Yaşam

Cüce Olarak Doğup Dev Olarak Ölen İnsan: Adam Rainer

Bir adam düşünün, evvel cüce sonra dev olarak sınıflandırılmış… Yanlış okumadınız. Farklı farklı insanlardan değil, tek bir şahıstan bahsediyoruz! Ömrüne hem cüceliği hem de devliği sığdırmış biri geçmiş bu dünyadan: Adam Rainer

Genç yaşında cüce olarak değerlendirilip askerliğe dahi layık görülmeyen, ilerleyen yaşlarında devleşip dünya tarihine 21. yüzyılda hala eşine rastlanmamış bir kıssa bırakan Adam Rainer; şaşkınlık ve üzüntüyü bir ortada yaşatan 52 yıllık bir hayat seyahatine sahip. Sizi de bu seyahate dahil etmek, Rainer’in eşsiz hayat hikayesiyle tanıştırmak istedik.

Adam Rainer’in kıssası nasıl başlıyor?

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 0 bBB874B7

1899’da Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun sonları içerisinde yer alan, günümüzde Avusturya’nın eyaletlerinden biri olduğu bilinen Graz’ta hayata gözlerini açan Adam Rainer’in kıssası; I. Dünya Savaşı’na katılma talebinin reddedilmesiyle başlıyor. Rainer, ortalama boya sahip bir ailenin oğlu olmasına rağmen yaşına nazaran epeyce kısa uzunluklu biri. 1.47 uzunluk sonunun altında olan Rainer, uzunluğu nedeniyle yalnızca savaşa katılamamakla kalmıyor; tıpkı vakitte ‘‘cüce’’ sınıflandırmasına da tabi tutuluyor. 20 yaşına geldiğinde bahtını bir defa daha deneyen Rainer, 1.42 uzunluğuyla maalesef bir kere daha hüsrana uğruyor ve ordu tarafından kabul edilmiyor.

Ani büyüme başlıyor, Rainer’in hayatı değişiyor!

Rainer, cüce kabul edilecek kadar kısa olsa da o yılların tıbbi kaynakları şöyle değerli bir ayrıntıya dikkat çekiyor: Rainer’in elleri ve ayakları, onun uzunluğundaki öbür kimselere kıyasla şaşılacak derecede büyük. O denli ki 20 yaşında ve 1.42 uzunluğunda olan Rainer’in ayak numarasının 43 olduğu biliniyor!

Büyümenin birden fazla şahısta tamamlanıp durduğu 21 yaş, Rainer için bir dönüm noktası oluyor. 21. yaşı itibariyle süratle büyüyüp gelişmeye başlayan Adam Rainer, 32 yaşına geldiğinde tam 2.18’lik bir boya sahip oluyor. Bununla da bitmiyor! Rainer’in ayak numarası da eş vakitli olarak büyümeye devam ediyor ve tam 53 numaraya ulaşıyor!

Rainer’in ani ve orantısız büyümesinin arkasında yatan sebep ne?

Bir vakitler cüce olarak sınıflandırılan Rainer, uzunluğunun çok uzaması sebebiyle kamburlaşmaya başlıyor. Rainer, bu haliyle tıp dünyasından kıymetli isimlerin de dikkatini çekmeyi başarıyor. 1930-1931 yıllarında Hekim A. Mandl ve F. Windholz, Rainer’i yakından inceleyerek ani ve orantısız büyümesinin ayrıntılarını ortaya çıkarıyor. Her iki tabip da Rainer’in ‘‘Akromegali (Devleşme)’’ sorunu olduğuna kanaat getiriyor.

Rainer’in sorunu tahlilsiz kalıyor

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 1 Q94dqymh

Devleşme probleminin gerisinde hipofiz bezine baskı yapan bir tümörün yattığı fark edilince Adam Rainer ameliyata alınıyor. Başarılı bir ameliyatla tümörü alan tabipler, bu ameliyat sonrasında Rainer’in büyümesinin duracağını düşünse de işler düşünüldüğü üzere ilerlemiyor. Rainer’in büyümesi durmuyor, yalnızca yavaşlıyor. Öte yandan tümörün de tesiriyle daha da büyümüş olan el ve ayakları nedeniyle Rainer’in görünüşü de git gide tuhaf karşılanacak bir boyuta ulaşmaya başlıyor.

Ameliyata karşın Rainer’in durumu kötüleşmeye devam ediyor

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 2 e55cpQQz

Ameliyattan bir yıl sonra uzunluğu ölçülen Rainer’in bu bir yıl içerisinde uzunluğunun uzamadığı tespit ediliyor; lakin bu ölçüm Rainer’in kısa bir mühlet sonra başına gelecek talihsizliklerin önüne geçemiyor. Uzunluğu tıpkı kalmış olmasına karşın Rainer’in omurgasının eğrileşmeye başladığı tespit ediliyor ki bu da büyümenin devam etmekte ısrarcı olduğunu gösteriyor. Büyümeyle birlikte omurgası da eğrilmeye devam eden Adam Rainer, bir müddet sonra kendi başına ayakta duramayacak duruma geliyor.

Rainer’in hüzünlü sonu

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 3 6Iz88jHw

Rainer tüm bu yaşananların sonucunda sıhhatini da kaybetmeye başlıyor. Evvel sağ gözü kör kalan Rainer’in çabucak arkasında da sol kulağı sağırlaşıyor. Omurgasının eğrilmesi besbelli bir kamburluğa neden olduğundan, ayakta durma yetisini büsbütün kaybediyor ve yatalak hale geliyor.

Rainer 52 yaşında, 2.34’lük uzunluğuyla ülkesinin en uzun insanı olarak kendi konutunda hayata gözlerini yumuyor. Rainer’den bu yana dünya üzerinde birebir anda hem cüce hem de dev olarak sınıflandırılmış öteki kimsenin olmadığı biliniyor.

İnternette gördüğünüz her fotoğraf Rainer’e ilişkin olmayabilir!

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 4 nfrRSbfk

Rainer’in kıssası anlatılırken kullanılan çeşitli fotoğrafların Rainer’e ilişkin olmadığının da altını çizmekte yarar var. Kimi kaynaklarda, birinci bakışta Rainer ile emsal fizikî özellikler taşıdığından Rainer üzere görünen kimselerin fotoğraflarının paylaşıldığı biliniyor.

cuce olarak dogup dev olarak olen insan adam rainer 5 C92FgXI2

Kaynaklar: 1, 2

Kaynak: https://www.webtekno.com/cuce-dogup-dev-olen-insan-adam-rainer-h122629.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu