Yaşam

Cep Telefonları İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yayınlandı

Türkiye’de artan dövizle birlikte rastgele bir teknolojik aygıta erişmek bugün pek çok kişi için zorlaşırken, bilhassa telefon üzere muhtaçlıklar kolay kolay karşılanamaz hale geldi. Cep telefonları için uygulanan ÖTV oranı da dövizin artışıyla birlikte artık üç kademe olarak değil, iki kademe olarak aygıtlara yansımaya başlamıştı.

Cep telefonları için %25, %40 ve %50 olmak üzere üç farklı ÖTV uygulanıyor. %25’lik dilimde bulunan cep telefonları, döviz artışına karşın bugüne kadar 640 TL’lik ÖTV matrahına tabi olmuştu. Döviz göz önüne alındığında bu matrah artık tesirini çoktan yitirmişken, bugün sonunda beklenen düzenleme geldi.

Giriş düzeyi telefonlarda ÖTV matrahı yükseltildi

cep telefonlari icin yeni otv duzenlemesi yayinlandi 0 2hIuk1ls

Bugün yayımlanan 31814 sayılı Resmî Gazete’de yer alan yeni kararla birlikte %25 ÖTV uygulanan en düşük ÖTV matrahında değişiklik yapıldı. Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte 640 TL olan ÖTV matrahı, 1.500 TL olarak belirlendi. Kararla birlikte giriş düzeyi cep telefonların fiyatlarında indirim beklenirken, öbür ÖTV matrahlarında değişiklik yapılmadı. Cep telefonlarında aktüel ÖTV matrahı şu formda listelendi:

  • ÖTV matrahı 1.500 TL’yi aşmayanlar: %25
  • ÖTV matrahı 1.500 TL’yi aşıp, 3.000 TL’yi aşmayanlar: %40
  • Başkaları: %50

Kaynak: https://www.webtekno.com/cep-telefonlari-otv-duzenlemesi-yayinlandi-nisan-2022-h122883.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu