Teknoloji Haberleri

CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 3 Yıl Ortadan Sonra Tekrar Çalıştırıldı

İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) tabiattaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet arama çalışmalarını sürdürmek için inşa edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC), 3 yıllık bakım ve tamirat çalışmalarının akabinde tekrar çalışmaya başlatıldı.

cerndeki buyuk hadron carpistiricisi 3 yil ortadan sonra tekrar calistirildi 0 L2MADh1I

CERN’nin internet sitesinde yer alan yazılı açıklamada, iki proton demetinin, LHC’nin 27 kilometrelik halkası etrafında zıt taraflarda döndürülmesiyle birlikte, yine başlatılma sürecine girildiği bildirildi.

En ağır atom altı parçacık gözlenmişti

cerndeki buyuk hadron carpistiricisi 3 yil ortadan sonra tekrar calistirildi 1 W1lBnvuG

1998’den 2008’e kadar süren çalışmalar sonucu CERN’de kurulan ve dünyanın en büyük, en güçlü parçacık çarpıştırıcısı olarak kabul edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, İsviçre’nin Cenevre kentinin Fransa hududu yakınlarında, 175 metre derinlik ve 27 kilometre uzunluktaki bir tünelde yer alıyor.

Tabiattaki dört temel kuvvetin dışında yeni bir kuvvet olup olmadığının araştırılması için kurulan çarpıştırıcı ile yapılan son deneyde, ‘üst kuark’ ismi verilen dörtlü atom altı parçacık çeşidi ortaya çıkarılmıştı.

CERN araştırmacıları, 2015-2018 yıllarında LHC ile yapılan Atlas deneylerindeki proton çarpışmalarında, dörtlü üst kuarkların daha evvel fizik biliminde Standart Model teorisinde öngörülene yakın bir standart sapmayla gözlendiğini belirtmişti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/cern-deki-buyuk-hadron-carpistiricisi-3-yil-aradan-sonra-yeniden-calistirildi-1063156

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu