Gündem

Dev Projelerin, Dev Maliyetleri Sayıştay Raporunda: Sıhhat Bakanlığı da Nasibini Almış!

Devletin yaptığı dev projelerde KOİ yani kamu özel işbirliği modeli uygulanıyor. Bunun da alt kalemlerinde 4 farklı model bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı sitesindeki verilerde 2021 yılı itibarıyla bu modeller ortasından en çok kullanılan 123 projeyle Yap-İşlet-Devret modeliyken, 111 projeyle İşletme Hakkı Bölümü ikinci sırada geliyor. 18 projeyle Yap-Kirala-Devret ve 5 projeyle Yap-İşlet modelleri de öbür iki model olarak gösteriliyor. 

KÖİ modelinde döviz garantisi verilen projelerin kullanılıp kullanılmaması fark etmiyor. YİD modeli ile yaptırılan geçiş, hasta, yolcu garantili projelerde garanti kapsamındaki araç, yolcu, hasta sayısı tutsa da tutmasa da farkı Hazine ödüyor. Sayıştay raporunda ise sayılar bunu pek de kârlı olmadığını ortaya koyuyor.

Tekrar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı datalarında 2021 prestijiyle projelerin dağılımı yer alıyor????

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 0 arTOr9b2

www.sbb.gov.tr

Sektörel dağılımı????

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 1 i3OvIuZu

www.sbb.gov.tr

İşletme hakkı dönemi bedelleri dağılımı????

s 75d076ef43528238874ca65fff7ba305f36bdd23

www.sbb.gov.tr

Raporda yer alan bilgiler kamuoyuna açıklanmadı mı?

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 3

Sözcü’den Erdoğan Süzer haberine göre, Sayıştay’ın 2020 yılı taslak raporunda yer alan bilgiye nazaran, kamu özel işbirliği (KÖİ) formülüyle yaptırılan Bilkent Şehir Hastanesi yerleşkesi içinde yer alan Sıhhat Bakanlığı Binası’nın maddelere karşıt olarak projeye dahil edildi.

Habere nazaran, taslak raporda yer alan eleştirel tespitler kamuoyuna açıklanan temel rapora konulmadı. Raporda, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın makamının bulunduğu hizmet binası için hastaneyi işleten şirkete her yıl kullanım bedeli olarak kira ödendiği belirtilirken, mecburî hizmet olarak belirtilen bina ve arazi, harikulâde bakım ve tamir, ortak, mefruşat, merkezi yardım masası ile yer ve bahçe bakım üzere hizmetler için de ödeme yapılıyor.

Kanunlara aykırı!

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 4 AlnprNNL

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin tarafından yapılan açıklamada, Sıhhat Bakanlığı’nın hizmet binası olarak kullandığı binanın aslen, Bilkent Entegre Sıhhat Yerleşkesi’ndeki hastanelerdeki hastaların refakatçileri için otel olmasının planlandığını lakin daha sonra binanın bakanlık binasına dönüştürüldüğünü belirtti. Bakanlık binası için döviz bazlı kira ve hizmet bedeli ödenmesinin ise kanunlara ters olduğunu açıklayan Şahin, Meclis’e sunduğu soru önergesinde bugüne kadar yapılan ödemelerin ne kadar olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

Bir de geçiş garantileri ile yapılabilecek projeler var

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 5 hkA7INXQ

Girişte bahsettiğimiz KOİ projelerinin bir modeli olan, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapılan 4 otoyol, bir tünel ve 3 köprünün toplam maliyetinin 22 milyar 215 milyon 713 bin dolar olduğu açıklandı. Bu projelerde kamuya periyot gerçekleşene kadar, 59 milyar 747 milyon 817 bin dolar geçiş garantisi ödenecek. Kısaca 22,2 milyar dolar maliyetli 8 proje için Hazine, 37,5 milyar dolar fazladan ödeme yapacak. 

