Teknoloji Haberleri

Deepfake Toplumsal Medya Platformlarına Değerliye Patladı! AB Milyarlarca Dolarlık Para Cezası Kesecek

Sosyal medyada son yıllarda gündeme gelen ‘deepfake’ akımları yetkilileri endişelendirmeye devam ediyor. Fotoğraf ve videolardaki kişileri manipülasyonla değiştirerek yanlış bilgi yayan deepfake teknolojisi için Avrupa Birliği harekete geçti. Facebook, Twitter gibi sosyal medya devlerine ağır para cezaları gelmesi bekleniyor.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videolarda bireylerin yüzlerinin manipüle edilerek sanki konuşuyormuş gibi mimik yapılması teknolojisi olan “deepfake” endişe yaratmaya devam ediyor.

deepfake toplumsal medya platformlarina degerliye patladi ab milyarlarca dolarlik para cezasi kesecek 0 Iab1OayA

Özellikle Meta, Google ve Twitter gibi platformlarda hızla yayılan bu tür içeriklerle bilgi kirliliğinin önüne geçmek isteyen Avrupa Birliği, bu tür içerikleri engellemek için sosyal medya platformlarına çok sıkı önlemler getirmeyi gündemine aldı.

Avrupa Birliği’nin sosyal medya platformlarına ve şirketlerine bu tür içerikleri engellemeleri konusunda sert bir uyarıda bulunacağı paylaşıldı.

deepfake toplumsal medya platformlarina degerliye patladi ab milyarlarca dolarlik para cezasi kesecek 1 BV9pIL88

Avrupa Birliği’nin “deepfake”in yanı sıra sahte hesaplarla mücadele etmeyi amaçladığı belirtilirken şirketlerin milyarlarca dolarlık ceza ödemeye mahkum edilebileceği belirtildi.

Avrupa Birliği’nin radarına aldığı şirketler arasında bünyesinde Facebook ve Instagram’ı da barındıran Meta, Google, Twitter ve TikTok yer alıyor. Bu tür bilgi kirliliğiyle mücadele etmeyen şirketlere küresel gelirlerinin yüzde 6’sı kadar ceza kesilmesinin gündemde olduğu belirtildi. Meta ve Google’ın yıllık gelirleri 118 milyar dolar ve 258 milyar dolar olarak kayıtlara geçerken bu da milyarlarca dolarlık bir ceza anlamına geliyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/deepfake-sosyal-medya-platformlarina-pahaliya-patladi-ab-milyarlarca-dolarlik-para-cezasi-kesecek-1076115

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu