASSAM, SADAT militer yapılanmasının bir bürokrasi kolu olarak görülebilir.

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 2 VHOrdbUJ

SADAT’ın militer yapısı resmi kayıtlara nazaran, kuruluş gayesindeki ‘Türkiye ‘deki güvenlik güçlerini eğitmek ve Türkiye ve üçüncü ülkelere silah, mühimmat alım satım ve teminini yapmak’ ibaresiyle Sadat’ın ticaret sicil gazetesine giren kayıtları ortasında açıkça yer alır.

ASSAM’ın stratejilerinin temelinde ise ASRİKA projesi yatar. Bu projeye nazaran 61 müslüman ülkesinin bir ittifak kurması gereklidir. Bu ülkeler şöyle:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 3 6c47Gn8F

2017 yılından beri düzenlenen ASRİKA Memleketler arası ASSAM İslam Birliği Kongrelerinde anayasa taslakları ortaya çıkarılır. İstanbul’da toplanan Birinci ASRİKA Kongresi’nde hazırlanan anayasa modelinde açıkça bir İslam devleti istenir.

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 4 DcV46hbw

Diyanet İşleri Lideri ve bakanların da iştirak ettiği toplantılarda konuşulan “yeni devletin” anayasa modelinin başlangıç cümleleri ise şöyle:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 5 Flu4m3vN

‘İslam ülkeleri varlığını ve birlikteliğini belirleyen bu Anayasa Kur’an-ı Kerim vePeygamber Efendimizin sünnetlerinin belirlediği ümmet anlayışı doğrultusunda;Dünya milletler ailesinin eşit haklara sahip birer üyesi olan İslam ülkelerini bir çatı altındatoplamayı, manevi kıymetleri birlikte yaşatmayı ve yüceltmeyi, maddi kıymetleri birlikte üretmeyive paylaşmayı amaçlamaktadır.’

Şeriata dayalı yeni bir devlet daveti yaparak açıkça anayasal cürüm işleyen bu kuruma bugüne kadar sponsor olmuş kimi kurumlar ise şöyle:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 6 MEA1cSRu

Evet, birçoğu kamu kurumu…

SADAT’ın bu kadar cüretkar olabilmesinin miladı ise 15 Temmuz 2016 olarak görünür. Nevzat Tarhan’ın bu açıklamalarıyla paralel olarak SADAT Lideri Tanrıverdi Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olur.

Ve Tanrıverdi TSK üzerinde tesirini süratle arttırır. Oda TV’nin SADAT’ın Harp Okulları mülakatını yaptığına dair haberi ise şöyle:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 7 7rK9AKfi

2011 yılına geri dönersek o tarihlerdeki anayasa çalışmaları için Adnan Tanrıverdi de bir teklif verir. Bu teklifte yer alan unsurlardan kimileri çok tanıdık:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 8 4aKKucZV
 • Başkanlık sistemi gelmeli.

 • Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet kumandanları Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlanmalı.

 • Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı’na bağlanmalı.

 • Yüksek Askeri Şûra’nın yapısı değiştirilmeli ve bütün kararlar yargıya açık olmalı.

 • Askeri Yüksek Yargı kaldırılmalı, yargıçlar üniformasız olmalı.

 • Milli Güvenlik Siyaset Dokümanı’nda iç tehdit değerlendirmeleri kaldırılmalı.

 • Ve yeniden Ulusal Güvelik Siyaset Dokümanı’nda irtica bir tehdit ögesi olarak yer almamalı.

Anayasa teklifinin tamamı için tıklayabilirsiniz.

Evet, bu tekliflerin hepsi kabul edilmiş görünüyor. Dahası da var lakin onlar şimdilik uygulamaya geçmedi. Mesela onlardan biri fotoğrafta da görüldüğü üzere Tanrıverdi’nin de katıldığı MGK’nin kaldırılması. Şimdilik hayat geçmeyen öbür teklifler de şöyle:

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 9 rkaZPtaG
 • Anayasada değişmez hususlar bulunmamalıdır.

 • Laiklik unsuru Anayasadan çıkarılmalıdır.

 • Anadilde eğitim sağlanmalıdır.

 • Anayasadan ‘Türk ‘ kavramı çıkarılmalıdır. Anayasadan Türk ibaresi kaldırılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır tabiri gelmelidir.

 • Türkiye federasyonlara ayrılmalıdır :Türkiye yedi bölgeye ayrılmalı ve bu bölgeler özerk olmalı.

İşte bu türlü dostlar… Garip lakin tehlikeli olduğu açık olan bu yapılanmanın başındaki Tanrıverdi ise artık Cumhurbaşkanı Başdanışmanı değil.

devletin en ustuyle sicak munasebet kurdugu sav edilen seriatci yapilanma sadat 10 Ii2pMuI5

Aralık 2019’daki ASSAM 3. İslam Briliği Kongresi’ndeki ‘Mehdi gelecek, ortam hazırlamalıyız, işte ASSAM da bunu yapıyor’ kelamlarıyla tartışma yaratan Tanrıverdi, 8 Ocak 2020’de vazifesinden istifa eder.

Peki SADAT tekrar neden gündemde? Kemal Kılıçdaroğlu’nun savlarına yanıt veren Tayyip Erdoğan eski başdanışmanının kurmuş olduğu SADAT için bilmiyorum minvalindeki şu kelamları söyler:

Kaynak: https://onedio.com/haber/devletin-en-ustuyle-sicak-iliski-kurdugu-iddia-edilen-seriatci-yapilanma-sadat-1074347

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu