Yazılım

Chrome’dan kritik güncelleme! MacBook pil ömrü arttı

Dünyanın en çok tercih edilen tarayıcıları ortasında yer alan Google Chrome, tertipli olarak güncelleme yapıyor. Lakin Chrome bu sefer MacBook özelinde bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu güncellemeyle birlikte Google, MacBook’ların pil ömrünü artıran bir değişikliği duyurdu.

Yeni güncellemeyle birlikte tek şarjla 17 saat internet gezinmek mümkün olacak

Google Chrome, dünyada en çok kullanılan tarayıcılar ortasında olmasının yanı sıra sunduğu güncellemelerdeki yenilikleriyle de dikkat çekiyor. Tarayıcının MacBook özelinde yaptığı son güncelleme ise bilhassa güç tasarrufu konusunda kullanıcılara rahat nefes aldırıyor.

chromedan kritik guncelleme macbook pil omru artti 0 gNmfG6pO

Bugün paylaşılan bir gönderide Google, M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro ile Chrome üzerinden tam 17 saat internette gezinebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra YouTube üzerinden 18 saat görüntü izlemenin de mümkün olacağını belirtiyor.

Bunlarla birlikte bu süreyi 30 dakika daha uzatmak mümkün. Bunun için de Güç Tasarrufu modunda yapılan iyileştirmeler ve gereksiz arka plan vazifelerini azaltmak tesirli oluyor. Şirket, örnek olarak M2 MacBook Pro’yu kullanmasına karşın daha eski Mac kullanıcılarında da tıpkı performans artışının olacağını belirtiyor.

Google, pil ömrünü artırmak için nasıl değişiklikler yaptıklarını da açıkladı. Pil ömrü için şirket, JavaScript zamanlayıcılarını CPU’yu daha az uyandıracak biçimde değiştirme, erişimi optimize etmek için veri yapılarını düzenleme ve gereksiz tekrar yüklemeleri kaldırma gibi değişiklikler yaptı.

chromedan kritik guncelleme macbook pil omru artti 1 d7vNpTzk

Ayrıca şirket, pil ömrünü artırmak için birtakım teknik altyapıları daha az güç tüketecek halde de ayarladıklarını söz etti. Mac’ler için tasarlanan bu sürüm, tam manasıyla pil ömrünü korumak için tasarlanan iyileştirmelere sahip. Bununla birlikte Google, gelecekte de Güç Tasarrufu modunu düzgünleştirmeye devam etmeyi planlıyor.

Peki, siz Chrome MacBook pil ömrü artışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/chromedan-kritik-guncelleme-macbook-pil-omru-artti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu