Deli Mi Ne?, açtığı davadan 1.400.000 TL kazandı

2 dk


Yaklaşık 15 ay önce büyük bir televizyon kanalına dava açan ‘Deli Mi Ne?‘ isimli YouTube kanalının davası sonuçlandı. Açılan tazminat davasının kazananı Deli Mi Ne? oldu. Kanalın videolarını defalarca izinsiz kullanan kanal, milyon TL’lik cezaya ödemek zorunda.

Deli Mi Ne? davayı kazandı

Deli Mi Ne? isimli YouTube kanalının videolarını, izinsiz bir şekilde yayınlayan televizyon kanalı için karar verildi. Açılan davanın kazananı YouTube kanalı oldu. Geleneksel bir TV kanalı ve bir YouTube kanalı arasındaki davanın sonucu olarak TV kanalının, YouTube kanalına 1.400.000 TL tazminat ödemesine karar verildi.

Deli Mi Ne? çektiği bir video ile davanın sonucunu izleyicileriyle paylaştı. Açılan dava yalnızca videoların izinsiz kullanılmasını kapsamıyor. Aynı zamanda TV kanalının hakaret içerikli konuşmaları da davaya dahil edildi. Sonuç olarak, YouTube kanalının videolarını izinsiz kullanan TV kanalına hem telif hakkı davası, hem de maddi ve manevi tazminat davası açıldı.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 72. maddesi uyarınca, manevi hakları haleldar edilen kişi uğradığı manevi zarara karşılık manevi tazminat davası açabiliyor. Ayrıca, mali hakları haleldar edilen kişi bu sebeple maddi tazminat davası da talep edebiliyor. Birinci ve ikinci ihlalleri gerçekleşmesi durumunda hakları haleldar edilen kişi, tazminattan başka, temin edilen kârın kendine verilmesini de talep edebiliyor.

Haklarını mahkemede arayan Deli Mi Ne? kanalına, söz konusu TV kanalının 1.400.000 TL tazminat ödemesine karar verildi.

YouTube kanalı tarafından yapılan açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

54
7 Paylaşım, 54 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. helal olsun adam pes etmedı kazandı o para kolay kolay bitmez zaten ama boş yere kullanmazsa tabi