Cloudflare Web Analytics Duyuruldu

3 dk


Cloudflare, yeni analitik hizmeti Cloudflare Web Analytics’i duyurdu. An itibarıyla bedava olarak kullanılabilen bu hizmet, Google’ın sahip olunan Analtytics hizmetine dişli bir rakip olarak karşımıza çıktı. Fakat Cloudflare Web Analytics ile Google Analytics’i birbirinden ayıran en mühim şey, Cloudflare’ın hizmetinin gizlilik merkezli olması.

ABD merkezli teknoloji devi Google’ın, vakit vakit tartışmalara husus olsa da geniş kitlelerce sarfedilen hizmeti “Google Analytics”, internet site yöneticileri amacıyla kritik bir önem arz ediyor. Çünkü bu hizmet, internet sitelerine erişen bir kullanıcının o sitede ne yaptığını, siteyi nereden bulup, hangi cihazı kullandıkları gibi detayların incelenmesini sağlıyor.

Google Analytics, internet sitesi yöneticileri amacıyla kritik bir önem arz etse de pek çok kullanıcı, bu tür bir hizmetin var olduğundan rahatsız. Çünkü kullanıcılar, bu hizmet üzerinden izlendiklerini, ilaveten bilgilerinin toplandığını düşünüyorlar. Yapılan son açıklamalarsa Google Analytics’e ‘gizlilik merkezli’ yeni bir rakibin yaklaştığını meydana koyuyor. İnternet sektörünün mühim isimlerinden bir tanesi olan Cloudflare bugün yaptığı açıklama ile Google Analytics aynısı bedava hizmeti “Cloudflare Web Analytics”i adeta duyurdu.

Cloudflare Web Analytics: Google Analytics’in en güçlü rakibi olacak!

Cloudflare Web Analytics, tıpkı Google Analytics gibi bedava bir hizmet. Hem de Cloudflare’ın sahip olunan müşterileri, bu hizmetten hemen faydalanmaya başlayabilirler. Şirketin iddiasına göre Cloudflare Web Analytics, gelişen süreçte herkes doğrulusunda kopyalanacak. Peki bu hizmet, internet sitesi yöneticilerine neler sunacak?

Cloudflare’ın açıklamalarına göre Cloudflare Web Analytics, Google Analytics’in sunmuş olduğu derhal her şeyi sunacak. Bu bağlamda site yöneticileri, kullanıcıların nerelerden geldiklerini ve sitede ne gerçekleştirdikleri gibi detayları görebilecekler. Cloudflare Web Analytics’i Google Analytics’ten ayıran temel şey ise, kullanıcıların IP adreslerinin toplanmıyor oluşu.

Cloudflare CEO’su Matthew Prince, yeni hizmetleriyle alakalı yaptığı açıklamalarda, kullanıcıların internette ne gerçekleştirdiklerinın kendi işleri olmadığını söyledi. Dünyanın rastgele bir yerindeki kullanıcının izlenmesinin fakat kendi izniyle olası olması gerekliliğini dile getiren Prince, Google ve Facebook gibi reklam destekli şirketlere göre değişik bir yaklaşım sergilemek amacıyla Cloudflare Web Analytics’i geliştirdiklerini ifade etti.

İnternet içerisinde site analizi sunabilmek basit bir sorun değil. Bu hususyla alakalı de açıklamalarda tespit edilen Prince, tamamiyle bedava olarak kullanılabilen bir analitik hizmetinin yükünü kaldırmanın basit olmadığını fakat Cloudflare’ın bu yükü taşıyacak kapasitede olduğunu ifade etti. Cloudflare Web Analytics’in ne kadar etkili olacağı ise önümüzdeki süreçte daha iyi anlaşılacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

35
5 Paylaşım, 35 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir