Sıradaki içerik:

Sony, Yerleşik AI ile Dünyanın İlk Görüntü Sensörünü Sunuyor

e
sv

Chrome Ağustos Ayında Reklamları Engellemeye Başlayacak

122 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Google, reklamların küçük bir yüzdesinin (yüzde 0,3) Chrome’daki reklamlar tarafından kullanılan ağ verilerinin orantısız bir miktarını (yüzde 27) kullandığını keşfetti. 

Google, bir blog gönderisinde, kaynak gerektiren bu reklamların pil ömrünü azaltabilir, zaten gerilmiş ağları doyurabilir ve paraya mal olabilir. Bu yazdan itibaren Google, kullanıcıların pillerini ve veri planlarını korumak için bir görüntülü reklamın Chrome’da kullanabileceği kaynakları sınırlayacak.

Chrome, 4 MB ağ verilerine, 30 saniyelik bir dönemde 15 saniyelik CPU kullanımına veya toplam CPU kullanımının 60 saniyesine bir eşik ayarlayacaktır. Bir reklam, kullanıcı etkileşimde bulunmadan önce sınırına ulaşırsa, reklam çerçevesi bir hata sayfasına gider ve kullanıcıyı reklamın çok fazla kaynak kullandığını bildirir.

Google, önümüzdeki birkaç ay içinde bu özelliği denemeyi ve Ağustos ayının sonuna kadar tanıtmayı planlıyor. Bu, reklam içerik oluşturucularına ve araç sağlayıcılarına uyum sağlamaları için zaman tanımalıdır.

Chrome genellikle rakiplerine kıyasla daha kaynak yoğun, pil tüketen bir tarayıcı olarak düşünülür, bu nedenle değişiklik, reklamların yalnızca küçük bir yüzdesini etkileyecek olsa da, biraz rahatlama sağlayabilir. 

Yıkıcı reklamları filtreleme ve sürekli olarak aldatıcı web sitelerindeki tüm reklamları engelleme gibi geçmiş iyileştirmelerin yanı sıra, bu Chrome’u biraz daha çekici hale getirebilir.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.