Sıradaki içerik:

Huawei Watch GT 2 Türkiye’de satışa çıktı!

e
sv

Çin 5G Hızına Hazır!

215 okunma

Çinli telekom şirketleri yarından itibaren çoğu büyük kentte 5G hizmeti sağlanacağını duyurdu.


Çinli telekom şirketleri, çoğu büyük kentte yarından itibaren 5G teknolojisi kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Çin’in kamu telekom şirketleri China Telecom, China Unicom ve China Mobile’den oluşturulan açıklamada, Pekin, Şanghay, Hangcou ve Guangcou gibi çoğu büyükkentte yarından itibaren 5G hizmeti sağlanacağını bildirdi.

5G hizmet ve ücret tarifelerini yayımlayan şirketler, ülke çapında 5G teknolojisine sahip 80 bin baz istasyonu kurulduğunu, sene sonuna kadar bu sayının 130 bine ulaşacağını ifade etti.

Yıl sonuna kadar 50’ye yakın kentte 5G’nin kullanılacağı kaydedilirken, 5G’nin istikbal sene ülke çapında süregelenlaşacağı aktarıldı.

Yüksek süratteki 5G, otonom sürüş kabiliyetine sahip araçların kullanılmasına, yüksek süratte video konferans bağlantıları kurulmasına imkân tanıyacak, mobile oyunların daha kesintisiz şekilde kullanılmasını sağlayacak.

Öte yandan dünyada 5G’ye en çok yatırım yapan ve süregelen 5G ağıyla başı çeken Çin’de hükümetin vatan dışına veri aktarmasına denetim programı nedeniyle Çin dışındaki çoğu siteye giriş yapabilmek amacıyla sanal ağ (VPN) uygulamaları gerekiyor.

Ülkede Youtube, Facebook, WhatsApp, Twitter gibi yabancı sosyal paylaşım sitelerine erişimde problem yaşanıyor.

Çinli akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi istikbal senedan itibaren 5G teknolojisine sahip 10 yeni model çıkaracağını açıklamış, Huawei ise 5G’ye uyumlu birtakım akıllı telefon modellerini tanıtmıştı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.