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, CHP Zonguldak Milletvekili ve TBMM KİT Komitesi üyesi Deniz Yavuzyılmaz, Sayıştay raporlarındaki sayıları şu halde kıymetlendirdi: 

8 proje, %169 ve 2,69 kat daha kıymetli olurken, bu fark ile 8 proje yerine 24 otoyol, köprü ve tünel inşa edilirdi. Üstelik bu projelerde müteahhidin yurt dışından temin ettiği krediye de devlet kefil oluyor.

45 bin araç geçiş garantisi

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 6 zeTEGHI7

1915 Çanakkale Köprüsü da­hil Çanakkale-Malkara Otoyo­lu’nun maliyeti 3 milyar 159 milyon 721 bin 36 Euro’yu buluyor. 2034’te işletmesi devlete geçecek olan projede köprüden günlük 45 bin araç geçiş garantisi verildi.

Gelir garantisi epeyce yüksek

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 7 Ot1CRdN7

2030 yılında kamuya geç­mesi planlanan 445 milyon 521 bin 627 Euro maliyetli Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu’na günlük 35 bin araç geçiş, toplamda da 541 milyon 301 bin Euro’luk gelir garantisi verildi.

Projede eksiklikler tamamlanmadı

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 8 2FytA1zZ

Temas yolları ile bir­likte toplam 351 kilometre uzunluğundaki Ankara-Niğ­de Otoyolu, 2035 yılında kamuya devredilecek. 1 mil­yar 462 milyon 628 bin 902 Euro maliyeti olan projede hala eksiklikler bulunuyor.

Geçiş amacına ulaşılamıyor

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 9 nwgJOs1z

İstanbul’daki Avrasya Tüneli, 2042 yılında kamuya geçecek. 1 milyar 239 milyon 863 bin dolar maliyete sahip projeye verilen günlük araç geçiş garantisi 68 bin ve bu tutmamasına karşın her yıl bu sayı artıyor.

Milyarlarca dolarlık sapma

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 10 I59hHtIJ

Osmangazi Köprüsü ve Gebze-Orhangazi-İzmir Oto­yolu, 2036 yılında kamuya devredilecek. 6 milyar 312 milyon 392 bin 47 dolar maliyete sahip projede hem köprüden hem de otoyoldan geçiş garanti sayısı tutmuyor.

Amacın yarısına dahi ulaşılamıyor

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 11 UeZaC4sK

Yavuz Sultan Selim Köp­rüsü ve Odayeri-Paşaköy Otoyolu projesi 3 milyar 456 milyon 244 bin 239 do­larlık maliyete sahip. Köp­rüden geçiş garantisi yıllık 49 milyon adet lakin bunun yarısına dahi ulaşılamıyor.

İşletme müddeti uzatıldı

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 12 bUuC4vcN

Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri kısmının mali­yeti 2 milyar 72 milyon 257 bin 9 dolar. 2030 yılında kamuya dönemi planlanan projenin uzunluğu ilişki yolları dahil 80 kilomet­reyi buluyor. İşletme mühleti 4 yıl 9 aydan 12 yıl 4 aya çıkarılan projede garantiler de tutmuyor.

Geçiş garanti sayısı artırıldı

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 13 TSDrYbgd

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesitinin işletmesi 2029 yılında devlete geçecek. 3 milyar 661 milyon 656 bin 404 dolar maliyeti olan projenin araç geçiş garanti sayıları işletmeci şirket lehine artırıldı.

“1 milyon 300 bin yolcu garanti edildi, 11 bin yolcu gerçekleşti”

dev projelerin dev maliyetleri sayistay raporunda sihhat bakanligi da nasibini almis 14 hGhtMsjp

CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz, verdiği 2 örnek ile garantili projelerin durumunu şöyle açıkladı: 

Devlet, Tokat Havalimanı’nı 25 milyon Euro’ya mal etti. Zafer Havalimanı’nı ise müteahhit 50 milyon Euro’ya yaptı. İkisi de yılda 2 milyon yolcu kapasiteli ve tıpkı büyüklükte. Tokat’ta garanti yok ve Hazine’den para çıkmıyor. Zafer’de ise geçen yıl 1 milyon 317 bin garanti vardı, 11 bin yolcu geldi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dev-projelerin-dev-maliyetleri-sayistay-raporunda-saglik-bakanligi-da-nasibini-almis-1066318

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu