Sıradaki içerik:

Vivo iQOO 3 Pro 55W Şarj İle Geliyor: İşte Detaylar!

e
sv

Çin’de iPhone Satışları İkinci Çeyrekte %225 Arttı

311 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

En son araştırma verilerine göre, Apple ikinci çeyrekte Çin pazarında en hızlı büyüyen akıllı telefon üreticisi oldu. Küresel ekonomik gerilemenin baskısına ikinci çeyrekte etkili bir şekilde direndi. Kısacası, iPhone satışları oldukça etkileyici.

Apple’ın düşük fiyatlı iPhone SE ve popüler iPhone 11, tüketicilere daha yüksek indirimlerle birleştiğinde, şirketin bu önemli pazar olan Çin’deki performansını artırmasına yardımcı oldu.

Apple’ın Çin’deki iPhone Satışları Etkileyici

Nisan ayından Haziran Çin’de Apple’ın satışlarında 7.400.000 adet, %32 yıllık bazda artış vardı. Apple’ın perakende iş ortaklarına satılan ve tüketicilere yapılan gerçek satışlara daha yakın olan iPhone’ların sayısını ifade ediyor.

Buna karşılık, Huawei‘nin çeyrekte satışları yıllık %14 artışla 36.6 milyon adet olarak gerçekleşti. Ancak Apple’ın Çin’deki toplam satışları Huawei’ninkinden çok daha düşük.

OPPO, VIVO ve Xiaomi de Çin pazarında ilk beş arasında yer alıyor. Ancak bu üç şirketin satışları keskin bir şekilde düştü. Çin pazarının tamamı bu çeyrekte %17 daraldı.

Buna ek olarak, Shanghai CINNO Research‘ten elde edilen veriler, Çin pazarındaki iPhone satışlarının ikinci çeyrekte yıllık %62 artışla 13 milyon adede ulaştığını gösterdi. Ajans, kanal satışlarını değil perakende satışları sayar. Çeyrek çeyrek bazda, mevcut çeyrekte iPhone satışları ilk çeyreğe göre %225 arttı. Daha düşük bir tabandan yararlansa da, şirketin Çin pazarındaki güçlü toparlanmasına da dikkat çekiyor.

Apple, bu yıl Şubat ayında Çin’de 500.000’den az iPhone sattı. Ancak o zamandan beri iPhone 11 sayesinde iyileşti.

“iPhone 11 hala Çin’in en çok satan modeli ve geçen yıl Eylül ayından bu yana durum böyle. Bu, Apple’ın Çinli tüketicilerin gözünde güçlü bir marka cazibesine sahip olduğunu gösteriyor, ” diyor Counterpoint Research analisti Flora Tang.

Apple finansal sonuçlarını bu Perşembe günü Nisan’dan Haziran’a kadar açıklayacak.

Apple ayrıca Haziran ayında iPhone’u önemli ölçüde indirdi ve bu da iPhone satışlarını artırdı. İkinci çeyrekte, düşük fiyatlı ikinci nesil iPhone SE, Çin’de en çok satan üç akıllı telefon arasında yer aldı.

Apple ayrıca hizmet sektöründe tam esneklik gösterdi. Sensor Tower‘a göre, App Store’un ikinci çeyrekte brüt geliri, ilk çeyrekte 4.6 milyar $ ‘a göre %4 düşüşle 4.4 milyar $ oldu. Ancak yine de yıllık bazda %13 büyüme sağladı.

Çin’in App Store harcamaları genellikle her yılın birinci ve ikinci çeyreğinde artış gösterdi. Ancak bu yılın aylık düşüşü, esas olarak yeni koronavirüs salgınının zirvesinden sonra ekosistemin normalleşmesinden kaynaklanıyor ” dedi.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.