Kripto Para

Chainlink, Functions İsimli Geliştirici Platformunu Başlattı

Chainlink, Web3 uygulamalarını klasik bulut yazılımına bağlamayı amaçlayan Functions isimli yeni bir geliştirici platformunu piyasaya sürdü.

Kripto para dalındaki birçok oyuncu Web3 bölümünde atılım yapmaya devam ediyor. Yeni gelişmelerden biri olarak Chanlink, Functions isimli geliştirici platformunu başlattığını duyurdu.

Chainlink, Geliştirici Platformunu Duyurdu

Chainlink’in geliştirdiği platform, altyapı ihtiyaçları için Amazon Web Services (AWS) ve Meta ile entegrasyonlar içeriyor.

Chainlink, merkeziyetsiz uygulamaların (dApp) klâsik web uygulamalarına problemsiz bir biçimde bağlanmasına yardımcı olmak için Chainlink Functions isimli yeni bir geliştirici platformunu piyasaya sürdü. Platform Ethereum Sepolia ve Polygon Mumbai test ağlarında beta olarak mevcut.

chainlink functions isimli gelistirici platformunu baslatti 0 dCkuVkXL

Chainlink’in oracle ağı, akıllı kontratların ve uygulamaların zincir dışı bilgileri inançlı ve merkezi olmayan bir halde kullanmasını sağlamak için tasarlanmış formda. Dune Analytics’ten alınan bilgilere nazaran 650.000’den fazla faal kullanıcıyla kesimde en yaygın kullanılan Oracle ağıdır.

Blokchain geliştiricilerinin ek bulut altyapısını yönetmek zorunda kalmadan dApp’lerini yahut akıllı kontratlarını klâsik teknoloji alanından rastgele bir uygulama programlama arayüzüne bağlamasına imkan tanıyor. Platform halihazırda Amazon Web Services, Meta ve başkaları dahil olmak üzere çeşitli bulut sağlayıcılarıyla iş birliği içinde çalışıyor.

Chainlink’in baş eser sorumlusu Kemal El Moujahid husus hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Chainlink Functions’ın piyasaya sürülmesiyle, Web3’ün benimsenmesindeki büyük bir manisi kaldırıyoruz ve geliştiricilerin akıllı kontratları, kusursuz uygulamalar oluşturmak için muhtaçlık duydukları güçlü API’ler ve Web2 bilgi kaynaklarıyla birleştirmelerini her zamankinden daha kolay hale getiriyoruz.”

Kaynak: https://www.coinkolik.com/chainlink-functions-adli-gelistirici-platformunu-baslatti/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu