Gündem

Demirtaş Cezaevinden Yazdı: ‘Ortak Konutumuz Türkiye, Ortak Devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletidir’

demirtas cezaevinden yazdi ortak konutumuz turkiye ortak devletimiz turkiye cumhuriyeti devletidir 0 NTG5ryid

Fotoğraf: Ümit Bektaş / Reuters 

Eski HDP Eş Genel Lideri Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu cezaevinde bir yazı kaleme aldı. T24‘te ‘Ortam bulanık ancak aklınız bulanmasın’ başlığıyla yayımlanan yazısında Demirtaş, AKP-MHP ortaklığını gaye aldı, ‘__Olup biten hiçbir şeyde, yaşanan bu kadar krizde Erdoğan ve iktidarın rolü yokmuş üzere puslu bir ortam yaratılmak isteniyor.’ dedi. 

Problemlerin tahlili için sık sık ‘Kendinize itimadın, iktidarı değiştirin. Öbür yolu yok.’ diyen Demirtaş, ‘Ortak paydamız demokratik cumhuriyettir, ortak konutumuz Türkiye’dir, ortak devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Bütün bunları en çok tahrip eden, toplumu paramparça edip kutuplaştıran Erdoğan ile AKP-MHP iktidarıdır.’ tabirlerini kullandı.

“İşsizliğin, sefaletin, ekonomik krizin temel nedeni tek adam sistemidir, Erdoğan’dır”

demirtas cezaevinden yazdi ortak konutumuz turkiye ortak devletimiz turkiye cumhuriyeti devletidir 1 D8TqURRw

Fotoğraf: Murad Sezer / Reuters

Demirtaş’ın yazısı şu formda:

‘Damat Berat Paşa’nın giderken söylediği üzere at izi it izine karıştı, daha doğrusu karışmış üzere görünsün istiyorlar. Kim istiyor? Elbette AKP-MHP iktidarı. Küçük de olsa kimi muhalif görünümlü çevreler de ortamın bulanıklaşmasına katkı veriyor. Olup biten hiçbir şeyde, yaşanan bu kadar krizde Erdoğan ve iktidarın rolü yokmuş üzere puslu bir ortam yaratılmak isteniyor. O nedenle, birtakım noktaları asla unutmamak için tane tane vurgulamakta fayda var.

  • Suriye’de iç savaşın büyümesine yol açan en değerli faktörlerden biri AKP hükümetinin politikalarıdır. Asıl gayeleri Suriye’de Kürtlerin hak elde etmelerini önlemekti. Bunun için radikal kümeleri eğitip silahlandırarak Suriye’ye saldılar. İç savaş büyüdü, hesap tutmadı. Beş milyon Suriyeli Türkiye’ye sığındı. Bunun sorumlusu Suriyeliler değil, Erdoğan ve AKP’dir. Bu nedenle, yabancı düşmanlığı ve sığınmacı tersliği yapmanın manası yok. İktidarı değiştirirseniz sığınmacı krizi en insani şartlarda çözülür. Sığınmacılara saldırıp onları maksat göstermek yerine seçime hazırlanın, iktidarı değiştirin. Öteki yolu yok.

  • Yoksulluğun, işsizliğin, sefaletin, ekonomik krizin temel nedeni pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı değildir. Temel neden tek adam sistemidir, Erdoğan’dır. Türkiye fakir bir ülke değildir. İktisat kısa müddette toparlanır, merak etmeyin. Seçime hazırlanın, meydanları şimdiden doldurun, iktidarı değiştirin. Diğer yolu yok.

  • Kürt probleminin barış içinde, birlik ve beraberlik güçlendirilerek çözülmesi mümkündür, kolaydır. Silahı ve şiddeti kesin olarak bitirecek adımları atmak, barışı sağlamak iddialardan çok daha kolaydır. Tahlil, barış ve huzur hala sağlanmamışsa bunun sorumlusu Erdoğan’dır, AKP-MHP’dir. Barış talebinizi her yerde korkusuzca haykırın. Susmayın, savaş siyasetlerinin kuyruğuna takılmayın. Seçime hazırlanın, iktidarı değiştirin. Öbür yolu yok.

  • HDP kapatılabilir, binlerce şahsa siyaset yasağı getirilebilir, binlerce kişi tutuklanabilir. Seyahat davası kararından sonra çok daha kapsamlı Seyahat operasyonları yapılabilir, yeni davalar açılabilir. Basına ve toplumsal medyaya yeni kısıtlamalar getirilebilir. Aklınıza gelmeyecek her türlü baskı ve kaygı yayma uygulamalarıyla karşılaşabilirsiniz. Hepsinin tek sorumlusu Erdoğan ile AKP-MHP’dir. Asla korkmayın, geri adım atmayın, canla başla direnin, seçime hazırlanın, iktidarı değiştirin. Öteki yolu yok.

  • Ekonomik göstergelerde, enflasyon oranında manipülasyon artırılabilir. Seçimlere giderken sağdan soldan toplanacak borç paralar piyasaya sürülüp süreksiz bir bahar havası yaratılabilir. Personel, memur, emekli maaşlarına ve minimum fiyata yüzde 50’den fazla artırım yapılabilir. Erdoğan seçimleri kazanırsa artırımlarla, vergilerle tüm o artırımları üç ayda geri alır. Tıpkı şu günlerde olduğu üzere. Size büyük palavralar söyleniyor, daha da büyükleri söylenecek. Hepsi koltuk içindir, tek sorumlusu Erdoğan ile AKP-MHP’dir. Palavralara asla kanmayın, gece gündüz seçime hazırlanın. Kendinize inancın, iktidarı değiştirin. Diğer yolu yok.

  • Büyük değişime hazır olun. Kimseyi dışlamayın. Herkesin el ele, yan yana durması için uğraşın. Ortak paydamız demokratik cumhuriyettir, ortak meskenimiz Türkiye’dir, ortak devletimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Bütün bunları en çok tahrip eden, toplumu paramparça edip kutuplaştıran Erdoğan ile AKP-MHP iktidarıdır. Bunların tek kaygısı koltuktur, makamdır, mevkidir, şatafatlı lüks hayattır. Birlik olun, demokrasi prensipleri etrafında buluşun. Aday kim olacak tartışmasını bırakın. O bir kişiyi değil, ülkeyi düze çıkaracak o güçlü program ile o dev kadroyu oluşturun ve şimdiden meydan meydan, alan alan milyonlarca ses olun, tek yürek olun, “hemen seçim, derhal seçim” diye haykırın. Coşkuyla, moralle, hamasetle harıl harıl seçime hazırlanın, iktidarı değiştirin.

Ortam bulanık lakin aklınız bulanık olmasın. Öbür yolu yok.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/demirtas-cezaevinden-yazdi-ortak-evimiz-turkiye-ortak-devletimiz-turkiye-cumhuriyeti-devletidir-1066313

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu