Gündem

Deprem Sonrası Crush Sendromlu Kişi Sayısı Önemli Boyutlara Ulaştı! Crush Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 farklı ilimizde hissedilen 7.7 ve 7.5 büyüklüğündeki depremlerde yaralanan ve enkaz altında kalan vatandaşlarımızda sağlık sorunları gelişti. Özellikle deprem sonrası crush sendromu yaşayan ve böbrek yetmezliği ile mücadele eden kişi sayısında önemli boyutlarda artış yaşandı.

6 Şubat Pazartesi günü merkez üssü Kahramanmaraş/Pazarcık olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem ve ardından 7.5 büyüklüğündeki depremden sonra ise 10 farklı ilimizde binlerce bina yıkıldı, sayısız vatandaşımızın enkaz altında kaldı.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 0 OhqIljw2

Dondurucu soğuklarda sokakta ve enkaz altında kalan vatandaşlarımızın sağlığı konusunda uzmanlar dikkatli olmakta fayda olduğunu açıkladı. Depremden sonra özellikle crush sendromu ve böbrek hastalıklarına açık bünyeler oluşabileceği belirtildi.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 1 U5cWZYZ4

Genellikle deprem, maden kazası, patlama gibi olaylardan sonra görülen crush sendromu adı verilen rahatsızlık uzun süreli sıkışma ve hareketsizlik sonucu geliştiği biliniyor. Kaslarda ağır ezilmeler ve yaralanmaların da görüldüğü bu rahatsızlık sonucunda şok, böbrek yetmezliği, kalp ve solunum yetmezliği gelişebiliyor.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 2 UtLj8DzN

Enkaz altında kalan, sıkışan uzuvlarda hareket bozuklukları ve şişme/gerginlik yaşanan kişilerin başta sağlıklı göründüğü ancak daha sonra semptomları gösterebileceği ifade ediliyordu. Öyle de oldu…

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 3 1EwOJC7p

“Crush sendromlu kişi enkaz altından çıktığında sağlıklı görünebilir. Ancak bir süre sonra ezilen doku proteinleri kana karışır ve başta böbrek olmak üzere kalp ve akciğer bu durumdan etkilenir” şeklinde konuşan uzmanların görüşleri depremden günler sonra artan hasta sayısı ile doğrulandı.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 4 wq5LPfDO

Depremlerden sonra bazı kişiler, crush sendromu nedeniyle akut böbrek yetmezliğine girdi ve geçici diyaliz tedavisi görmek zorunda kalmıştı ancak güncel rakam önemli boyutlara ulaştı.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 5 1GvPpLEO

Bölgedeki diyaliz merkezleri de depremde zarar gördüğü için hastalar ve yaralılar çevre illere nakledilmişti.

Yeniden sağlık hizmetine açılan diyaliz merkezleri hakkında Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk açıklamalarda bulundu.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 6 KOJ6OFKD

Erk, bölgede yaşayan 8 bin civarında diyaliz hastası olduğunu belirttti ve bunların 7 bininin halen kendi merkezlerinde tedavilerine devam edebildiklerini aktardı.

“Şimdiye dek bin 600 civarında ezilme sendromu yaşamış hastamız bildirildi. Bu bin 600 hastanın da bin 200’ünde akut böbrek yetmezliği gelişmiş.”

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 7 HZnzfbNA

Erk, çevre illere gönderilen hastalarla birlikte deprem bölgesinde yaşayan vatandaşların sağlık durumlarındaki bazı gelişmeleri aktardı.

Erk, vakıf olarak yaklaşık 500 hasta için çok ciddi bir destek verdiklerini açıkladı.

deprem sonrasi crush sendromlu kisi sayisi onemli boyutlara ulasti crush sendromu nedir belirtileri nelerdir 8

Erk, “Koordinasyon merkezimizde 3 eleman gece-gündüz çalıştı ve bölgedeki hastalarımıza hem ulaşım, hem de diyalize devam edebilme desteği sağladı. Ama esas sorun, bu 11 ilde halen diyalize devam eden 7 bine yakın hastamızın barınma, gıda sorunu. Çünkü bu hastaların özel bir beslenmeye ihtiyaçları var, diyetisyen desteğine ihtiyacı var, psikolog desteğine ihtiyacı var. Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Bize en fazla ihtiyaç gösterilen bölgede, o bin civarı çevre illere gitmiş hastaların tekrar geri dönüşünde diyaliz tedavilerini sağlamak üzere imkan yaratacağız. 10 üniteli bir diyaliz merkezi kurmak üzere seferber olduk’ şeklinde konuştu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/deprem-sonrasi-crush-sendromlu-kisi-sayisi-ciddi-boyutlara-ulasti-crush-sendromu-nedir-belirtileri-nelerdir-1131120

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu