Çin’den Microsoft’a Gelen Yanıt: TikTok’u Almanıza İzin Verilmeyecek

2 dk


Çin’deki yerel bir gazetede yayımlanan makalede, Çin hükümetinin ABD’nin zorladığı TikTok – Microsoft anlaşmasını kabul etmeyeceği, bunun için yaptırım hazırlığında olduğu açıklandı. Microsoft, TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak için görüşmeler halindeydi.

Bir süredir iddia olan Microsoft’un TikTok’un ABD operasyonlarını satın alma girişimi, dün doğrulanmıştı. Tiktok’un Çinli sahibi ByteDance ile Microsoft arasında yapılan görüşmeler, bizzat Donald Trump’ın talepleri tarafında gerçekleşiyordu. Hatta Microsoft, ünlü sosyal medya platformunun ABD haklarını aldıktan sonra Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya operasyonlarını da almayı planlıyordu.

Bugün ise devlet destekli China Daily gazetesinde yayımlanan bir makaleye göre bu olaya Çin devletinin de ağırlığını koyacağı bildirildi. ABD yönetiminin TikTok’u parçalayıp alamayacağını bildiren Çin, ABD’nin TikTok hamlelerini “hırsızlık” olarak nitelendirirken Çin hükümetinin saatinde cevap vereceğini belirtti.

Çin, ABD’yi TikTok’u parçalamaya çalışmakla suçluyor

Yayınlanan makalede yer alan açıklamada, “Cuma günü kısa video paylaşım uygulaması TikTok’u yasaklayacağını duyuran ABD hükümeti, Microsoft’un uygulamanın ABD operasyonlarını satın almasına izin verdiğini bildirdi. Böylesine vakit öldürücü bir hareket, ABD yönetiminin Çin ile ticaret anlaşması müzakerelerinde kullandığı bir taktiktir” ifadeleri yer aldı. Devlet destekli gazete, ABD’nin Çinli teknoloji şirketlerine “zorbalık” yaptığı açıklanırken, bu şirketleri boyun eğmeye zorladığı belirtildi.

Trump yönetimi, ABD vatandaşlarının bilgisini Çin hükümetiyle paylaşmakla suçladığı TikTok’u Microsoft aracılığıyla eline almak istiyor. Çin ise Trump yönetiminin TikTok için planladığı “parçalayarak ele geçirme” isteğinin gerçek olması durumunda yanıt vermenin birçok yolu olduğunu söyledi.

Ülkemizde de fazlasıyla münakaşa hususu olan TikTok uygulaması, Microsoft doğrulusunda satın alınsa dahi bunun yalnızca ABD ve birkaç başka ülke amacıyla geçerli olduğunu hatırlatalım. Türkiye de dahil olmak üzere bütün başka ülkeler, TikTok hizmetini Çinli şirket ByteDance üzerinden almaya devam edecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

75
9 Paylaşım, 75 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir