Gündem

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Maden İhalesi de Cengiz İştirakine Gitti

Elazığ’da Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervi ihalesi Ensar Vakfı’nın idaresinde bulunan Halil Bacacı’nın şirketine gitti. Bacacı’nın ortağı ise Cengiz Holding İdare Şurası üyesi Onur Cengiz…

cumhuriyet tarihinin en buyuk maden ihalesi de cengiz istirakine gitti 0 2yJg4k5a

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) kısa bir müddet evvel Elazığ’ın Maden ilçesindeki Sağrılı Köyü yakınlarında Cumhuriyet tarihinin en büyük maden rezervini bulması büyük heyecan yaratmıştı.

Bölgede bakırın yanı sıra altın, çinko, kobalt ve birçok maden rezervinin keşfedildiği, bunların toplam piyasa kıymetinin 30 milyar dolar değerinde olduğu söyleniyordu.

Şirketin sahibi Kartal İmam Hatip mezunu, Ensar yöneticisi…

cumhuriyet tarihinin en buyuk maden ihalesi de cengiz istirakine gitti 1 VrG4fAwa

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’nın kelam konusu rezerv için çıktığı ihale 21 Nisan’da sonuçlandı. 

Gazete Duvar‘dan Ardıl Batmaz’ın haberine nazaran ihaleyi 2 milyar 205 milyon lira ile Port Madencilik Ticaret A.Ş kazandı. Port Madencilik’in yönetim heyeti lideri Halil İbrahim Bacacı, ortağı ise Onur Cengiz.

Bacacı, Bilal Erdoğan’ın da okulu olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu. Ensar Vakfı ve Tipken Vakfı’nın idaresinde de bulunuyor.

Erdem Cengiz de tanıdık bir isim. Cengiz Holding İdare Şurası üyesi olan Erdem Cengiz, 2020 yılı Forbes listesinde Ahmet Cengiz, Mehmet Cengiz, Ekrem Cengiz’le birlikte ailenin dördüncü temsilcisi pozisyonunda bulunuyor.

Bacacı’nın ismi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden aldığı ihaleler ve FETÖ soruşturması kapsamında el konulan Hız Kargo için yapılan ihale ile de gündeme gelmişti. ????

Kaynak: https://onedio.com/haber/cumhuriyet-tarihinin-en-buyuk-maden-ihalesi-de-cengiz-ortakligina-gitti-1063176

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu